Jak wybory samorządowe wpłyną na koalicję samorządową? Politolog prof. Rafał Chwedoruk prognozuje

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Politolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk uważa, że koalicja rządząca jest daleka od rozpadu, ale wyniki wyborów mogą skorygować wpływy partii wchodzących w jej skład. Podkreślił, że poziom poparcia dla koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy należy do najwyższych w polityce po 1989 r.
Zdaniem politologa prof. Rafała Chwedoruka, koalicja rządowa nie rozpadnie się.
Zdaniem politologa prof. Rafała Chwedoruka, koalicja rządowa nie rozpadnie się. Adam Jankowski / Polska Press

Spis treści

Gorący polityczny okres

11 kwietnia, tuż po pierwszej turze wyborów samorządowych, w Sejmie będą procedowane będą projekty dotyczące aborcji. W umowie koalicyjnej nie uwzględniono kwestii światopoglądowych; każdy z koalicjantów złożył w Sejmie własne projekty w tej sprawie.

Właśnie za sprawą aborcji doszło do pierwszego poważnego konfliktu między partiami koalicyjnymi. Jednak dyskusje między koalicjantami budzą nie tylko kwestie światopoglądowe, ale również programowe, w tym m.in. sprawa składki zdrowotnej. O sytuację wewnątrz koalicji i prognozę na przyszłość PAP spytała prof. UW Rafała Chwedoruka.

– Myślę, że jesteśmy daleko od jakiegokolwiek rozpadu tej koalicji. W naturalny sposób obecność kilku partii w strukturze rządu wiąże się z różnicami programowymi – ocenił politolog.

Różnice w koalicji rządowej

Jego zdaniem w kwestii różnic programowych między koalicjantami od czasu kampanii „niewiele się zmieniło”.

– Dlatego w większości wypadków różnice te nie będą skutkowały rozpadem koalicji – ocenił.

Według prof. Chwedoruka większość posłów nie chciałaby nowych wyborów, zwłaszcza, że mamy do czynienia z ugrupowaniami, które albo od dawna nie rządziły, albo – jak w przypadku Polski 2050 – nigdy nie rządziły.

– Z powodu aborcji ta koalicja się nie rozpadnie. Natomiast, jak to bywa w każdej koalicji, wyniki kolejnych wyborów będą formą korygowania wpływów w jej obrębie – ocenił.

Doświadczenie współpracy koalicyjnej

Politolog zauważył również, że obecni koalicjanci mają już za sobą doświadczenie współpracy.

– Platforma z PSL-em współrządziły niegdyś ze sobą przez dwie kadencje. PSL z SLD również ma analogiczne doświadczenie. Co więcej, na poziomie samorządów Lewica i PO tworzą obecnie różne koalicje w miastach, powiatach czy też w sejmikach –wskazał prof. Chwedoruk.

Ocenił ponadto, że rozpad koalicji byłby „niezrozumiały społecznie, bo poziom poparcia dla partii koalicyjnych, jak i generalnie dla całej koalicji, należy do najwyższych w polityce po roku 1989”.

Zdaniem politologa komfort istnienia tej koalicji daje również obecna słabość Prawa i Sprawiedliwości.

– Z kolei PiS nie jest w stanie wykorzystać słabych punktów koalicji – zauważył.

Polityczne transfery?

Politolog odniósł się również do pogłosek o możliwość zmian barw partyjnych przez poszczególnych posłów. Na pytanie, czy lider PO, premier Donald Tusk zaczyna „łowić” do swojego ugrupowania posłów należących do mniejszych koalicjantów, politolog odparł, że nie sądzi. Jak dodał, nie wydaje mu się również, by Trzecia Droga „miała już teraz posilać się kosztem obrzeży PiS-u lub Konfederacji”.

– Natomiast relacje pomiędzy Platformą a Lewicą zawsze były bardzo skomplikowane, ponieważ formacje rywalizują o podobny elektorat, co – siłą rzeczy – wzmaga wzajemną konkurencję. Spodziewam się więc dalszej wzajemnej rywalizacji na poziomie wyborów samorządowych czy europejskich oraz przejmowania wpływów gdzieś w samorządach, ale nie oznacza to końca koalicji na szczeblu centralnym – powiedział.

Politolog odniósł się również do zapowiedzianej przez premiera rekonstrukcji rządu i możliwych zmianach w koalicji po wyborach samorządowych.

– Oczywiście, że dojdzie do przetasowań związanych z relacjami między koalicjantami, bo obie kampanie wyborcze przyniosą jakieś rezultaty – ktoś zyska, a ktoś straci. Ale nastąpi to również w związku z sytuacją wewnątrz samej PO – powiedział prof. Chwedoruk.

Możliwa rekonstrukcja rządu

Jego zdaniem wynika to faktu, że niektóre nominacje ministerialne były wyraźnie nominacjami „zadaniowymi”, związanymi z okresem przejmowania władzy i rozliczaniem PiS-u. Inne wiązały się – jak mówił – z zaspokajaniem aspiracji niektórych koalicjantów lub też nurtów wewnątrz poszczególnych partii.

– Nie ulega dla mnie wątpliwości, że po wyborach będą pierwsze decyzje. Choć z perspektywy dzisiejszych sondaży - nie sądzę, by zmiany były szczególnie duże. To, co będzie „wąskim gardłem” dla tej koalicji, to będą raczej wybory prezydenckie. Jeśli Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski dalej będą zdradzali aspiracje do walki o fotel prezydenta – ocenił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl