Jacek Rostowski przed komisją ds. VAT. „Te dane to manipulacja”

Leszek Rudziński
06.12.2011 warszawa konferencja prasowa premiera po posiedzeniu rzadu informacja na temat budzetu panstwa - rzad konferencja budzet premier minister finansow kprm kancelaria premiera ......nz - jacek rostowski fot bartek syta
06.12.2011 warszawa konferencja prasowa premiera po posiedzeniu rzadu informacja na temat budzetu panstwa - rzad konferencja budzet premier minister finansow kprm kancelaria premiera ......nz - jacek rostowski fot bartek syta brak
Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała wczoraj byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Ten podkreślał, że dane przedstawione przez komisję stanowią „manipulację”. - W 2009 r. był spadek dochodów VAT, owszem. Jeśli się nie mylę wynosił on 2,3 mld, a nie 20 mld - stwierdził były minister.

Rostowski był szefem resortu finansów w rządzie PO-PSL. Zdaniem obecnych władz, właśnie wtedy w instytucjach publicznych doszło do zaniedbań, które w efekcie doprowadziły do uszczuplenia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

Podczas swobodnej wypowiedzi, były szef resortu finansów przekonywał, że „jest zupełnie niedopuszczalne twierdzenie, że luka VAT w latach 2008--2015 wyniosła 300 mld zł”. Podkreślił, że chociażby w 2009 r. spadek ściągalności podatku VAT wyniósł 2,3 mld, a nie 20 mld - jak to przedstawia obecna władza. - Niedopuszczalne i nieprawdziwe jest twierdzenie, że luka VAT to oszustwa, a szczególnie oszustwa zorganizowane - mówił. Jego zdaniem, nieprawdziwe są też twierdzenia, że tzw. luka VAT wzrosła za rządów PO, że rząd PO kierował, zezwalał lub tolerował oszustwa VAT oraz że za rządów PiS wspomniana luka się zmniejszyła.

Zdaniem Rostowskiego, na zwiększanie się luki VAT ma wpływ procykliczność, czyli skłonność systemów finansowych do zaostrzania skrajnych zjawisk w różnych okresach ekonomicznych (koniunktury). - Jak gospodarka przyspiesza, to dochody VAT przyspieszają, jak zwalnia, to zwalniają lub wręcz spadają - mówił. - W Polsce ta korelacja jest bardzo silna, bo 94 proc. zmian jest wytłumaczone w korelacji do PKB - dodał.

W odpowiedzi przewodniczący komisji Marcin Horała przedstawił slajd, z którego miałoby wynikać, że w 2007 r. lepszą ściągalność podatku VAT od Polski miała tylko Holandia, a w 2015 było to już o wiele więcej krajów. - Jest to zaprzeczenie tezy o procykliczności - stwierdził Horała. Były minister chciał odnieść się do przedstawionych danych, jednak szef komisji nie chciał wyświetlić slajdu z prezentacją.

Nieprawda o lobbystach?

Rostowski zapytany został także o zeznania byłej wiceminister finansów Elżbiety Chojny--Duch, która przesłuchiwana przez komisję stwierdziła, że szef Gabinetu Donalda Tuska - minister Sławomir Nowak - kazał jej słuchać lobbystów podatkowych i ułatwiać życie przedsiębiorcom, wbrew interesom fiskusa. - To nieprawda, że minister Sławomir Nowak decydował o stanowisku resortu finansów w sprawie ustaw podatkowych - stwierdził Rostowski, podważając tym samym zeznania Chojny-Duch. Zapewniał, że Nowak organizował spotkania prywatnych doradców z urzędnikami, ale to były tylko spotkania konsultacyjne. - Chodziło o to, żeby obie strony wytłumaczyły swoje stanowiska. Tam nie zapadały żadne decyzje - stwierdził.

W związku z tym członek komisji i poseł PO Zbigniew Konwiński zapowiedział na konferencji prasowej, że złoży w prokuraturze zawiadomienie w sprawie składania fałszywych zeznań przez byłą wiceminister finansów w rządzie PO-PSL.

Wróć na i.pl Portal i.pl