Jarosław Kaczyński był pytany o odejście z rządu. "Sprawy przyszłe i niepewne nie powinny być omawiane"

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Jarosław Kaczyński poinformował na antenie Polskiego Radia, że odchodzi z rządu.
Jarosław Kaczyński poinformował na antenie Polskiego Radia, że odchodzi z rządu. Fot. Adam Jankowski/Polska Press
- Jeszcze troszeczkę cierpliwości. Sprawy przyszłe i niepewne nie powinny być omawiane - powiedział Jarosław Kaczyński na antenie Radiowej Trójki. Wicepremier został zapytany, czy odchodzi z rządu. Powiedział, że potrzeba "jeszcze troszeczkę cierpliwości".

Prezes Prawa i Sprawiedliwości został zapytany o to, czy w Polsce funkcjonuje rosyjska agentura.

- Jeżeli chodzi o działanie agentury to jest to zjawisko występujące w całej Europie. Jest to zjawisko, które należy zacząć poważnie zwalczać. Trzeba tą sytuację zmienić i potrzebne są pewne korekty. Pewne działania sądów z tą działalnością mają niewiele wspólnego - powiedział Jarosław Kaczyński.

- Nie mogę panu udzielić odpowiedzi którą uznałbym za wiążącą, którą mógłbym udowodnić w toku procesowym. Można przypuszczać, że tak. Parlament może być miejscem nie pierwszorzędnym. Formy tego wpływu są różne. Zwrócę uwagę na olbrzymie możliwości Rosjan na wydawanie pieniędzy. Mogą także posługiwać się środkami oligarchów rosyjskich. Cały ten system można powiedzieć własności jest pod pełną kontrolą państwa. Ludzie rozumieją, że trzeba się podporządkować - dodał Jarosław Kaczyński w odniesieniu do rosyjskich wpływów.

Jarosław Kaczyński był również pytany o to, czy wierzy w zapewnienia o pozytywnych informacjach w sprawie uznania statutu kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy, które mają zostać przekazane w trakcie odwiedzin Kijowa przez przywódców Francji, Niemiec i Włoch.

- Chce wierzyć, bo zawsze chce wierzyć w wiadomości dobre i optymistyczne. Co do zaangażowania to powiem tak, to zaangażowanie które jest najistotniejsze, to znaczy zmierzające do tego, żeby Ukraina się obroniła, to rzeczywiście jest tutaj w gruncie rzeczy bliskie pozorom, albo zupełnie pozorne jak w przypadku Niemiec. Francuzi coś dostarczyli. Natomiast jeśli chodzi o zainteresowanie tą sprawą, różnego rodzaju kontakty, to mają miejsce przedsięwzięcia intensywne - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Wicepremier odniósł się również do kwestii zagrożenia rosyjskiego ataku. Został zapytany o to, czy takie ryzyko zawsze było jednakowe czy zmieniło się po wybuchu wojny na Ukrainie.

- Na pewno nie było zawsze równie natężone. Zaczęło intensywnie narastać szczególnie po roku 2007, kiedy Putin przedstawił plan odbudowy strefy wpływów. Dzisiaj mamy dowód na to, że działanie zbrojne na wielką skalę to jest coś, co Rosjanie uważają za normalną metodę polityczną stosowaną w tych czasach, gdzie wielu wierzyło, że to jest już historia.

Zwrócił również uwagę, że pomimo rosnących cen, Polska musi się zbroić.

- Wojna na Ukrainie pokazała, że broń pancerna ma znaczenie. Czołgi są potrzebne i rzeczywiście je zamawiamy. Cały plan powstał dosyć dawno temu, i pieniądz był wtedy bardzo tani, można było pożyczać za 1%. Teraz sytuacja się zmieniła. Lepiej być zadłużonym niż okupowanym i musimy o tym wiedzieć. Ten plan musi zostać zrealizowany, jednak metody muszą być inne niż początkowo było planowane. Jest dużo bardziej skomplikowany. Działania w tym celu będą kontynuowane - powiedział wicepremier zapewniając o tym, że Polska będzie poprawiała swoją pozycję militarną.

Jarosław Kaczyński powiedział również o tym, że nie było negocjacji z Solidarną Polską w kwestii samochodów spalinowych, na które ma zostać wprowadzone opodatkowanie w związku z proekologiczną polityką Unii Europejskiej, ponieważ rząd pewne decyzje musi podejmować sam.

- Nie można wszystkiego negocjować. Najważniejsze jest jednak to, że zapowiedź o tym, że nastąpi jakiś atak na samochody spalinowe w ciągu najbliższych dwóch czy trzech lat w postaci właśnie tych wysokich podatków, to jest po prostu bajka. Nic wielkiego w tej sprawie się nie zdarzy - zapowiedział wicepremier Jarosław Kaczyński.

Podkreślił również, że prawdopodobieństwo wypłacenia przez Unię Europejską pieniędzy w ramach Funduszy Odbudowy jest "wysoce poważne". Wicepremier podkreślił jednak, że nie "daje za to głowy" ze względu na wcześniejsze działania, jakie podejmowała Komisja Europejska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl