Jest rezolucja PE ws. granicy z Białorusią. Krytyczna ocena działań polskich władz

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
pixabay
Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. sytuacji na Białorusi oraz kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Eurodeputowani zaakceptowali propozycję socjaldemokratów, którzy zażądali od polskich władz dopuszczenia do granicy mediów i organizacji pozarządowych. Jednym z inicjatorów tego projektu rezolucji był Robert Biedroń.

Cała trwająca od kilku dni debata i rezolucja, którą przyjęto w czwartek po południu, dotyczyła sytuacji politycznej na Białorusi. Przedmiotem dyskusji na forum PE były losy białoruskich opozycjonistów, działania białoruskiego rządu oraz sytuacja migrantów koczujących przy białoruskich granicach, także przy granicy z Polską. Ostatecznie rezolucja została przyjęta głosami 506 eurodeputowanych. Przeciwko dokumentowi zagłosowało 29 posłów, a 139 wstrzymało się od głosu.

Europarlament przegłosował artykuł rezolucji, który krytycznie odnosi się do działań polskich władz na granicy z Białorusią. Dokument wzywa rząd w Warszawie do dopuszczenia do strefy objętej stanem wyjątkowym mediów, dziennikarzy, ale także przedstawicieli organizacji pozarządowych. Eurodeputowani domagają się też większej przejrzystości i transparentności działań na granicy. Chcą także, by zacieśniona została współpraca z Frontexem, którego szef - Fabrice Leggeri - kilka dni temu bardzo pozytywnie ocenił działania polskich władz w kwestii ochrony granicy z Białorusią. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach strefę stanu wyjątkowego wizytować będzie także delegacja ekspertów Komisji Europejskiej wraz z unijną komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson.

O odrzucenie artykułu 17. - bo o nim mowa - zabiegali europosłowie PiS z ramienia frakcji Europejskich Reformatorów i Konserwatystów. Ich poprawka do rezolucji została jednak odrzucona.

Projektów rezolucji Parlamentu Europejskiego było kilka. Swoje wersje zaproponowali członkowie poszczególnych frakcji w PE - między innymi frakcja ludowców, do której należą europosłowie PSL i PO, frakcja konserwatystów, wśród których zasiadają politycy PiS, oraz frakcja socjaldemokratów, którą reprezentuje Robert Biedroń.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy staje się z tygodnia na tydzień coraz trudniejsza. W ciągu ostatnich dni doszło do ponad 600 prób jej nielegalnego przekroczenia. Szczególne zagrożenie i wyzwanie dla funkcjonariuszy Straży Granicznej stanowią agresywni przemytnicy, których celem jest nielegalny przewóz migrantów. Stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej wprowadzono na początku września na 30 dni na terenie ponad 180 miejscowości w województwach lubelskim i podlaskim. Kilka dni temu stan wyjątkowy został przedłużony o kolejne 60 dni.

W poniedziałek granicę polsko-białoruską wizytował szef unijnej agencji Frontex. Według wydanego przez organizację komunikatu, Fabrice Leggeri z uznaniem wyraził się o działaniach Polski w zakresie ochrony granicy i wdrożonych rozwiązaniach. Podziękował też polskiemu rządowi za sprawną wymianę informacji i efektywną współpracę.

Przedstawiciele rządu zapowiadają twarde stanowisko w kwestii ochrony granicy i koczujących tam migrantów. Jak wskazał w ostatniej rozmowie z nami rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, celem polskiego rządu jest zapobieżenie destabilizacji granicy przez działania białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę. - Alaksandr Łukaszenka sam wkrótce będzie musiał zmierzyć się z problemem z migrantami, którzy są masowo ściągani z różnych regionów świata na Białoruś. Nasza twarda postawa ma na celu wymuszenie na białoruskim przywódcy rezygnację z dalszego destabilizowania polskiej granicy - zaznaczył w rozmowie z "Polska Times" Żaryn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl