Autorzy interpelacji powołują się na badania dr inż. Sławomira Gołębiewskiego, który zauważył, że liczba wypadków po wprowadzeniu obowiązku jazdy na światłach nie zmniejszyła się w sposób zauważalny. Posłowie zwracają uwagę też na opracowania Stowarzyszenia Kierowców Przeciw Korzystaniu w Dzień ze Świateł Mijania. Podobne wnioski z niezależnych badań wyciągnęli także Norwegowie i Amerykanie - oni również doszli do wniosku, że jazda na światłach nie poprawia bezpieczeństwa.
„Kierowcy po raz kolejny podkreślają, iż używanie świateł mijania w dzień w niczym nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. Nie istnieją żadne wiarygodne badania, które dowodzą, że włączone w dzień światła mijania realnie wpływają na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Mało tego, są badania, które temu przeczą” – piszą posłowie w swojej interpelacji skierowanej do Ministerstwa Infrastruktury.
W Polsce trzeba jeździć na światłach mijania od 2007 roku
Obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę w Polsce wprowadzono w 2007 roku, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Od początku ten przepis wzbudzał kontrowersje. Polscy kierowcy wskazywali, ze takie rozwiązania nie są stosowane w innych krajach Europy. W Austrii po wprowadzeniu takiego przepisy, szybko z niego zrezygnowano, informując, że światła mijania świecące za dnia pogarszają bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Argument był taki, że kierowcy samochodów tracą czujność, bowiem oczekują, że uczestnicy ruchu emitować będą światło. Krótko mówiąc, kierowcy samochodów przestali zauważać rowerzystów i pieszych.
50 złotych- taki mandat wynosi za brak włączonych świateł mijania w czasie jazdy.
Gdzie w Europie trzeba włączać światła mijania?
Innego zdania są eksperci z innych krajów. Poza Polską, jazda na światłach mijania przez 24h na dobę obowiązuje we Włoszech, Macedonii, Słowenii, na Słowacji, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie i Islandii. Jak czytamy na portalu sciagacz.pl, w Polsce Janusz Popiel z fundacji Alter Ego, która pomaga ofiarom wypadków twierdzi w rozmowie z TVN Turbo, że jazda na światłach znacząco poprawia widoczność na drodze. Konkluduje także, że skoro nie ma wiarygodnych badań na ten temat, to nie można stwierdzić, że obowiązek jazdy na światłach nie poprawił statystyk wypadkowych.
SZOKUJĄCE ZDARZENIA Z POLSKICH DRÓG
- Koszmarny wypadek motocyklisty [uwaga, drastyczne wideo]
- Jeleń strącił motocyklistę z maszyny [wideo]
- Dramatyczne nagranie z potrącenia na pasach [wideo]
- Ukradł auto, uciekał przed policją, zabił pieszego [wideo]
- 17-latka zapatrzona w telefon wchodzi pod samochód! [wideo]
- Staranował kobietę na przejściu [wideo]
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Najpiękniejsze bydgoszczanki z Instagrama [zdjęcia]
Bydgoskie miejskie legendy. 10 historii nie do końca zmyślon...
Zobacz przejazd po Bydgoszczy z 1990 roku i tę samą trasę ćw...
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
