Zagadkowa ołowiana kula była umieszczona na samym szczycie wieży kościelnej, tuż pod krzyżem wieńczącym budowlę. Znaleziska dokonano w ostatnich dniach, zaraz po rozpoczęciu remontu świątyni.
- Kapsułę trzeba było rozciąć, by dostać się do jej wnętrza - mówi ks. Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej pw. Św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Kościół Wniebowzięcia NMP, czyli Klaryski to świątynia filialna bydgoskiej katedry. - Wewnątrz znajdowała się prasa niemieckojęzyczna zachowana w dobrym stanie, pochodząca z 1901 roku. Znaleźliśmy też trzy monety o nominale 2, 5 i 10 fenigów z lat 1875, 1889 i 1874. Była też książka adresowa Bydgoszczy i publikacja zawierająca budżet miasta na rok 1901.


Poza tym w kapsule był również list dla potomnych, napisany niemieckim gotykiem. Podpisany pod nim jest burmistrz Hans Schmieder. W piśmie jest mowa między innymi o historii kościoła. Dokument ma trafić do dokładnego tłumaczenia. Co prasy wydawanej ówcześnie w Brombergu, dokładny wykaz znalezionych w kapsule tytułów podaje Marek Jeleniewski, historyk, autor wielu publikacji na temat Bydgoszczy. Wylicza: Ostdeutsche Presse, Bromberger Zeitung, Bromberger Tageblatt, Ostdeutsche Rundschau, Ostdeutsche Lokal Anzeiger, Bromberger Stadt Anzeiger.
- Oczywiście po remoncie kapsuła zostanie zamknięta i wróci na miejsce - zapewnia ks. Kotowski. - Na razie znalezisko jest zabezpieczone.
Marek Jeleniewski, informując o odkryciu na swoim profilu na FB, wyraża nadzieję, że kapsuła zostanie uzupełniona o dokumenty związane z czasami współczesnymi i np. o list napisany ku potomności przez prezydenta Rafała Bruskiego.
Remont kościoła klarysek konieczny, bo przeciekał dach
Pieczę nad kościołem klarysek ma Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Duchowni od dłuższego czasu informowali o potrzebie przeprowadzenia generalnego remontu budynku. Szeroko zakrojone prace remontowe w kościele klarysek pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy są koniecznością. Obserwowano przeciekanie dachu, a świątynia, której historia sięga XVI wieku, znajduje się pod ścisłą ochroną konserwatorską.
Remont ma przywrócić funkcjonalność i bezpieczeństwo budynkowi kościoła, jednemu z głównych zabytków miasta.- Inwestycja ma charakter działań ratunkowych - informuje ratusz. - Niezbędne jest wzmocnienie ceglanych elementów architektonicznych i całej elewacji kościoła, a przede wszystkim wymiana pokrycia dachowego, które wykazuje duże ubytki, z naprawą więźby dachowej.
Inwestycja obejmuje prace przy elementach więźby dachowej razem ze wzmocnieniami i zabezpieczeniem, prace przy elementach konstrukcyjnych wieży, obróbek blacharskich, wzmocnienie ścianek przy dachach i wieży, ułożenie nowego dachu z dachówki ceramicznej, wykonanie rekonstrukcji zniszczonych i uszkodzonych elementów zdobień, montaż rynien i rur spustowych, wykonanie nowego pokrycia wieży kościoła.
Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy powstał poprzez nadbudowę stojącej tu od 1582 r. murowanej świątyni św. Ducha. Budowa trwała do ok. 1590 r. Kościół orientowany, wolnostojący, w stylu gotyckim. Kościół wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
