Festiwal Jazz Jamboree będzie odbywał się w stolicy już po raz 60. Po wielu "chudych" latach dawny blask legendarnej imprezie próbuje przywrócić Mariusz Adamiak. W 2017 r. na scenach w studio Polskiego Radia i Stodoły pojawiło się sporo tzw. projektów specjalnych - zagraniczne gwiazdy jak Bill Laswell czy James Carter występowały w towarzystwie np. polskich muzyków. Nie zabrakło awangardy vide pamiętne "ultrafreejazzowe" koncerty Roba Mazurka i Pimpono Ensamble. Tegoroczny line-up imprezy wypełniają głównie młodsi wykonawcy wspierani przez raptem paru amerykańskich weteranów. Na których muzyków należy zwrócić uwagę? Oto moje typy.
1. Art Ensamble of Chicago
To legendarna amerykańska freejazzowa formacja działająca od przełomu lat 60. i 70. Zamieszczony poniżej film pochodzi z czasów, gdy znajdowali się u szczytu popularności. Niestety czas mocno przetrzebił jej szeregi. Ze składu, który wystąpił na Jazz Jamboree w 1997 r. (miałem przyjemność być na tym koncercie) na scenie w Stodole pojawi się tylko 78-letni saksofonista Rosco Mitchell i 72-letni bębniarz Don Moye. Wspierać ich będzie m. in. wiolonczelistka Tomeka Reid, oficjalnie sklasyfikowana jako "Wschodząca Gwiazda Jazzu" w corocznym rankingu magazynu DownBeat. Ciekaw jestem, jak brzmi ten zespół bez Josepha Jarmana czy zmarłego Lestera Bowiego.
2. Idris Ackamoor & The Pyramids
Charyzmatyczny saksofonista Idris Ackamoor to także niemłody już twórca. Swoją karierę zaczynał w latach 70. Właśnie wtedy założył zespół The Pyramides, grający modny wówczas spiritual jazz (odsłuchaj poniżej). Band rozpadł się już w 1977 r. Ackamoor wskrzesił go ponownie w 2007 r. Od tamtej pory zespół wydał kilka płyt, m. in. "We are all Africans" i "An angell fell" (odsłuch obu poniżej). Ta pierwsza powstała jeszcze z resztkami pierwotnego składu "Piramid". Ta druga, z maja 2018 r., nagrana została przez niemal całkowicie odmłodzoną ekipę. I to oni zawitają pod koniec października do Warszawy. Byłem już na koncercie zespołu w warszawskim klubie Pardon To Tu przeszło 3 lata temu i mogę Państwa zapewnić, że "Piramidy" trzeba zobaczyć na żywo nie tylko dla samych "afrocentrycznych" kompozycji. Pan Ackamoor potrafi dokonywać na scenie cudów - jednocześnie gra na saksofonie, stepuje i gra na zawieszonej na korpusie, niczym kirys, tarze.
3. The Bad Plus
Bad Plus to trio ze środkowego-zachodu USA. Tworzą go basista Reid Anderson, pianista Orrin Evans i perkusista Dave King. Debiutowali w 2001 r. Ich muzyka to fuzja jazzowej awangardy, popu i rocka. Wsławili się licznymi jazzowymi adaptacjami popularnych przebojów m. in. "Smells like teen spirit" Nirvany i "Everybody Want's To Rule The World" Tears For Fears. Kawał dobrej roboty, czyż nie?
4. Ezra Collective
Ezra Collective to młody kwintet rodem z Londynu. Grają uporządkowaną, zeuropeizowaną, wersję afrobeatu wzbogaconą o elementy jazzu, funku czy rapu. Ich debiutancki album, „Juan Pablo: The Philosopher”, zdobył całkiem zasłużenie prestiżowną nagrodę dla najlepszego albumu jazzowego w tegorocznej edycji Worldwide Awards. Grają muzykę lekką, łatwą i przyjemną w najlepszym tego słowa znaczeniu. Polecam.
5. Binker Golding Quartet
Binker Golding to młodziutki brytyjski saksofonista. Znany jest głównie ze współpracy z perkusistą i wizjonerem Mosesem Boydem, z którym nagrał już dwie płyty. W lipcu wystąpił z nim na Warsaw Summer Jazz Days. Wypadli świetnie. Porwali publiczność swoimi rytmicznymi i momentami dzikimi improwizacjami. Czy pan Golding ze swoim zespołem powtórzy ten wyczyn? Mam nadzieję.
Program
29 września godz. 18:30, Plac Trzech Krzyży
Peter Cincotti, Możdżer Danielsson Fresco Trio
(wstęp wolny)
25 października godz. 19:00 Bemowskie Centrum Kultury
Kwaśny Deszcz
Dima Gorelik Trio
(wstęp wolny)
26 października godz. 19:00 Klub Stodoła
Marcin Olak Imagine Nation feat. Liberty Ellman
Liberty Ellman – guitar
Marcin Olak – guitar
Patryk Zakrocki – alto, electronics
Ksawery Wójciński – double bass
Hubert Zemler – drums
Marcin Masecki with Mike Marshall
Marcin Masecki – piano
Mike Marshall – guitar, mandolin
The Bad Plus
Reid Anderson – double bass
Orrin Evans – piano
Dave King – drums
27 października godz. 19:00 Klub Stodoła
Binker Golding Quartet
Binker Golding – tenor saxophone
Joe Armon-Jones – piano
Sam Jones – drums
Dan Casimir – bass
Ezra Collective
Femi Koleoso – drums
TJ Koleoso – bass
Joe Armon-Jones – piano
Dylan Jones – trumpet
James Mollison – tenor saxophone
Idris Ackamoor & The Pyramids
Idris Ackamoor – alto and tenor saxophone
Sandra Poindexter – violinist, vocals
David Molina – guitar, percussions, vocals
Skyler Stover – electric, acoustic bass, vocals
Johann Polzer – drums
Ahkeel Andres Mestayer – congas/percussions
27 października godz. 19:00 Bemowskie Centrum Kultury
EL SALSERO (Costa Rica, Polska) feat. Luis Nubiola (Cuba)
(wstęp wolny)
28 października godz. 19:00 Klub Stodoła
Uri Caine solo
Uri Caine – piano
James Brandon Lewis Trio
James Brandon Lewis – tenor sax
Luke Stewart – electric bass
Warren Trae Crudup III – drums
Art Ensemble of Chicago
Roscoe Mitchell – alto sax, soprano sax, sopranino sax, flute and percussion
Famoudou Don Moye – drums, congas, bongos and percussion
Hugh Ragin – trumpet, flugelhorn and piccolo trumpet
Tomeka Reid – cello
Junius Paul – double bass and objects
Więcj o festiwalu TUTAJ.