Izrael eliminuje liderów Hamasu. Otrzymuje wsparcie wywiadowcze z USA

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
USA dostarczają Izraelowi dane wywiadowcze pomocne podczas operacji wymierzonych w przywódców palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas; Waszyngton nie popiera izraelskich planów ofensywy na Rafah, lecz nie ma nic przeciwko zabijaniu liderów Hamasu – powiadomił w czwartek dziennik „Jerusalem Post”.
Izraelska armia otrzymuje wsparcie wywiadowcze od USA. Umożliwia to eliminowanie liderów Hamasu.
Izraelska armia otrzymuje wsparcie wywiadowcze od USA. Umożliwia to eliminowanie liderów Hamasu. IDF

Spis treści

Izrael eliminuje liderów Hamasu. Pomagają Stany Zjednoczone

Dzięki współpracy Izraela z USA możliwe stało się wyeliminowanie w ubiegłym tygodniu Marwana Issy, uznawanego za postać
numer trzy w strukturach terrorystów. W ostatnim czasie Stany Zjednoczone zintensyfikowały operacje wywiadowcze w Strefie Gazy – oznajmiła gazeta, powołując się na raport amerykańskiej telewizji NBC, opierający się na doniesieniach przedstawicieli władz Izraela i USA pragnących zachować anonimowość.

Waszyngton sprzeciwia się planom dużej izraelskiej ofensywy lądowej na miasto Rafah w Strefie Gazy, położone w pobliżu granicy z Egiptem. Izrael prawdopodobnie wyolbrzymia znaczenie sił Hamasu w tej miejscowości, ponieważ terroryści utrzymują tam zaledwie cztery brygady swoich bojowników. USA dają jednak izraelskim władzom „zielone światło” na zabijanie terrorystów zarówno w Gazie, jak też gdziekolwiek indziej poza tym obszarem – przekazał w środę anonimowy amerykański informator w rozmowie z saudyjskim nadawcą Al-Hadath.

USA sprzeciwiają się interwencji w Rafah

Prezydent USA Joe Biden powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że operacja wojskowa w Rafah byłaby błędem, który doprowadziłby do jeszcze większej izolacji Izraela – ujawnił w poniedziałek Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego.

Sullivan zaznaczył, że prezydent Stanów Zjednoczonych poprosił Netanjahu – na co ten się zgodził – o wysłanie do Waszyngtonu zespołu ekspertów, by omówić izraelskie plany i zaprezentować alternatywny plan pozbycia się Hamasu z Rafah. Doradca zasugerował, że Izraelczycy zgodzili się nie rozpoczynać operacji w tym mieście, zanim nie zakończą się rozmowy w stolicy USA.

Wielu analityków od tygodni alarmuje, że szturm na Rafah mógłby doprowadzić do katastrofy humanitarnej, ponieważ schroniło się tam prawdopodobnie ponad 1 mln Palestyńczyków.

Atak Hamasu na Izrael

Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych.

W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło około 32 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl