Izba Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy oficjalnie otwarta. Dokonano tego 2 października, w symboliczną rocznicę upadku powstania z 1944 roku. Przed budynkiem znajduje się dziedziniec ze złotymi tablicami, na których wyryto imiona, nazwiska i pseudonimy poległych. Obok dołączono cytat z noblistki Olgi Tokarczuk: "Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera".
Rodziny tych, którzy tu leżą, są mi najbliżsi. Ich głosem ma być ten cmentarz i ta izba pamięci. Ma wołać na cały świat "Nigdy więcej wojny". Nigdy więcej! A już się toczy (wojna - red.) na Ukrainie. I dlatego musimy wszyscy razem, jako żyjący na tym globie, wołać: "Nie możemy pozwolić na wojnę" - powiedziała Wanda Traczyk-Stawska.
Izbę otwierała Wanda Traczyk-Stawska, powstanka, szefowa Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, a także Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i Karolina Ziębińska–Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy. - Dzisiaj myślimy o tych wszystkich, którzy tu spoczywają. To moment wzruszenia, moment szczególny. Dlatego, że wszyscy pamiętamy, co się w tamtych dniach działo - powiedział prezydent Warszawy.
Od lat o powstanie Izby Pamięci zabiegała Wanda Traczyk-Stawska, bohaterka Powstania Warszawskiego. Stanęła na czele Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, który uruchomił cała inwestycję. Za projekt izby odpowiada pracownia Piotra Bujanowskiego, a pracami kierował stołeczny urząd miasta. Kamień węgielny pod izbę został wmurowany w lipcu 2021 roku, co oznacza, że wszystkie prace zajęły nieco ponad rok. Technicznie nowa inwestycja podlega pod Muzeum Warszawy.
mm
