IMGW: Na 57 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry przekroczono stany alarmowe

PAP
Bartosz Żołnierczyk
Opracowanie:
Zbiornik Racibórz Dolny to prawdziwa tarcza, która w tym roku może ocalić nie tylko Racibórz, ale i Opole oraz Wrocław przed katastrofalną w skutkach powodzią.
Zbiornik Racibórz Dolny to prawdziwa tarcza, która w tym roku może ocalić nie tylko Racibórz, ale i Opole oraz Wrocław przed katastrofalną w skutkach powodzią. RL
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że w środę wieczorem 18 września br., obowiązywało 48 ostrzeżeń hydrologicznych przed wezbraniami 1, 2 i 3 stopnia dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. We Wrocławiu, 19 września br., ponownie zebrał się sztab kryzysowy, który omawiał bieżącą sytuację powodziową w południowo-zachodniej Polsce.

Spis treści

IMGW: Na 57 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry przekroczono stany alarmowe

Według IMGW wzrosty na rzekach występują na Odrze poniżej zbiornika Racibórz oraz na dolnych odcinkach dopływów Odry (zwłaszcza Oława, Ślęza, Bystrzyca, Bóbr i Nysa Łużycka). Wzrosty notowane były również na środkowej Wiśle.

Na godz. 18 (18 września) stan alarmowy został przekroczony na 57 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 341 cm na stacji Krzyżanowice na rzece Odra, oraz na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 33 cm na stacji Pszczyna na rzece Pszczynka.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 36 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry oraz na 4 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły.

W informacji na temat prognozowanej sytuacji hydrologicznej (18-19.09.2024) IMGW podał, że stany wody na górnej Odrze będą miały tendencję spadkową w strefie powyżej stanów alarmowych.

- Na Odrze poniżej Raciborza-Miedoni stany wody będą miały przebieg uzależniony od pracy zbiornika Racibórz Dolny, z tendencją spadkową. Na Odrze skanalizowanej, w Koźlu po osiągnięciu stanu maksymalnego w godzinach rannych stopniowo zaczną opadać, na odcinku od Krapkowic do Opola stany wody będą rosły, osiągając do godzin nocnych stan maksymalny.

- W ujściu Nysy Kłodzkiej, w efekcie spadku przepływu Nysy Kłodzkiej w bieżącej dobie wystąpią spadki stanów wody. Na odcinku od Brzegu do Oławy stany będą miały przebieg wyrównany z niewielkimi wahaniami, a dalej do Trestna będą wzrastały w strefie powyżej stanu alarmowego - wskazano w komunikacie.

Prognozowane wzrosty stanu wody na Odrze

Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozuje się wzrosty stanów wody: w Ścinawie, Głogowie powyżej stanu alarmowego, w Nowej Soli, Cigacicach i Nietkowie do przekroczenia stanu ostrzegawczego, a w Połęcku do przekroczenia stanu alarmowego. Poniżej ujścia Nysy Łużyckiej stan wody wzrośnie do strefy wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Białej Górze i Słubicach.

- W zlewniach dopływów górnej Odry prognozuje się na ogół stabilizację i spadki stanów wody (z możliwością wahań) w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych lub alarmowych. W zlewniach górskich i podgórskich lewostronnych dopływów Odry środkowej przewiduje się na ogół spadki stanów wody, a w zlewniach nizinnych przeważnie wzrosty i wahania, na ogół w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych. W ujściowych odcinkach Oławy i Ślęzy prognozowane są wzrosty stanów w strefie powyżej stanu alarmowego - wskazał IMGW w komunikacie.

Według Instytutu na dolnej Widawie możliwy jest wzrost do stanu ostrzegawczego, a następnie alarmowego, natomiast w ujściowym odcinku Bystrzycy stan wody będzie otrzymywał się powyżej stanu alarmowego.

- W ujściowym odcinku Baryczy stany wody mają tendencję wzrostową. Na środkowym Bobrze (do Szprotawy) i Kwisie stany wody opadają. Na dolnym Bobrze prognozowana jest dalsza tendencja wzrostowa ze znacznym przekroczeniem stanów alarmowych. Na dolnym odcinku Nysy Łużyckiej prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego z tendencją wzrostową - napisano.

Sztab kryzysowe we Wrocławiu

Premier Donald Tusk, w czwartek 19 września o godz. 7.00, wziął udział w sztabie kryzysowym we Wrocławiu. Na spotkaniach omawiana jest bieżąca sytuacja powodziowa w południowo-zachodniej Polsce. W nocy ze środy na czwartek spodziewana jest kulminacja fali w stolicy woj. dolnośląskiego.

- Według najnowszych wskazań – poziom Odry na wodowskazie Trestno wynosi 623 cm. To więcej niż zakładały pierwotne modele, prognozowane przez IMGW-PIB, jednak sama sytuacja w mieście jest stabilna - przekazało biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

- Jest za wcześnie, aby ogłaszać pokonanie powodzi we Wrocławiu. Ostrzegam przed nieuzasadnionym nastrojem euforii i ulgi (...) że najgorsze już za nami. Wolałbym, żebyśmy wytrzymali nerwowo i starali się możliwie trafnie odgadywać ten trend [wzrostu stanu rzek], abyśmy wrocławian umieli precyzyjnie informować - powiedział premier Donald Tusk.

- Obserwujemy spadki poniżej Raciborza i to jest najważniejsze. W Opolu, Brzegu i Oławie też już notujemy delikatne spadki, koło godz. 8-9 w Opolu rozpocznie się najbardziej widoczny. Na ten moment trzeba się przygotować na sytuację w Brzegu Dolnym, tam należy spodziewać się 950 cm dzisiaj wieczorem. Stan alarmowy będzie przekroczony o ponad 3 metry, ale to nie powinno przynieść istotnego zagrożenia, chociaż stan jest niepokojący- powiedział dyrektor IMGW Robert Czerniawski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl