Jakie Polacy mają plany na zmieniającą się przyszłość? Bardziej świadomie, oszczędnie i online!

Materiał powstał we współpracy z ING Bank Śląski
2020 to rok pełen niespodzianek, w którym transformacja cyfrowa przyspieszyła – dzieci ruszyły na lekcje online, pracownicy przenieśli się na pracę zdalną, a w sieci zaczęliśmy robić zakupy, zdobywać wiedzę, zażywać rozrywki. Jakie wnioski możemy wyciągnąć z pierwszego półrocza 2020 roku? Zapytaliśmy Polaków o to, jak wykorzystali pandemię. Czego się nauczyli, jakie hobby postanowili pielęgnować? Co się zmieniło? Odpowiedzi bywały zaskakujące!

Nowa rzeczywistość, nowe priorytety

Życie Polaków zmieniło się w ostatnim czasie. Odkryliśmy swoje pasje, umiejętności, możliwości, poznaliśmy siebie na nowo i często na nowo ustaliliśmy priorytety.

Wraz ze zmieniającym się światem zmienia się nasze podejście do życia. Pandemia pozwoliła nam jeszcze mocniej postawić na siebie! Samokształcenie, kursy, szkolenia online to rzeczywistość ostatnich 6 miesięcy.

Wychodzi na to, że potrafimy z kryzysowej sytuacji wyciągnąć pozytywne wnioski.

Jak Polacy widzą przyszłość po pandemii?

Co zmieniło pierwsze półrocze 2020 roku? Niepewny, dziwny czas, w którym większość z nas musiała się odnaleźć na nowo? Jak poradziliśmy sobie z tą sytuacją? Czego udało nam się nauczyć, jakie umiejętności wypielęgnować? Jakie wartości nam towarzyszyły? Zapytaliśmy o to w sondzie ulicznej (Śląsk, 13-15.08.2020). Odpowiedzi są różne, tak jak różni są ludzie, jednak wiele z nich napawa nadzieją i optymizmem.

Na pytanie „Czego się nauczyłaś/eś w czasie pandemii? Jak wykorzystałaś/eś ten czas?” respondenci odpowiadali dosłownie i metaforycznie.

“Przekonałam się o tym, że rodzina jest najważniejsza i dobrze jest mieć ją przy sobie. Córka wróciła z zagranicy i wszyscy razem przetrwaliśmy 2 tygodnie kwarantanny. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak dużo czasu dla siebie!” - Helena, lat 48

Wśród młodych respondentów w wieku 18-45 lat niezwykle popularna okazała się inwestycja w siebie. Szkolenia, kursy online, uczestnictwo w webinarach, na których można wymieniać się wiedzą i doświadczeniem.

“Pracuję w IT. Ta branża nigdy nie śpi i codziennie pojawiają się jakieś nowości. Tym razem miałem czas na to, żeby czytać branżowe artykuły na bieżąco i dzielić się nimi ze znajomymi z pracy. Stworzyliśmy nawet nowy pokój na Slacku, żeby dzielić się nowinkami. Szef wyglądał na zadowolonego. :)” Tomasz, lat 33

Łączyliśmy się w wirtualne grupy osób reprezentujących tę samą branżę, albo to samo stanowisko. Doceniliśmy online jako dopełnienie naszego życia. Uzupełniliśmy nasze relacje o takie, które odbywają się tylko w świecie wirtualnym.

“Nauczyłem się obsługi Facebooka. Do tej pory korzystałem z niego tylko żeby rozmawiać z wnukami, a okazało się, że pomógł naszej firmie rodzinnej przetrwać kryzys. Znajomy dodał mnie do internetowej grupy lokalnych rolników, na której możemy sprzedawać swoje rzeczy. Okazało się, że ludzie z okolicy chcą kupować polskie produkty!” Tadeusz, lat 65.

Przy okazji zapytaliśmy również o to, jakie nowe wyzwania podjęli Polacy w czasie pandemii. Okres narodowej izolacji i późniejszych obostrzeń dawał dużo możliwości. Z których najchętniej korzystali zapytani respondenci?

“Wzięłam udział w chyba 5 jednodniowych szkoleniach z programowania. Teraz już wiem, że chcę w to iść. Będę się dalej szkolić, a może niedługo zmienię pracę… Zobaczymy. W każdym razie, gdyby nie marcolock downown pewnie dalej odkładałabym to na później” Alina, lat 28

Niektórzy przeszli prawdziwą cyfrową rewolucję, żeby się przekonać, że internet może łączyć ludzi i dawać dodatkową radość.

“Wnuk założył mi konto na Instagramie. Cały czas musi pomagać mi w klikaniu, ale jak pokazujemy tam moje szydełkowe dzieła, to okazuje się, że one się ludziom podobają.” Janina, lat 88

Łatwiej robić swoje, gdy masz ogarnięte finanse. Te 3 działania łatwo wprowadzisz w życie już dziś!

Ogarnięte finanse pozwalają nie martwić się o przyszłość. Bezpieczne pieniądze na koncie, karta zawsze na wyciągnięcie ręki. Jak jeszcze możemy ogarnąć finanse tak, by mieć więcej czasu na rozwijanie paski i umiejętności?

W nowej rzeczywistości sprawdzają się nowe rozwiązania. Lepsze zarządzanie pieniędzmi to duża zasługa m.in. dobrze zaprojektowanego budżetu własnego lub rodzinnego. To nie musi być trudne! Sprawdź 3 sposoby na lepsze zarządzanie pieniędzmi.

 1. Planowanie budżetu w wygodnej aplikacji mobilnej
  Aplikacje mobilne powinny pomagać nam w funkcjonowaniu. Są takie, które liczą kalorie i takie, które wyświetlają etykiety produktów na zakupach. Są też takie aplikacje mobilne, które pomagają nam zarządzać finansami. Prosto i wygodnie, zawsze na wyciągnięcie kciuka.

  W ciągu ostatnich miesięcy zmieniły się nasze przyzwyczajenia i priorytety. Aż 60% z nas twierdzi, że będzie bardziej cenić swój czas, a 72% zamierza w bardziej świadomy sposób robić zakupy, powstrzymując się od zbędnych wydatków. Dlatego tak ważne stały się rozwiązania, które wspierają i ułatwiają ogarnianie finansów. Nasza aplikacja Moje ING to nie tylko bank w telefonie. To narzędzie, które aktywnie podpowiada, przypomina, proponuje spersonalizowane rozwiązania. Dzięki temu łatwiej jest działać, iść do przodu, robić swoje – powiedziała Barbara Pasterczyk, Dyrektor Banku odpowiedzialna za komunikację marketingową w ING Banku Śląskim

 2. Edukacja finansowa
  Dzieci możemy uczyć finansów od małego. ING przygotowało specjalny poradnik, w którym znajdziemy bazę wiedzy, gry, zabawy, artykuły. Wszystko, czego nam potrzeba, by zrobić to dobrze. Taka wiedza zaprocentuje w przyszłości.

 3. Uważne zakupy
  Nowa rzeczywistość zachęca nas do bardziej świadomych zakupów. Wybierania produktów, które są dobrej jakości, sprawdzania metek, etykiet, stawiania na lokalny produkt i polską produkcję.

Łatwiej robić swoje, gdy masz ogarnięte finanse

Posiadanie poduszki finansowej, zaplanowane finanse, cykliczne przelewy, które pozwalają nie myśleć o ratach kredytów czy stałych należnościach. To jedne z najpopularniejszych sposobów na to, by mieć ogarnięte finanse i czas na to, by robić swoje.
Robimy swoje, tylko inaczej, czyli oddajemy się pasji, poświęcamy czas rodzinie, znajomym, pielęgnujemy ogródek, poznajemy nowe miejsca, zdobywamy doświadczenie, rozwijamy się, uśmiechamy, po prostu żyjemy pełnią życia.

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl