SPIS TREŚCI
Część ze zwolnionych więźniów przetransportowano na Zachodni Brzeg, część - do Strefy Gazy. W Ramallah na Zachodnim Brzegu zebrały się tłumy Palestyńczyków, które owacyjnie witały uwolnionych - podała stacja CNN. Inny autobus z uwolnionymi przyjechał do Chan Junus na południ Strefy Gazy - dodała telewizja Al-Dżazira. Hamas uwolnił wcześniej w sobotę trzech Izraelczyków porwanych 7 października 2023 r.
Zakładnicy za więźniów
To czwarta runda wymiany w ramach trwającej od 19 stycznia pierwszej fazy zawieszenia broni w Strefie Gazy. Porozumienie przewiduje, że do początku marca zostanie zwolnionych 33 zakładników i ok. 1900 więźniów. Do soboty wolność odzyskało 10 Izraelek i 400 Palestyńczyków.
Liczba zwalnianych w każdej turze więźniów jest wynikiem długotrwałych negocjacji między stronami, których szczegóły nie są upubliczniane, i zależy m.in. od wieku, płci i stanu zdrowia wymienianych zakładników. Jeszcze w piątek informowano, że w sobotę należy się spodziewać uwolnienia 90 Palestyńczyków.
Zawieszenie broni, oprócz wstrzymania walk i wymiany jeńców, zakłada też m.in. stopniowe wycofywanie się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, umożliwienie Palestyńczykom powrotu do ich miejscowości i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej.
Krwawa wojna i rozejm
Trwająca ponad 15 miesięcy wojna w Stefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim ok. 1200 osób, a 251 porwano. W Strefie Gazy wciąż więzionych jest 84 z nich. Według izraelskiej armii co najmniej 34 osoby z tej grupy nie żyją. W walkach zginęło ponad 47 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.
W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje warunków drugiej fazy umowy, zakładającej wprowadzenie trwałego rozejmu.

źr. PAP