Jak rozpoznać, że sprzedawany samochód ma cofnięty licznik?

Paweł Piątek
Choć polski rynek jest pełen samochodów z cofniętym licznikiem, niektórzy właściciele mogą nawet nie wiedzieć, że ktoś kiedyś przy nim majstrował. Bywa, że takie samochody powodują poważne problemy, często się psują i wymagają znacznych kosztów napraw.
Choć polski rynek jest pełen samochodów z cofniętym licznikiem, niektórzy właściciele mogą nawet nie wiedzieć, że ktoś kiedyś przy nim majstrował. Bywa, że takie samochody powodują poważne problemy, często się psują i wymagają znacznych kosztów napraw. Archiwum
Choć polski rynek jest pełen samochodów z cofniętym licznikiem, niektórzy właściciele mogą nawet nie wiedzieć, że ktoś kiedyś przy nim majstrował. Bywa, że takie samochody powodują poważne problemy, często się psują i wymagają znacznych kosztów napraw.

Spis treści

Cofnięty licznik to nie tylko zawyżona cena zakupu, ale także szereg problemów eksploatacyjnych. Może się bowiem okazać, że auto będzie tak zużyte, że koszty serwisowania przewyższą jego wartość! Ale jak rozpoznać, że licznik przebiegu samochodu został sfałszowany?

Podejrzany jest niski przebieg

W Polsce pojazdy sprawdzane przez carVertical przejeżdżają średnio 17 925 km rocznie. W ciągu 5 lat taki samochód statystycznie przejedzie więc niemal 90 000 kilometrów. Jeśli przebieg używanego samochodu jest znacznie niższy od tej wartości, kupującemu powinna się zapalić „czerwona lampka”.

- Samochody z niskim przebiegiem są rozchwytywane na rynku wtórnym. Fakt, że widząc taką okazję w ogłoszeniach decyzję trzeba podejmować szybko nie oznacza, że można zrezygnować z dokładnej weryfikacji historii pojazdu. Zwłaszcza, że obecnie da się to zrobić niemal natychmiast – wystarczy dysponować danymi pojazdu i mieć dostęp do internetu – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny z carVertical.

Według danych carVertical, 4% wszystkich samochodów sprawdzonych na platformie w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. miało sfałszowany przebieg, co wskazuje, że rynkowi wtórnemu nadal daleko do przejrzystości!

Auta z importu statystycznie mają częściej cofany licznik niż krajowe

Choć dostęp do raportów historii pojazdu jest coraz lepszy w całej Europie, nie da się ukryć, że znacznie łatwiej prześwietlić dane pojazdów krajowych niż sprowadzanych. Najtrudniej zorientować się w historii pojazdów, które były eksploatowane w kilku krajach. Właśnie z tego powodu, najrzadziej cofane są liczniki w samochodach z polskich salonów, a najczęściej te, które pochodzą z importu. Dane które czasem ujawnia historia pojazdu są dla wielu kupujących szokujące.

- Samochody z importu cieszą się w Polsce dużą popularnością. Z jednej strony ich podaż jest odpowiedzią na spory popyt (aut krajowych jest po prostu za mało na rynku), z drugiej – kuszą niezłym wyposażeniem i – nierzadko – atrakcyjną ceną. Auta z niektórych krajów (np. Niemcy) wydają się także wzorowo serwisowane. W praktyce – nie zawsze tak jest. Jeśli ktoś ma pecha, może trafić na samochód sprowadzony nie tylko w fatalnym stanie technicznym, ale także z cofniętym licznikiem. Powiem więcej, istnieje trzy razy większe prawdopodobieństwo, że importowane samochody mają sfałszowany przebieg. Sprawdzenie historii pojazdu radykalnie zmniejsza szansę na bycie oszukanym – mówi Matas Buzelis.

Co może wskazywać na to, że licznik został cofnięty?

Ujawnienie „korekty” licznika jest prawdziwym wyzwaniem dla kupującego. Trzeba mieć na uwadze, że sprzedający cofa ten licznik celowo i stara się w miarę możliwości ukryć ślady tego procederu. Mimo wszystko czasem udaje się albo ujawnić prawdziwy przebieg, albo chociaż wskazać, że ktoś "majstrował" przy liczniku. Oto punkty na które należy zwrócić szczególną uwagę:

Wpisy w książce serwisowej
Analiza wpisów w książce serwisowej i porównanie ich ze stanem licznika może wskazać na rozbieżności. Czasem przebieg mógł być odnotowany na jakimś rachunku, który znajdziemy w schowku. Niepokojący jest także brak książki serwisowej.

Zawieszki i naklejki olejowe
Pod maską warto poszukać karteczek potwierdzających wymianę oleju – zawsze jest na nich odnotowany przebieg. Czasem te karteczki wiszą w widocznym miejscu, czasem są wsunięte w jakąś szczelinę, np. obok akumulatora. Pomocna w określeniu przebiegu jest także naklejka z terminem wymiany paska rozrządu.

Zużycie mechaniczne
Duży przebieg – nawet ten autostradowy – pozostawia ślad na układzie napędowym. Dobry mechanik potrafi na podstawie stanu podwozia ocenić czy auto ma mniej niż 100 tys. km czy raczej bliżej mu do 300 tys. km.

Zużycie wnętrza
Zużyte wnętrze również wskazuje na większy przebieg, ale trzeba pamiętać, że sprzedawcy czasem wymieniają kierownicę, mieszek lewarka zmiany biegów albo nakładki na pedały – tak, żeby wygląd wnętrza „pasował” do stanu licznika.

Dane zapisane w pamięci
W nowszych samochodach przebieg zapisuje się nie tylko na liczniku, ale także w pamięci innych sterowników – np. w sterowniku skrzyni biegów czy w modułach komfortu. Fachowiec z komputerem diagnostycznym potrafi tam dotrzeć i odczytać dane. Oczywiście, oszuści czasem korygują przebieg także w tych dodatkowych miejscach, ale i tak warto je sprawdzać. Bardzo trudne jest sfałszowanie historii zapisanych błędów. W sterownikach przy każdym kodzie błędu jest zapisywany przebieg, przy którym ten błąd się pojawił. Takie dane zmienia się bardzo trudno, więc oszuści po prostu kasują historię zapisanych błędów. Brak tej historii jest zatem również znakiem ostrzegawczym.

Dane w kluczykach
W niektórych autach przebieg zapisuje się także w kluczykach/pilotach. Aktualizuje się on po każdym umieszczeniu kluczyka w stacji dokującej na desce rozdzielczej. Ten główny kluczyk będzie miał zatem zawsze aktualny stan licznika. Ale jeśli sprawdzimy pamięć kluczyka zapasowego, mogą ujawnić się rozbieżności. Jeśli kluczyk zapasowy ma niższy przebieg niż główny – wszystko jest OK., ale jeśli będzie odwrotnie – mamy dowód na cofnięcie licznika.

Samochód z cofniętym licznikiem może się częściej psuć

Czasem prawda o stanie licznika wychodzi na jaw dopiero w trakcie eksploatacji. Okazuje się, że samochód częściej się psuje, albo np. zrywa się rozrząd, ponieważ nie został wymieniony na czas. Ale to już niestety "musztarda po obiedzie" – reklamacje do sprzedającego są możliwe, ale jeśli on nie będzie poczuwał się do winy, pozostaje jedynie ciężka przeprawa w sądzie. Bez porównania lepiej zatem dołożyć wszelkich starań i ujawnić przebieg zanim podpiszemy umowę kupna-sprzedaży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl