Pasek artykułowy - wybory

Inwestycje gminy Siemiatycze pod lupą Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Siemiatyczach

wal
Budynek Urzędu Gminy Siemiatycze
Budynek Urzędu Gminy Siemiatycze UG Siemiatycze
Kolejna samowola budowlana samorządu gm. Siemiatycze. Najpierw budynek spółki komunalnej rozbudowano, a teraz nadbudowa zostanie rozebrana.

Chodzi o powiększenie budynku Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Siemiatyczach-Stacji. Nadzór budowalny uznał je za samowolę i nakazał rozbiórkę.

- Inwestor zrezygnował z możliwości legalizacji wykonanych prac – informuje Adrian Burzycki, referent z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Siemiatyczach.

Zapytaliśmy władze gminy, jak doszło do tego, że prace rozpoczęto bez wszystkich zezwoleń.

- W sprawie samowolnej nadbudowy budynku Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych proszę kontaktować się z przedstawicielami spółki – odsyła Teresa Karolczuk, zastępca wójta gminy Siemiatycze.

Z adresu mailowego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych otrzymaliśmy maila, w którym spółka twierdzi, że nie rozpoczęła prac przy inwestycji, a przejęła ją od gminy Siemiatycze. Nie wie też, w jaki sposób rozpoczęto nadbudowę bez wszystkich pozwoleń. Dlaczego jednak nie wystąpiła o jej legalizację?

- Po przeprowadzeniu analizy ekonomicznej spółka uznała, że bardziej opłacalne będzie przeprowadzenie rozbiórki, która zostanie zrealizowana bez potrzeby zlecania prac odrębnemu podmiotowi – czytamy w mailu.

To niejedyna inwestycja gminnego samorządu, która znalazła się pod lupą powiatowego nadzoru budowlanego. Prowadzi on również postepowanie w sprawie samowolnie wykonanej przebudowy świetlicy wiejskiej w Wiercieniu Dużym. Wydał postanowienie wstrzymujące prowadzenie dalszych robót budowlanych.

- Nie jest prawomocne – przyznaje Adrian Burzycki

Z kolei w 2021 roku wiele kontrowersji wzbudziła modernizacja budynku na terenie wsi Wólka Nadbużna z przeznaczeniem na świetlicę wiejską. Zlokalizowany był przy ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej. Nadzór budowlany stwierdził, że gmina Siemiatycze dokonała rozbiórki budynku bez dopełnienia wymaganych prawem formalności. Jednocześnie rozpoczęła budowę świetlicy edukacyjno-przyrodniczej w warunkach samowoli budowlanej. Potem wystąpiła o jej legalizację.

Nadzór budowlany zatwierdził przedłożony projekt budowlany oraz udzielił pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.

- I nałożył obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie – dodaje Adrian Burzycki, referent z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Siemiatyczach.

Jak informuje zastępca wójta, gmina uiściła opłatę legalizacyjną w wysokości 100 tys. zł

Inaczej było w przypadku dobudowy zadaszenia przylegającego do świetlicy w miejscowości Ogrodniki. W władze gminy nie wystąpiły o legalizację samowoli.

- Po decyzji nadzoru budowlanego odnośnie świetlicy w Ogrodnikach nastąpiła rozbiórka tarasu i zadaszenia – tłumaczy Teresa Karolczuk.

Jak dodaje koszt rozbiórki wyniósł 2,8 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl