Dializa przy użyciu cewników naczyniowych, której muszą być poddawani pacjenci chorujący na przewlekłe choroby nerek, związana jest z licznymi powikłaniami takimi jak infekcje, uszkodzenie lub nieprawidłowa funkcja. W takiej sytuacji niejednokrotnie cewnik ten należy wymienić.
Z reguły tego typu zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, bezboleśnie i komfortowo dla pacjenta. Czasem jednak może dojść do powikłań np. takich jak przyrośnięcie do ściany naczynia żylnego i wtedy pacjent wymaga przeprowadzenia dużego zabiegu operacyjnego przez chirurga naczyniowego lub kardiochirurga. Alternatywą dla tych zabiegów chirurgicznych są metody endowaskularne.
Dr Jacek Hobot oraz dr Tomasz Porażko najpierw próbowali usunąć pacjentce uszkodzony cewnik dializacyjny standardową metodą, ale ta okazała się nieskuteczna. Wobec tego dr Jacek Hobot zastosował specjalny cewnik z pętlą wewnętrznaczyniową i w ten sposób usunął cewnik do dializ. Tego typu metoda nie była dotychczas opisywana w piśmiennictwie medycznym. Pacjentce założono kolejny cewnik, wykonano zabieg hemodializy i bez powikłań wypisano do domu.
Ten trudny zabieg został przeprowadzony w sali endowaskularnej Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej i nie udałby się, gdyby nie doświadczenie naszych lekarzy i i nowoczesny sprzęt, którym dysponują.
Przewlekła choroba nerek jest z jedną chorób cywilizacyjnych. Populacja pacjentów, u których jest ona wykrywana stale rośnie, a w szczególności liczebność osób wymagających leczenia nerkozastępczego - czyli dializ. Hemodializa jest jedną z najczęściej stosowanych jej metod.
Warunkiem wykonania skutecznej hemodializy jest wytworzenie optymalnego dostępu do naczyń, aby odpowiednio szybko i efektywnie oczyszczać krew pacjenta. Choć najlepszą formą dostępu do naczyń jest przetoka tętniczo-żylna, z naczyń własnych, stale wzrasta liczba pacjentów, u których, z powodu zniszczenia żył i tętnic, także w trakcie leczenia, konieczne jest założenie specjalnego cewnika do dużych naczyń żylnych.
OPOLSKIE INFO - 14.09.2018