Katowice. Prezydent Andrzej Duda na obchodach setnej rocznicy III Powstania Śląskiego: To był fundamentalny moment dla Polski

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Katowice. Prezydent Andrzej Duda na obchodach setnej rocznicy III Powstania Śląskiego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Katowice. Prezydent Andrzej Duda na obchodach setnej rocznicy III Powstania Śląskiego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
W Parku Powstańców Śląskich w Katowicach odbyły się uroczystości zakończenia setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda, który pośmiertnie odznaczył bohatera śląskich zrywów Alfonsa Zgrzebnioka. - Ślązacy chcieli być częścią Polski, byli gotowi chwycić za broń - powiedział prezydent, który Powstania Śląskie przyrównał chociażby do Bitwy Warszawskiej.

Prezydent Andrzej Duda w Katowicach. Wziął udział w obchodach setnej rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego

Prezydent na Śląsku. W niedzielę, 4 lipca, Andrzej Duda przyjechał do Katowic. W Parku Powstańców Śląskich, głowa państwa uczestniczyła w obchodach zakończenia setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. W uroczystościach udział wzięły władze województw: śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego, władze samorządowe, a także wojsko oraz służby mundurowe.

Celem wizyty prezydenta RP w Katowicach było także pośmiertne odznaczenie Alfonsa Zgrzebnioka, jednego z dowódców I i dowódcy II Powstania Śląskiego. Na ręce rodziny powstańca, Andrzej Duda przekazał Order Orła Białego.

Odznaczenie nadane przez prezydenta, z rąk głowy państwa odebrała krewna Alfonsa Zgrzebnioka, Józefa Miszczyk, która towarzyszyła także w złożeniu wieńca pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W przemówieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił symbolikę miejsca, w którym odbywały się obchody.

- Spotykamy się w Katowicach, w niezwykłym miejscu. Pod pomnikiem Powstańców Śląskich, pod trzema skrzydłami, symbolizujące trzy zrywy ludu, który chciał, żeby była to ziemia polska - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent umieścił Powstania Śląskie, a zwłaszcza ostatnie z nich na równi z innym zrywami tamtego okresu w dziejach Polski. Postawił je na równi między innymi z Powstaniem Wielkopolskim czy Bitwą Warszawską.

- Moment, w którym trzecie powstanie kończyło się, a jego efektem było wcielenie do ziemi polskiej znacznej części Śląska, uprzemysłowionej, niósł w sobie impuls rozwojowy. To był fundamentalny moment dla odrodzenia się Rzeczpospolitej Polskiej - przyznał prezydent Duda. - Ślązacy chcieli być częścią polski, byli gotowi chwycić za broń - dodał.

Zauważył, że wielu mimo walk nie mogło cieszyć się ze wcielenia ich ojcowizny do nowych granic Polski, podając przykład Alfonsa Zgrzebnioka. - Pomimo że jego rodzinna Opolszczyzna znalazła się poza granicami Polski, mógł z satysfakcją patrzeć, że jego działania w powstaniach przerodziły się w wolną, niepodległa Polskę, mocną Górnym Śląskiem - powiedział o bohaterze prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na siłę Śląska, którą stanowili nie tylko walczący powstańcy. Wspomniał o roli kobiet: ich wsparciu, ale też o złapaniu za broń. Podziękował dzieciom i młodzieży, jak również tym, którzy do dziś kultywują pamięć tych wydarzeń, w tym władzom samorządowym.

- Z całego serca dziękuję wszystkim śląskim rodzinom, w których familijnej pamięci są te chwile. Dziękuję, że byliście za Polską i, że przy Polsce jesteście. Dziękuję władzom samorządowym za symboliczne podkreślenie trzech powstań, które buduje patriotyzm i poczucie odpowiedzialności - mówił w wystąpieniu prezydent.

Przypomniał też o obecnych czasach i wielkich zadaniach do wykonania, związanych chociażby z nadchodzącymi zmianami przemysłowymi.

- Wierzę w to, że wszyscy razem zdołamy to zadanie zrealizować, z pożytkiem dla Śląska. Rzeczpospolita jest to Śląskowi dłużna - zakończył Andrzej Duda.

W trakcie uroczystości rocznicowych zakończenia ostatniego ze śląskich zrywów, prezydent wręczył również przedstawicielom władz samorządowych miast i gmin z województw śląskiego i opolskiego pamiątkowe tablice „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”.

Uroczystość w Katowicach nie przebiegła niezakłócona. Wokół skweru zgromadzili się przeciwnicy noszenia masek przez dzieci. "Hańba", "dzieci bez masek" - dało się usłyszeć.

Andrzej Duda po raz kolejny na Śląsku

To kolejna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Śląsku w ostatnim czasie. Przed nieco ponad tygodniem prezydent wizytował m.in. Port Lotniczy w Pyrzowicach, któremu - także w ramach obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego - oficjalnie nadano imię Wojciecha Korfantego.

Prezydent Andrzej Duda w Pyrzowicach. Wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy Wojciecha Korfantego. Lotnisko ma swojego patronaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Lotnisko Katowice Airport w Pyrzowicach ma patrona Wojciecha...

Andrzej Duda odwiedził wówczas również Koszęcin, gdzie wraz z Pierwszą Damą uczestniczył w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Prezydent został wtedy odznaczony z rąk Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego Gwiazdą Górnośląska, odznaczeniem przyznawanym zasłużonym powstańcom, co wśród wielu osób spotkało się z oburzeniem.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
du-da pa-pa!
"że wszyscy razem zdołamy" = pomozecie? D
F
Francek z Kosciuszki
4 lipca, 15:05, Gość:

najpierw powstanie a potem wszyscy uciekli do niemiec.

Jo niy wjym synek - eli uoni tak "uciekli". Jak widzieli tyn burdel, jaki na ich ziymiach zrobiyli okupanty polckie, to pojechali tam, kaj mogli zyc jak ludzie. Bo jak rzeczywiscie byli tymi "powstancami" - a niy ino kupjyli sie papiory, ze nimi byli - jezdziyli do niymieckich sanatoriow, czego im w Polsce niy bouo dane, coby sie po tych "pofstaniach" zdrowotnie spragdac. Bo w tych Niymcach, to im nawet do dobry emerytury doiczali, co byli porucznikami gierkowskimi.

z
znawca Kowalskich

ZIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEW.

q
qwertz

A.D.: "Spotykamy się w Katowicach, w niezwykłym miejscu. Pod pomnikiem Powstańców Śląskich, pod trzema skrzydłami, symbolizujące trzy zrywy ludu, który chciał, żeby była to ziemia polska - powiedział Andrzej Duda."

Powiaty za Niemcami w % za Polską w %

Katowice – miasto 85,4 14,6

Katowice – wieś 44,4 55,6

q
qwertz

"To był fundamentalny moment dla odrodzenia się Rzeczpospolitej Polskiej"

?

1922 to nie 1918

j
jogista

Zakłamany, 'zapluty' "w i g y j t s" i marny aktor.

H
Henry

"pamięci są te chwile." Ano, som, przi kożdym gyburtstagu np. i to po stu latach.

I by ci, pierońsko pampońsko sorońsko gizdo, uszy zwiyndłi (abo, ty narodowy polakowski socjalisto pinokio, twojymu ghostwriterowi).

p
pjerombol

Wszystko juz u nas bylo, m.in. :

Grabski,

Moscicki,

"Grazynski",

Kwiatkowski,

Todt,

Frick,

Bracht

Speer,

Castro,

Zawadzki,

DeGaule

Gomulka,

Grudzien,

Gierek,

Komorowski,

Szydlo,

......

Wszyscy walili w bebny, puszczali banki mydlane, nawolywali, upraszczali, traktowali nas jak Hottentottów, fanzolili o "najlepszych z najlepszych", próbowali wyalienowac subgrupy naszej spolecznosci, grozili, kiczowato "bratali" sie z nami, dowalblaszki (ordery), przekrecali fakty historyczne, cukrowali, lukrowali - i dawali sie fotografowac z dziecmi (czesto wcale nie slaskimi), kolorowymi trachtami i kwiotkami. :-)))))))))) :-(((

W hali produkcyjnej Bismarckhütte, na stadionie Ruchu, pod wieza spadochronowa, w Spodku, z uszmikowanymi cyferblatami na grubie itpditd. NIHIL NOVI, Sebastianie Adrianie Lajkoniku.

A
Anton

"śląskim rodzinom, w których familijnej pamięci są te chwile."

Te straszne, traumatyczne chwile - pełne przemocy, anarchii, kradzieży, terroru, kłótni, gwałtów, kłamstw, napadów, propagandy, nieporozumień, nienawisci, dramatów, strachu, trudnych decyzji, strat, płaczu i cierpienia. Ja, pamiynto-MY.

a
antyAdrian

Ten osobnik jest jednak klupnięty, serio: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,27289932,andrzej-duda-pytany-o-szczepionki-kto-sie-nie-szczepi-swiadomie.html#s=BoxOpMT

D
Dziennik Zachodni

Benny Hill ?

R
Rozwita

tani tyjater, jadowity

d
dypl. turbogorolożerca

Wódz do ludu, ślepy o zachodzie słońca, kastrat o robieniu dzieci.

"Innymi slowy": bracik Semki i Semikowej. Coś tam wie (od 2 dni) - i dlatego nam wytłumaczy. D

r
reporter

Andrzej Sebastian Deee wręczył również przedstawicielom władz samorządowych miast i gmin z województw śląskiego i opolskiego pamiątkowe tablice : https://www.52prawdy.pl/19-prawdziwe-dziesiec-przykazan

b
buchhalter internetu

"Prezydent został wtedy odznaczony z rąk Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego Gwiazdą Górnośląska, odznaczeniem przyznawanym zasłużonym powstańcom, co wśród wielu osób spotkało się z oburzeniem." Polakowskiej operetki ciag dalszy. I tak juz od 100 lat. Musza byc cholernie niepewni swojej sprawy, swojej racji, "swojej racji stanu".

Ale jedno trzeba mU przyznać: zajs pikne "orędzie o orężu" i tego tam. HHH

Wróć na i.pl Portal i.pl