Kiedy powstanie bariera elektroniczna na polsko-białoruskiej granicy? Straż Graniczna podpisała ważne umowy

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Staż Graniczna podpisała umowy na budowę zapór elektronicznych na polsko-białoruskiej granicy.
Staż Graniczna podpisała umowy na budowę zapór elektronicznych na polsko-białoruskiej granicy. Fot. Twitter/Straż Graniczna
Staż Graniczna podpisała umowy na budowę zapór elektronicznych na polsko-białoruskiej granicy. Powstaną one na rzekach Bug, Świsłocz i Istoczanka. Informację o podpisaniu umów przekazał p.o. rzecznika prasowego SG mjr Andrzej Juźwiak. Zgodnie z przekazywanymi informacjami, bariery mają być gotowe w ciągu roku.

Straż Graniczna rozbudowuje zaporę elektroniczną na granicy

Z informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez mjr Andrzeja Jóźwiaka wynika, że wykonawcą inwestycji na Bugu jest konsorcjum firm Elektrotim S.A. z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Podkreślił również, że na wykonanie zaplanowanych w ramach umowy prac oraz świadczenie usług gwarancyjnych przez okres 109 miesięcy zakontraktowano kwotę przekraczającą 279 mln zł.

- Długość bariery elektronicznej w całości przebiegającej na tym odcinku w zasięgu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wyniesie około 172 km. W jej skład wejdzie m.in. około 1800 słupów kamerowych, około 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Przewidywany jest montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych - przekazał Juźwiak.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Gdzie będzie znajdować się Centrum Nadzoru?

Zgodnie z przekazanymi informacjami Centrum Nadzoru nad barierą znajdować się będzie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. W skład bariery ma wejść również siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek tego oddziału. System ma być również zintegrowany z istniejącymi już wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej.

Barierę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka, które znajdują się w zasięgu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, zbuduje natomiast firma Sprint S.A. z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km ustawionych zostanie około 500 słupów kamerowych z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów.

W ramach inwestycji rozbudowane zostanie także Centrum Nadzoru, które funkcjonuje już w Komendzie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku, a dodatkowo powstać mają trzy stanowiska końcowe w placówkach Straży Granicznej.

- Wykonawca ma 10 miesięcy na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach tej umowy prac, okres gwarancyjny wynosi 144 miesiące. Wartość prac zakontraktowano na kwotę przekraczającą 85 mln zł - zaznaczył rzecznik SG.

Wykonawcy zobowiązali się do zapewnienia nadzowu przyrodniczego

Przekazał również, że w ramach realizowanych inwestycji wykonawcy zobowiązali się do zapewniania nadzoru przyrodniczego przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną z zakresu ornitologii, herpetologii (działu zoologii badającego płazy i gady) oraz botaniki, w tym do współpracy z właściwymi terytorialnie Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska.

- Zapory elektroniczne na rzece Bug, Świsłocz i Istoczanka zapewnią wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania wybudowanego zabezpieczenia zapewnią zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej oraz rozpoznawanie, identyfikację zagrożeń i ich sprawców, gromadzenie materiału dowodowego i podejmowanie działań precyzyjnie ukierunkowanych na zatrzymanie sprawców - podkreślił rzecznik.

Kiedy zostaną zrealizowane inwestycje?

Juźwiak zaznaczył, że bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzekach granicznych, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności.

- Dzięki temu funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają narzędzie do ochrony granicy państwowej wykrywające zdarzenia związane z przekraczaniem granicy i umożliwiające całodobową obserwację pasa drogi granicznej - przekazał.

Obie inwestycje mają zostać zrealizowane w ciągu 12 miesięcy. Ich budowa wyniesie ponad 364 mln zł, a część środków pokryje Unia Europejska.

Wcześniej, w 2022 roku, na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy, jednak nie obejmował odcinków rzecznych.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl