Kandydat PiS na prezydenta Krakowa wybrany. Poseł Łukasz Kmita wystartuje w wyborach

OPRAC.:
Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
PAP
PAP
Poseł Łukasz Kmita
Poseł Łukasz Kmita Aneta Zurek / Polska Press
Poseł Łukasz Kmita, były wojewoda małopolski jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na prezydenta Krakowa. Nieoficjalną dotąd informację, która już wcześniej obiegła media potwierdził we wtorek sam kandydat i zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia odbędzie się oficjalna prezentacja reprezentantów PiS w wyborach samorządowych w Małopolsce.

Potwierdzam, że jestem kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na urząd prezydenta miasta Krakowa - powiedział Kmita we wtorek dziennikarzom. Jak zaznaczył, decyzja ta jest przemyślana, a rekomendację zarządu wojewódzkiego PiS w tej sprawie zatwierdził prezes partii Jarosław Kaczyński.

Kmita zapowiedział, że w poniedziałek lub wtorek oficjalnie wystartuje kampania połączona z prezentacją liderów i kandydatów PiS wyborach samorządowych w Małopolsce. „Pokażemy silną drużynę zarówno w Krakowie, w całej Małopolsce, jak i w Sejmiku Województwa Małopolskiego” - zaznaczył.

Łukasz Kmita poinformował, że od dłuższego czasu pracuje „wraz z ekspertami i osobami zaangażowanymi w miasto nad świetnym programem”. „Myślę, że on będzie dużym zaskoczeniem, będzie pokazywał naszą otwartość na oczekiwania mieszkańców, będzie pokazywał, że chcemy się rozwijać” - wyjaśnił.

„Chcemy wyraźnie powiedzieć, że prawica w Krakowie słucha mieszkańców i to mieszkańcy piszą program” - podkreślił kandydat PiS. Dodał, iż ugrupowanie to ma jasną diagnozę, jak powinien zmieniać się Kraków.

„Przedstawimy świetny program dla Krakowa, a moim hasłem spajającym wszystkie działania będzie hasło: +Łączy nas Kraków+” - zapowiedział Kmita.

Kandydat, komentując dotychczasową prezydenturę Jacka Majchrowskiego, ocenił, że jego środowisko „bardzo szanuje to jak bardzo Kraków się zmieniał, a przez lata wiele dobrych rzeczy się działo”. „Oczywiście nasi radni zwracali też uwagę na pewne patologie, które się działy” - uściślił.

W ocenie Kmity jego kandydaturę cechuje wiarygodność, a inni kontrkandydaci, którzy do niedawna uczestniczyli we współrządzeniu miastem, tracą tą wiarygodność, „próbując odklejać się od polityki, która przez ostatnie 20 lat była realizowana”.

Współpraca ze środowiskami prawicowymi i otwartość na propozycje przedstawiane przez mieszkańców

Kmita zapowiedział współpracę ze środowiskami prawicowymi i otwartość na propozycje przedstawiane przez mieszkańców i ugrupowania z innymi poglądami. „Kraków jest miastem dialogu i wszyscy chcemy, aby Kraków takim miastem pozostał - szanując tradycję, myślimy o przyszłości” - mówił.

Kmita zaznaczył, że jego celem jest zwycięstwo w wyborach, a wewnętrzne badania sondażowe pokazują, że „jest na to szansa”.

Według niego jedną z niezbędnych inwestycji dla stolicy Małopolski jest budowa metra, ale - zastrzegł - nie będzie ona możliwa bez wsparcia i udziału środków rządowych. Jak zapowiedział, będzie w tej sprawie apelował do rządu Donalda Tuska.

Wymagamy zaangażowania w przyszłość i żeby te dobre projekty nadal były realizowane, i żeby Kraków mógł liczyć na rządowe środki - zaznaczył Kmita.

38-letni Łukasz Kmita pochodzi z Olkusza. W latach 2020-2023 był wojewodą małopolskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na posła z listy PiS.

O urząd prezydenta Krakowa obecnie oficjalnie ubiegają się obecni posłowie: Konrad Berkowicz (Konfederacja), Rafał Komarewicz (Polska 2050-TD), Aleksander Miszalski (KO) – wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy, której członkowie należą do klubu Lewicy. Bezpartyjny krakowski radny Łukasz Gibała startuje z kolei z poparciem posłanki Darii Gosek-Popiołek z partii Razem (również klub Lewica).

Jako bezpartyjni startują: wokalista Marcin Bzyk-Bąk, Andrzej Kulig z poparciem obecnego włodarza miasta Jacka Majchrowskiego, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur. Start ogłosił także konserwatywny aktywista Adam Hareńczyk z Komitetu Wyborczego Wyborców Zjednoczeni dla Krakowa. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

Czy miłość to romantyzm czy biologiczna kalkulacja?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl