Spis treści
W warszawskiej Hali Expo w sobotę odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem "Wolni Polacy wobec zmian traktatowych Unii Europejskiej”, która zainaugurowała kampanię wyborczą PiS do Parlamentu Europejskiego. Podczas konwencji ogłoszono plany wyborcze partii. Kto wystartuje w wyborach do europarlamentu?
Saryusz-Wolski kandydatem na komisarza UE
Jacek Saryusz-Wolski jest naszym kandydatem na komisarza w Unii Europejskiej; jest kompetentnym człowiekiem, ma bardzo silny charakter i mocny temperament - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Warszawie.
"Mamy mocną drużynę, mamy ludzi, którzy są w stanie dobrze działać w Unii Europejskiej, kompetentnie. Mamy także naszego kandydata na komisarza w Unii Europejskiej, który będzie tam umiał, bo jest super kompetentnym człowiekiem i ma silny, bardzo silny charakter i mocny temperament. Mówię tu o panu doktorze Saryuszu-Wolskim" - powiedział Kaczyński.
Beata Szydło "daje gwarancje"
"Mamy wszystko, co jest potrzebne do tego, żeby odnieść sukces, ale żeby to był sukces nie pusty, nie sukces jakichś ludzi, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego i są z tego powodu zadowoleni. No bo tam są powody do zadowolenia. Nie o to, proszę państwa, chodzi. Nam chodzi o biało-czerwoną drużynę" - podkreślił Kaczyński.
Prezes PiS wymienił także byłą premier Beatę Szydło jako polityka, który "daje gwarancję, że cele PiS w UE zostaną zrealizowane".
Wielcy nieobecni na listach do PE
PiS listy do europarlamentu zatwierdził w czwartek popołudniu podczas posiedzenia komitetu politycznego partii. Jednak do tej pory oficjalnie ich nie ogłosił. Pewne jest to, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie wystartują już m.in.: Beata Mazurek, Elżbieta Kruk, Grzegorz Tobiszowski, Andżelika Możdżanowska, Ryszard Legutko, Tomasz Poręba i Zdzisław Krasnodębski. Wiąże się to m.in. z faktem, że PiS jest przekonany, iż w tych wyborach straci wiele mandatów.
Kto jeszcze znajdzie się na listach PiS?
Nieoficjalnie mówi się, że na listach PiS mają się znaleźć m.in. były prezes PKN Orlen Daniel Obajtek („jedynka” na Podkarpaciu), czy były prezes TVP Jacek Kurski, który miał kandydować z „trójki” na Mazowszu (portal i.pl informował o tym jako pierwszy) – za Adamem Bielanem (jego „jedynka” wynika z umowy koalicyjnej PiS i Republikanów) i Maciejem Wąsikiem. Ostatecznie Kurski ma zostać liderem listy w woj. podlaskim.
Liderami list PiS będą też: Warszawa – była wicemarszałek Sejmu, poseł Małgorzata Gosiewska, woj. łódzkie – były szef MSZ, europoseł Witold Waszczykowski, woj. dolnośląskie i opolskie – była minister edukacji, europoseł Anna Zalewska, woj. małopolskie i świętokrzyskie – była premier, europoseł Beata Szydło, woj. lubelskie – były szef MSWiA Mariusz Kamiński, woj. śląskie – Jadwiga Wiśniewska.
Michał Wójcik wystartuje do PE
- Moi Drodzy, zdecydowalem, że będę kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mój okręg to: świętokrzyskie i małopolskie. Trzeba obronić suwerenność Polski. Od Was zależy, czy ja to zrobię. Proszę Was o wsparcie - poinformował w sobotę na Twitterze Michał Wójcik.
Jest już oficjalna lista z dwóch województw
Znana jest kolejna lista PiS na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. W okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie z pierwszego miejsca wystartuje europoseł Joachim Brudziński.
Na kolejnych miejscach znajdują się: Elżbieta Rafalska, Małgorzata Golińska, Jerzy Materna, Artur Szałabawka, Władysław Dajczak, Małgorzata Barbara Gośniowska-Kola, Agnieszka Kurzawa i Paweł Szefernaker.
Źródło: i.pl, PAP
