Spis treści
Obecny limit to 26 dni płatnego urlopu
W zależności od tego, jaki staż pracy ma dany pracownik, może skorzystać z 20 lub 26 dni płatnego urlopu w ciągu roku. To urlop wypoczynkowy, nie można się go zrzec i należy wykorzystać go w określonym ustawą czasie. Jasno wskazuje to Kodeks pracy. Jednak coraz więcej firm w Polsce decyduje się na zniesienie limitu urlopu dla pracowników.
Obecnie 20 dni urlopu przysługuje pracownikowi, którego staż pracy jest krótszy niż 10 lat. Jeśli pracuje dłużej niż 10 lat – urlop wzrasta do 26 dni. Do lat pracy wlicza się okres studiów i nauki w szkole średniej.
Warto jednak pamiętać, że pracodawca może odmówić udzielenia urlopu, ale w takim przypadku musi wyznaczyć pracownikowi inny termin. Są to skrajne przypadki, np. jeśli urlop pracownika miałby zaburzyć organizację pracy w firmie.
Urlop powinno wykorzystać się do końca roku kalendarzowego, w którym został przyznany, ale Kodeks pracy zakłada możliwość wykorzystania go do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Limit urlopu zostanie zniesiony?
Zniesienie limitu urlopu to pomysł, który przywędrował do nas z Zachodu. Z danych Pulshr.pl wynika, że w Polsce jedną z firm, która zniosła limit urlopów jest SYZYGY Warsaw, firma z branży IT. Pracownicy korzystają z tej możliwości i wykorzystują średnio 35 dni urlopu w roku.
Do zniesienia limitu dni urlopu przekonanych jest 63 proc. pracowników, ale jednocześnie okazuje się, że tylko 27 proc. z nas wzięłoby znacznie więcej dni urlopu, mając taką możliwość. Tak wskazują dane z raportu No Fluff Jobs.
To mieszkańcy dużych miast są bardziej zainteresowanie taką możliwością. Aż 74 proc. osób, które mieszkają w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, chciałoby mieć nielimitowany urlop.
Czy będzie to odpowiedź na pomysł czterodniowego tygodnia pracy? Nad wprowadzeniem go pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inną opcją jest praca pięć dni w tygodniu, ale po 7 godzin dziennie.
- Obecnie trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy, które mają zbadać wpływ takiego rozwiązania na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Badania nad skróceniem czasu pracy do tej pory wskazują na pozytywne efekty takiego rozwiązania, choć nie brakuje też zastrzeżeń – tłumaczy Maciej Badowski w swoim artykule dla Strefy Biznesu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
