Jak dożyć 100 lat? Oto sposoby na długowieczność z pierwszej ręki. Liczba stulatków rośnie. Co jest kluczem do długiego życia?

Wojciech Rogacin
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak dożyć 100 lat i zarazem zrealizować najpopularniejsze życzenia na urodziny? Fakty są takie, że ludzie żyją coraz dłużej. Naukowcy przewidują, że w 2050 roku na świecie będzie 3,7 mln stulatków. Jakie są zatem sposoby na długowieczność? Brytyjski "The Guardian" poszukał odpowiedzi na pytania, co robić, by cieszyć się długim życiem w dobrej formie.

Spis treści

Liczba stulatków na świecie stale rośnie

Już nie tylko społeczeństwo japońskie słynie z dużej liczby osób dożywających 100 lat i więcej. Jak wykazują badania, na świecie rośnie liczba osób długowiecznych.

Dzięki opiece zdrowotnej, dbałości o kondycję, liczba stulatków szybko się zwiększa i - jak donosi brytyjski "The Guardian" - w 2050 roku na całym świecie będzie żyło 3,7 mln osób mających przynajmniej 100 lat. Gazeta nie wyssała tych informacji z palca - powołuje się na dane naukowców, badających trendy demograficzne.

Starszy wiek często kojarzy się z ograniczeniami organizmu, ale niekoniecznie musi tak być. "Guardian" poszukał odpowiedzi na pytania, jak żyć ponad sto lat, a jednocześnie zachować dobrą formę, kondycję i bystry umysł.

Jak dożyć 100 lat w dobrej kondycji i radości?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliły osoby, które same przeżyły już ponad sto lat. Dziennik przyjrzał się też życiorysom osób długowiecznych.

Okazało się, że jest kilka podstawowych zasad wspólnych osobom, dla których późna starość wcale nie była przykrym czasem, a wręcz przeciwnie - czasem aktywności i radości.

W skrócie te zasady to:

  • wiara w coś większego od siebie

  • miłość do ludzi

  • znalezienie życiowego celu

  • śmiech

Do tego można oczywiście dodać aktywność fizyczną, chociaż ta nie zawsze może być intensywna w późniejszym wieku.

Wiara w Boga wydłuża życie

Jak pisze "The Guardian", podając przykłady osób, które żyły najdłużej na ziemi, jednym z ważnych czynników wydłużających życie jest wiara w Boga. Dziennik podaje przykład pochodzącego z Wenezueli Juana Vicente Péreza Mory, który oficjalnie uznawany był w pewnym czasie za najdłużej żyjącego człowieka na ziemi - dożył 115 lat. Mora zapytany, co robić, by długo żyć, odpowiadał, że należy kochać Boga i rodzinę. Miłość nosić zawsze w swoim sercu.

Podobnie mówiła Japonka Kane Tanaka, która zmarła w 2022 r. jako najstarsza wówczas żyjąca osoba na świecie - przeżyła ponad 119 lat. Nawróciła się na chrześcijaństwo i swoją długowieczność przypisywała swojej wierze.

"Guardian" przytacza dane statystyczne, z których wynika, że osoby, które raz w tygodniu uczęszczają na nabożeństwo żyją średnio o cztery lata dłużej.

Cel w życiu, śmiech i ćwiczenie umysłu

Oczywiście wiara, to niejedyny sposób na wydłużenie życia. Wielu ludzi długowiecznych powtarza, że bardzo ważne jest cały czas posiadać jakiś cel w życiu i do niego dążyć.

Pragnienie osiągnięcia celu sprawia, że człowiek ma pozytywne nastawienie do życia, a jednocześnie ćwiczy swój umysł, starając się znaleźć sposoby, by ten cel osiągnąć.

Intelektualne ćwiczenia to również podstawa do tego, by starsze lata przeżyć w dobrej formie.

"Guardian" przytacza historię amerykańskiego sędziego okręgowego Wesleya Browna, który przeżył 104 lata, zachowując do końca ostry i błyskotliwy umysł. Pragnął pracować jako sędzia jak najdłużej, słynął przy tym z wielkiego poczucia humoru.

Gdy słuchał długich mów sądowych, potrafił powiedzieć do innych sędziów, żeby się pospieszyli, bo może nie dożyć końca ich wypowiedzi.

Rok przed śmiercią, w wieku 103 lat wciąż aktywny jako sędzia zapytany, w jaki sposób zamierza odejść z ławy sędziowskiej odparł: - Najpierw zdejmę z niej stopy.

Do końca swych dni wchodził po schodach na czwarte piętro w kamienicy, w której mieszkał.

O śmiechu jako sposobie na długowieczność mówiła także Jeanne Calment z Francji, która zmarła w 1996 roku przeżywszy 122 lata. Na koniec straciła słuch i wzrok, ale nie poczucie humoru. - Nigdy nie używałam tuszu do rzęs, tak często się śmieję aż do łez - wyznała kobieta.

Małżeństwo i miłość - klucz do długowieczności

Wreszcie z analizy "Guardiana" wynika, że kluczem do długowieczności jest również miłość małżeńska. Już dawno stwierdzono na przykład, że żonaci mężczyźni żyją znacznie dłużej niż kawalerowie. Również kobiety, które były w małżeństwie cieszą się dłuższym życiem i - co ważne - w lepszej kondycji niż samotne.

Co ciekawe, nie tylko małżeństwo zapewnia dłuższe życie, ale generalnie - platoniczna miłość. Znane są przypadki osób oddanych do domów starości, które tam znalazły bratnią duszę i dzięki temu dożywały długiego wieku w szczęściu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl