Jak obchodzić Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w szkole? Escape room czy koncert patriotyczny? Przedstawiamy pomysły

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Upamiętnienie historycznych wydarzeń to bardzo istotna część edukacji. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, by upamiętnić wydarzenia z 1918 roku. Co roku nauczyciele organizują z tej okazji akademie. Uczniowie recytują wiersze, śpiewają patriotyczne piosenki. Jest to ważna, ale bardzo oficjalna i często nierozumiana przez uczniów uroczystość. Przedstawiamy naszą propozycję na zajęcia, które uaktywnią dzieci i uświadomią je, czym jest niepodległość i dlaczego 11 listopada to ważny dzień dla Polaków.

Spis treści

Nie tylko akademia

Uroczystość w sali gimnastycznej to tylko jedna z możliwości. Jest to często wykorzystywany sposób upamiętnienia ważnych wydarzeń – tak m.in. rozpoczynamy i kończymy rok szkolny. Powoli jednak w szkołach rezygnuje się z tego rodzaju spotkań. Jak inaczej można upamiętnić Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada i zwrócić uwagę uczniów na istotę tego dnia? Jedną z propozycji może być niepodległościowy escape room.

Niepodległościowy escape room

Escape room to zabawa, która wciąż zyskuje popularność w Polsce. Gra polega na zamknięciu uczestników w pomieszczeniu, ich zadaniem jest odnalezienie klucza i uwolnienie się w ustalonym na początku czasie. Znalezienie klucza jest możliwe po rozwiązaniu zagadek i łamigłówek.

Oczywiście uczniów nie uwięzimy w sali, ale samo przekształcenie sali w niezwykły pokój zagadek zmieni atmosferę i zachęci uczniów do wzięcia udziału w zabawie.

Proponujemy, by taki rodzaj upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości odbywał się z podziałem na klasy. Możemy ustalić, że wszystkie klasy jednego dnia na konkretnej godzinie lekcyjnej będą uczestniczyć w grze tak, aby wszyscy uczniowie rozwiązywali zagadki w tym samym czasie.

Jakie zadania można wykorzystać w pokoju zagadek?

Zadania, które można wykorzystać do niepodległościowego escape roomu:

  • Rozwiążcie krzyżówkę niepodległościową, na przykład tę udostępnione na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, pytania są dość szczegółowe, ale możemy poprosić uczniów o wyszukanie odpowiedzi w internecie (przy okazji ćwiczymy czytanie ze zrozumieniem i wyszukiwanie informacji).
  • Jak dobrze znacie hymnu Polski: z hymnu Polski możemy usunąć niektóre zdania i poprosić uczniów, aby odnaleźli miejsca, w których brakuje tekstu i uzupełnili go właściwie; warto też sprawdzić, czy uczniowie wiedzą, jaki tytuł ma hymn.
  • Sławni Polacy: wymieńcie nazwiska trzech Polaków zasłużonych dla Polski i napiszcie, czego dokonali.
  • Wymieńcie symbole narodowe Polski.
  • Wymieńcie wszystkie województwa i ich stolice.
  • Wykonajcie kotyliony (nauczyciel musi mieć przygotowane materiały).
  • Polacy nie gęsi: krótkie dyktando tematyczne,

Udekorowane wcześniej barwami narodowymi sale na pewno pomogą stworzyć dobrą atmosferę.

Uczniowie bardzo lubią współpracować w grupach, a rozwiązywanie zadań i łamigłówek pod presją czasu z pewnością im się spodoba. Zadania musimy ukryć w różnych miejscach sali, niektóre z nich mogą być dostępne tylko pod kluczem, który uczniowie znajdą podczas rozwiązywania innych zagadek. Inne możemy ukryć na zdjęciach, na tablicy korkowej, w miejscach nieoczywistych i nie tak łatwo dostępnych. Zadania trzeba dostosować do wieku i możliwości uczniów.

Jak zaciekawić uczniów historią Polski?

Odzyskanie niepodległości to dla dzisiejszych uczniów bardzo odległe i abstrakcyjne wydarzenie. Co zrobić, by lepiej zrozumieli tę sytuację i świadomie obchodzili Święto Niepodległości?

Warto zaprosić do szkoły gości - na przykład historyków, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z historią wojenną Polski. Którzy przybliżą ten temat nie opowiadając o zyskach i stratach, a także datach bitew, ale opowiedzą historie, na które nie ma czasu podczas lekcji historii.

A może koncert patriotyczny?

Koncert patriotyczny to doskonały sposób, aby uczniowie, nauczyciele, a także rodzice mogli uczcić Święto Niepodległości i poczuli się dumni z polskiej historii i kultury.

Warto zorganizować go w godzinach wieczornych tak, by nie tylko uczniowie i nauczyciele wzięli w nim udział. Bardzo istotny jest tu wybór repertuaru - niech będą to utwory patriotyczne, pieśni narodowe i piosenki związane z tematem niepodległości. Scenografię warto stworzyć razem z uczniami.

Na takie wydarzenie dobrze jest zaprosić gości specjalnych - przedstawicieli lokalnych władz, historyków, którzy będą mogli wygłosić interesujące przemówienie. Nie można zapominać o promocji wydarzenia - zarówno w internecie, jak i poprzez plakaty w szkole i w jej okolicy.

Koncert patriotyczny zawsze wzbudza wiele emocji i jednoczy społeczność lokalną. Uczniowie chętnie się angażują w takie projekty, choć są one bardzo czasochłonne i niełatwe do zrealizowania.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jakto jak?!
A orła z czekolady zrobić i tęczowe flagi jak Bul-Komorowski 🙂

https://wpolityce.pl/polityka/392608-czekoladowy-orzel-i-rozowe-flagi-czyli-tak-fajni-polacy-swietowali-dzien-flagi-z-bronislawem-komorowskim-wideo-zdjecia

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/kolejna-wpadka-komorowskiego-bul-polakow/yqeg5
R
Rada Rodziców
Wcześniej jest Dzień Edukacji Narodowej - może dla niego napiszecie propozycje, a nie na coś, co jest dopiero za ponad-miesiąc
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl