Spis treści
Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach niedaleko Wadowic. Przez niemal całą swoją karierę zawodową związany był z Krakowem, gdzie pracował teatralnie. Zagrał w wielu wielkich filmach. Zmarł 15 maja 2022 roku w Krakowie w wyniku długoletniej walki z nowotworem.
Jerzy Trela - życiorys
Dzieciństwo Jerzego Treli było bardzo przewrotne. Urodził się w rodzinie kolejarzy w powiecie wadowickim, ale przez lata młodości mieszkał też we Wrocławiu czy w domu dziecka w Krzeszowicach.
Mimo przeciwności losu ukończył naukę w liceum plastycznym w Krakowie i od razu po zakończeniu tego etapu edukacji zaczął pracę w teatrze lalek na krakowskiej Nowej Hucie, w międzyczasie zaczynając studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Lata jego działalności teatralnej związane są z grodem Kraka. Utworzył Krakowski Teatr Scena, występował w Teatrze Rozmaitości, ale najdłużej współpracował z Państwowym Starym Teatrem.
Poza działalnością aktorską - zarówno tą teatralną, jak i filmową - pełnił również ważne funkcje w Szkole Teatralnej, do której wcześniej uczęszczał. Najpierw, w latach 1984-1990 był rektorem, a następnie sprawował funkcję profesora.
W czasach PRL-u również pełnił funkcję posła na sejm, w którym był członkiem Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej.
11 maja, tuż przed śmiercią, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Najbardziej znane role Jerzego Treli
Obdarzony głosem o niezwykle głębokiej barwie, Jerzy Trela przez swoją karierę zagrał w wielu wybitnych produkcjach. Część z nich miała miejsce w teatrze. Obsadzano go w głównych rolach - m.in. Konrada w "Dziadach", Jaśka w "Weselu" czy ojca w "Ślubie" Gombrowicza.
Ogółowi społeczeństwa pokazał się i zapadł w pamięci jednak jako aktor filmowy, a za jego czołowe i najbardziej charakterystyczne role można uznać:
- Zygmunt Gawlik w "Do krwi ostatniej..." (1978),
- Kapitan w "Karate po polsku" (1982),
- Mikołaj "Czarny" Radziwiłł w "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" (1982),
- Kapitan w "Sam pośród swoich" (1985),
- Jerzy w "Na srebrnym globie" (1988),
- górnik Skarga w "Śmierć jak kromka chleba" (1994),
- Józef Mitura w "Autoportret z kochanką" (1996),
- Podkomorzy w "Pan Tadeusz" (1999),
- Ojciec księdza Stanisława w "Prymas - Trzy lata z tysiąca" (2000),
- Chilon Chilonides w "Quo Vadus" (2001),
- kloszard "tatko" Hanki "Anioł w Krakowie" (2002),
- kloszard "Szajbusek" w "Zakochany Anioł" (2005).
Role serialowe Jerzego Treli
Obok teatru i kina, Jerzy Trela pojawiał się również w produkcjach serialowych, często występując gościnnie, ale czasem też odgrywając ważniejsze role.
Ostatnią jego serialową rolą była postać ojca Andrzeja Rębacza - Szymona - w serialu Nefliksa "Wielka woda", który ukazał się w 2022 roku i od razu zgarnął ogromną popularność wykraczającą poza granice Polski.
Grywał w produkcjach kostiumowych - m.in. "Kopernik" (1972), "Ekstradycja 2" (1996), "Stacyjka" (2004), "Stara Baśń" (2004) czy "Biała wizytówka" (1986).
Epizodycznie, gościnnie lub w kilku odcinkach wystąpił z kolei m.in. w takich produkcjach jak "Janosik", "Przyłbice i kaptury", "Rycerze i rabusie", "Blisko, coraz bliżej", "Stawka większa niż życie" czy "Kolumbowie". Był jednym z ulubionych aktorów Krzysztofa Kieślowskiego - zagrał robotnika w filmie "Spokój" oraz szofera w "Trzy Kolory. Biały".

rs