Jakich darów nie należy umieszczać w paczkach dla uchodźców? Wolontariusze apelują, by przekazywać rzeczy, które sami chcielibyśmy założyć

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Mieszkańcy województwa lubelskiego zaangażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy i dzielą się z nimi żywnością, odzieżą oraz środkami higieny osobistej. Niestety coraz częściej wolontariusze spotykają się z przypadkami, gdy przekazywane rzeczy są brudne, zniszczone czy nieodpowiednie w stosunku do pory roku. Jak należy pomagać mądrze?

Uchodźcy zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do Polski, często mają przy sobie tylko plecak lub małą torbę. Są to rzeczy, które w pośpiechu udało im się zabrać z rodzinnych domów, uciekając przed wojną. Mieszkańcy województwa lubelskiego stanęli na wysokości zadania i dbają o to, by otoczyć ich odpowiednią opieką. Zbierają żywność, środki higieny osobistej oraz przekazują swoją odzież. Niestety, coraz częściej od wolontariuszy docierają głosy o przypadkach, gdy chęć niesienia pomocy myli się nam z wiosennymi porządkami szafy.

W pudełkach, które trafiają do lubelskich organizacji, można znaleźć np. stroje kąpielowe, suknie ślubne, letnie ubrania, stroje karnawałowe, buty na obcasie czy w połowie zużyte mydła i szampony. Zdarzają się także przypadki, gdy przekazywane rzeczy są brudne, stare i mocno zużyte. Jak podkreśla jedna z wolontariuszek działających na terenie naszego województwa, ważne jest, by oddawać takie rzeczy, które sami chcielibyśmy założyć.

- Zdarza się, że przy sortowaniu wolontariusze znajdują rzeczy, które są poplamione, powyciągane lub zużyte. W ostatnich dniach jedna pani przyniosła do nas 10 par sandałowych szpilek, to nie jest pomoc, która jest na ten moment i porę roku najbardziej potrzebna. Musimy pamiętać, że te zbiórki nie polegają na tym, by wywietrzyć swoje szafy i pozbyć się rzeczy, które w nich zalegają - podkreśla pani Martyna, jedna z wolontariuszek działających na terenie Lublina.

I dodaje, że rzeczy, które przekazujemy dalej, powinny być takie, jakie sami chcielibyśmy założyć, gdybyśmy znaleźli się w takiej sytuacji. - Należy pamiętać, że to też są ludzie i nie możemy odzierać ich z godności - podkreśla.

Ubrania, które przekazujemy powinny być czyste, wyprane oraz nie zniszczone. Prace wolontariuszy mogliby ułatwić także darczyńcy, którzy podpisywaliby na pudełkach, jakie rzeczy znajdują się w środku. Czy są to ubranka dla dziewczynki czy dla chłopca, w jakim są rozmiarze oraz jaka to część garderoby.

- Żeby zbiórki przyniosły zamierzone oczekiwania, ważne jest, by bezpośrednio kontaktować się z miejscem, do którego chcemy dostarczyć naszą paczę. Koordynatorzy danego punktu poinformują nas, czego najbardziej potrzeba w danym momencie i wtedy będziemy mieć pewność, że dostarczane przez nas produkty przyniosą realną i przemyślaną pomoc - dodaje pani Martyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl