
Spis treści
Izrael eliminuje liderów Hamasu. Pomagają Stany Zjednoczone
Dzięki współpracy Izraela z USA możliwe stało się wyeliminowanie w ubiegłym tygodniu Marwana Issy, uznawanego za postać
numer trzy w strukturach terrorystów. W ostatnim czasie Stany Zjednoczone zintensyfikowały operacje wywiadowcze w Strefie Gazy – oznajmiła gazeta, powołując się na raport amerykańskiej telewizji NBC, opierający się na doniesieniach przedstawicieli władz Izraela i USA pragnących zachować anonimowość.
Waszyngton sprzeciwia się planom dużej izraelskiej ofensywy lądowej na miasto Rafah w Strefie Gazy, położone w pobliżu granicy z Egiptem. Izrael prawdopodobnie wyolbrzymia znaczenie sił Hamasu w tej miejscowości, ponieważ terroryści utrzymują tam zaledwie cztery brygady swoich bojowników. USA dają jednak izraelskim władzom „zielone światło” na zabijanie terrorystów zarówno w Gazie, jak też gdziekolwiek indziej poza tym obszarem – przekazał w środę anonimowy amerykański informator w rozmowie z saudyjskim nadawcą Al-Hadath.
USA sprzeciwiają się interwencji w Rafah
Prezydent USA Joe Biden powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że operacja wojskowa w Rafah byłaby błędem, który doprowadziłby do jeszcze większej izolacji Izraela – ujawnił w poniedziałek Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego.
Sullivan zaznaczył, że prezydent Stanów Zjednoczonych poprosił Netanjahu – na co ten się zgodził – o wysłanie do Waszyngtonu zespołu ekspertów, by omówić izraelskie plany i zaprezentować alternatywny plan pozbycia się Hamasu z Rafah. Doradca zasugerował, że Izraelczycy zgodzili się nie rozpoczynać operacji w tym mieście, zanim nie zakończą się rozmowy w stolicy USA.
Wielu analityków od tygodni alarmuje, że szturm na Rafah mógłby doprowadzić do katastrofy humanitarnej, ponieważ schroniło się tam prawdopodobnie ponad 1 mln Palestyńczyków.
Atak Hamasu na Izrael
Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych.
W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło około 32 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: