Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Wybrano troje kandydatów na stanowisko prezesa

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Sędziowie Marek Dobrowolski, Wiesław Kozielewicz i Maria Szczepaniec zostali kandydatami na prezesa nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego
Sędziowie Marek Dobrowolski, Wiesław Kozielewicz i Maria Szczepaniec zostali kandydatami na prezesa nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego Szymon Starnawski / Polska Press
Są kandydaci na prezesa nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Wyłoniło ich – podczas drugiego podejścia – zgromadzenie sędziów tej izby. Nowego prezesa wskaże prezydent Andrzej Duda.

Kim są kandydaci na prezesa nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego?

Sędziowie Marek Dobrowolski, Wiesław Kozielewicz i Maria Szczepaniec zostali kandydatami na prezesa nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Wybór prezesa ma zakończyć formowanie się Izby Odpowiedzialności Zawodowej zajmującej się m.in. rozstrzyganiem spraw dyscyplinarnych sędziów, która została utworzona w miejsce Izby Dyscyplinarnej.

O dokonanym we wtorek wyborze poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski. Wtorkowe zgromadzenie sędziów nowej Izby trwało około godziny, brało w nim udział siedmioro z 11 sędziów wchodzących w skład tej izby.

Sędzia Stępkowski przekazał, że troje kandydatów wyłoniono spośród czworga zgłoszonych osób, a wyboru dokonano w trzech głosowaniach. Czwartą zgłoszoną osobą była sędzia Barbara Skoczkowska. – W pierwszym głosowaniu sędzia Kozielewicz otrzymał pięć głosów, sędzia Szczepaniec - dwa głosy, zaś pozostali kandydaci nie otrzymali głosów – powiedział rzecznik SN.

– Ponieważ w pierwszym głosowaniu nie udało się wskazać trzeciego kandydata, przeprowadzono drugie głosowanie, w którym zarówno sędzia Dobrowolski, jak i sędzia Skoczkowska otrzymali trzy głosy, przy jednym głosie nieważnym. W związku z tym konieczne było przeprowadzenie trzeciego głosowania, w którym na sędziego Dobrowolskiego głosowały trzy osoby, na sędzię Skoczkowską - dwie, zaś dwa głosy były oddane nieważnie – dodał.

Sędziowie Dobrowolski i Szczepaniec zostali powołani na sędziów SN przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku 2018 roku. Sędzia Kozielewicz został zaś powołany do SN w kwietniu 1999 roku przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Sędzia Stępkowski przypomniał, że teraz prezesa Izby wskaże prezydent. – Z tego, co wiem protokół z głosowania został już przekazany prezydentowi – zaznaczył.

W ubiegły czwartek – podczas pierwszego zgromadzenia sędziów nowej Izby – nie udało się wyłonić trójki kandydatów na prezesa. – Nie ma decyzji. Obrady zgromadzenia sędziów orzekających w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej rozpoczęły się przy udziale 9 na 11 osób, co pozwalało podejmować wiążące decyzje. Natomiast w trakcie obrad zgromadzenie opuściły dwie osoby, co w rezultacie uniemożliwiło podejmowanie wszelkich decyzji, w tym wyboru kandydatów – mówił.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Sądzie Najwyższym, do wyboru kandydatów na prezesa tej Izby potrzebna jest obecność na zgromadzeniu co najmniej 2/3 składu tej Izby. Jednak w przypadku braku tego kworum - tak jak stało się w zeszłym tygodniu - na kolejnym zgromadzeniu wymagana jest już tylko obecność połowy składu. Gdyby podczas wtorkowego zgromadzenia także nie dokonano wyboru kandydatów ze względu na brak wymaganego kworum, to zgodnie z ustawą wybór mógłby zostać dokonany na kolejnym posiedzeniu w przypadku obecności co najmniej 1/3 składu tej Izby.

Wtorkowemu zgromadzeniu sędziów nowej izby – zgodnie z ustawą o SN – przewodniczyła I prezes SN Małgorzata Manowska.

W połowie września prezydent wyznaczył 11 sędziów SN do orzekania w tej izbie. Andrzej Duda wybrał ich spośród 33 sędziów wylosowanych w sierpniu przez kolegium SN.

Prezydent wyznaczył do orzekania w nowej izbie sędziów: Tomasza Demendeckiego, Marka Dobrowolskiego, Pawła Grzegorczyka, Zbigniewa Korzeniowskiego, Wiesława Kozielewicza, Marka Motuka, Marka Siwka, Barbarę Skoczkowską, Krzysztofa Staryka, Marię Szczepaniec i Pawła Wojciechowskiego. Postanowienie prezydenta w tej sprawie 27 września opublikowano w "Monitorze Polskim".

W ostatnich tygodniach w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej orzekało tymczasowo pięcioro sędziów wyznaczonych po wejściu w życie nowelizacji ustawy o SN, zaś przewodniczącym dwóch wydziałów tej izby spośród tej piątki był sędzia Kozielewicz. Nowa izba rozpoznała już niektóre sprawy, wyznaczono też terminy i składy orzekające w innych sprawach.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN powstała w połowie lipca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o SN, jednocześnie została zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. Nowa Izba przejęła też sprawy niezakończone przed Izbą Dyscyplinarną. Tej i innych zmian w sądownictwie oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl