Spis treści
– Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej w środę ogłosi obniżkę stóp procentowych o 25 pkt. bazowych według zasady, że po dużym spadku inflacji dochodziło do obniżki stóp procentowych. Ponieważ w październiku inflacja spada, więc RPP powinna w myśl tej reguły dokonać obniżki – powiedział PAP ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.

W październiku, według wstępnego szacunku GUS, inflacja spadła do 6,5 proc. z 8,2 proc. we wrześniu. Jednocześnie ekspert zwraca uwagę, że niewykluczone, że RPP może zmienić dotychczas stosowane reguły.
– RPP dostanie nową projekcję, więc może sobie na nowo poukładać wizję powrotu do celu inflacyjnego i na nowo rozważyć bilans ryzyk. W efekcie wcześniej stosowana reguła RPP może ulec zmianie – stwierdził Ogonek.
Dodał, że wcześniej ekonomiści Santander Bank Polska prognozowali, że po listopadowej obniżce stóp procentowych RPP wstrzyma się z obniżkami stóp na ok. pół roku, aby przekonać się, jak będzie kształtować się inflacja.
– Jednak nie wiemy, jakie NBP przyjmie założenia w najnowszej projekcji, a jakieś przyjąć musi – choćby co do tego, jak będzie wyglądać kwestia VAT na żywność oraz jaka będzie skala mrożenia cen prądu, gazu i ciepła. W zależności od tych założeń inflacja może zmieścić się w celu już w przyszłym roku albo będzie wyraźnie powyżej. My na przykład spodziewamy się, że inflacja wyniesie w przyszłym roku średnio nieco ponad 6 proc., przyjmując, że rachunki za prąd wzrosną od stycznia o 40 proc. i powróci VAT na żywność – powiedział ekspert.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:
- Stopa referencyjna 5,75
- Stopa lombardowa 6,25
- Stopa depozytowa 5,25
- Stopa redyskontowa weksli 5,80
- Stopa dyskontowa weksli 5,85
Harmonogram posiedzeń RPP
Do końca roku odbędą się jeszcze dwa decyzyjne posiedzenia RPP:
- listopad 7-8 (wtorek-środa)
- grudzień 5-6 (wtorek-środa)
Źródło: