Jeszcze więcej pieniędzy na sprzęt dla Wojska Polskiego. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą źródeł finansowania

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Uchwalona w marcu ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła nowe rodzaje służby wojskowej, a także nowe, pozabudżetowe źródła finansowania wydatków obronnych, jak wpływy z obligacji, spadków i darowizn.
Uchwalona w marcu ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła nowe rodzaje służby wojskowej, a także nowe, pozabudżetowe źródła finansowania wydatków obronnych, jak wpływy z obligacji, spadków i darowizn. Lukasz Gdak/Polska Press
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą katalog źródeł zasilania Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych – poinformowała we wtorek prezydencka kancelaria. Nowelizacja wprowadza zmiany w ustawach: o obronie ojczyzny oraz o finansach publicznych.

Zasadniczym celem nowelizacji jest rozszerzenie katalogu źródeł finansowania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych m.in. o odszkodowania i kary umowne oraz zwrócone zaliczki wpłacone w poprzednich latach budżetowych. Na środki tworzące Fundusz będą się mogły składać także kredyty, pożyczki i obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego na rynku krajowym i zagranicznym, a także zobowiązania finansowe BGK z tytułu kredytów, pożyczek i obligacji objętych gwarancją skarbu państwa.

Przychodami FWSZ będą mogły być także środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, o których mowa w ustawie o finansach publicznych.

Uchwalona w marcu ustawa o obronie ojczyzny zastąpiła 14 ustaw, w tym o powszechnym obowiązku obrony, o finansowaniu i modernizacji sił zbrojnych oraz ustawę pragmatyczną, oraz znowelizowała kilkadziesiąt innych. Wprowadziła nowe rodzaje służby wojskowej, a także nowe, pozabudżetowe źródła finansowania wydatków obronnych, jak wpływy z obligacji, spadków i darowizn.

Główne cele ustawy o obronie Ojczyzny to:

  • uporządkowanie przepisów dot. Sił Zbrojnych,
  • zwiększenie budżetu na obronność,
  • wdrażanie koncepcji obrony powszechnej,
  • zwiększenie liczebności Wojska Polskiego,
  • uproszczenie systemu służby wojskowej,
  • odtworzenie systemu rezerw,
  • lepsze wyszkolenie żołnierzy,
  • zwiększenie zainteresowania służbą wojskową i studiami wojskowymi,
  • stworzenie systemu zachęt dla kandydatów do służby,
  • uelastycznienie zasad awansów.

Nowelizacja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

mm

Zobacz też: Polska wzmacnia współpracę wojskową z Koreą Południową

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl