Kary TSUE nakładane na Polskę. Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę do 8 marca

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Adrian Grycuk, licencja cc-by-sa, Wikimedia Commons
Trybunał Konstytucyjny we wtorek odroczył do 8 marca rozprawę dotyczącą zbadania zgodności z polską konstytucją unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę kary ws. kopalni Turów oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Postępowanie przed TK zostało wszczęte na wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który zwrócił się do TK jako "sądu ostatniego słowa" o zbadanie legalności działań unijnego TSUE w kontekście polskiej konstytucji. Odroczonej rozprawie TK przewodniczyła prezes Trybunału Julia Przyłębska. Sędzia sprawozdawcą w sprawie jest Zbigniew Jędrzejewski.

Wniosek o zbadanie sprawy trafił do TK w listopadzie. Ziobro zdecydował się na ten krok po tym, jak w październiku 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę dzienną w wysokości 1 mln euro za to, że Warszawa nie zawiesiła stosowania przepisów dotyczących w szczególności funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. We wrześniu TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niezatrzymanie pracy kopalni węgla brunatnego Turów. W obu przypadkach polski rząd nie wykonał orzeczeń unijnego sądu.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry "w najnowszym orzecznictwie TSUE dokonano nieuprawnionej interpretacji zaskarżonych przepisów, sprzecznej z ich jednoznacznym brzmieniem i celem". Według prokuratora generalnego TSUE "dokonał dowolnego i arbitralnego rozszerzenia swoich uprawnień" oraz "wykreował bezprecedensowy środek tymczasowy, który nigdy nie był stosowany wobec żadnego państwa - możliwość orzekania kary pieniężnej jeszcze przed zakończeniem postępowania".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl