Zmiany w noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent Andrzej Duda: Nie wypaczają projektu

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Fot. Sylwia Dabrowa
– Wiem, że komisja przyjęła ten projekt, wiem, że go przyjęła pozytywnie, wiem, że są tam jakieś zmiany, ale w moim osobistym przekonaniu, nie są to zmiany, które wypaczałyby ten projekt – powiedział prezydent Andrzej Duda pytany na konferencji prasowej o nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.

W środę późnym wieczorem sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała projekt noweli regulacji o Sądzie Najwyższym. W projekcie zostały zachowane zasadnicze założenia z przedłożenia prezydenckiego. Z najważniejszych zmian wykreślono jeden z artykułów dotyczących kwestii weryfikowania zapadłych już orzeczeń i dodano preambułę.

Komisja omawiała propozycje zmian w Sądzie Najwyższym na pięciu posiedzeniach. Komisja przyjęła szereg poprawek zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarną Polskę. W większości precyzują i dokonują one szczegółowych modyfikacji w przepisach.

– Wiem, że komisja przyjęła ten projekt, wiem, że go przyjęła pozytywnie, wiem, że są tam jakieś zmiany, ale w moim osobistym przekonaniu, nie są to zmiany, które wypaczałyby ten projekt – powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o tę sprawę na konferencji prasowej.

– W związku z powyższym uważam, że, jeśli on zostanie przyjęty w takiej formie przez parlament, będzie on na pewno stanowił taki bardzo poważny element do rozważenia. Mam nadzieję, że pozytywnie rozwieje te wątpliwości, które do tej pory w łonie Komisji Europejskiej były – dodał.

Prezydent podkreślił, że przygotował rozwiązanie, które uważa za rozsądne. Tłumaczył, że jego główną intencją było uporządkowanie sytuacji w Sądzie Najwyższym. – Dziś w SN jest wiele problemów, wątpliwości na tym tle, wiele dyskusji, w świecie prawniczym także, wokół Sądu Najwyższego, wokół specjalnego statusu, jaki mają do tej pory sędziowie Izby Dyscyplinarnej nad samą Izbą Dyscyplinarną – mówił.

Andrzej Duda wskazał, że wypracował rozwiązanie „które z jednej strony powoduje, że ta odpowiedzialność zawodowa i izba, która będzie tę odpowiedzialność zawodową egzekwowała, pozostanie nadal w SN”. – Ale status wszystkich sędziów Sądu Najwyższego będzie jednakowy, a metoda wybierania do Izby Odpowiedzialności Zawodowej będzie inna niż do tej pory. Będzie nowa i będzie w efekcie powodowała, że wszyscy sędziowie SN będą mieli szansę, także i w orzecznictwie w zakresie odpowiedzialności zawodowej, uczestniczyć. Więc to jest podobnie, jak w innych sądach. To się rozwiązuje, choćby w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – dodał.

Prezydent zwrócił uwagę, że „do części z tych kwestii odnosiły się także zarzuty podnoszone przez Komisję Europejską, przez europejskie trybunały”. – W związku z powyższym można powiedzieć, jakby drugim elementem tego projektu jest także to, że on - prostując sprawy wewnętrzne w SN i poprawiając sytuację w SN - zarazem, mam nadzieję, spowoduje, że znikną również wątpliwości ze strony Komisji Europejskiej – mówił.

Prezydent przypomniał, że w tym celu rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, która zaprosiła go do Brukseli zaraz po tym, jak ten projekt został złożony.

Z kolei szef klubu parlamentarnego PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany był przez TVP Info o dalsze losy projektu oraz o to, czy trafi on na najbliższe posiedzenie Sejmu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień, odpowiedział, że zadecyduje o tym Prezydium Sejmu. – Możemy się spodziewać, że to będzie procedowane podczas najbliższego posiedzenia, czyli w środę i czwartek – dodał.

Dopytywany, czy jeśli projekt uzyska poparcie w Sejmie, to odblokowane zostaną unijne środki z KPO. – O tym się przekonamy, czy to jest rzeczywiście jakieś racjonalne oczekiwanie i warunki stawia Komisja Europejska, czy po prostu chce Polskę dalej grillować, co byłoby już obrzydliwym skandalem i myślę, że trzeba by wtedy wyciągać daleko idące konsekwencje – mówił.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl