Kto zostanie nowym prokuratorem krajowym? W ministerstwie rozpoczęły się wysłuchania kandydatów

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych i naradzie zespół ma wyłonić jednego z kandydatów.
Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych i naradzie zespół ma wyłonić jednego z kandydatów. fot. adam jankowski
W poniedziałek po godz. 10 w siedzibie resortu sprawiedliwości rozpoczęły się przesłuchania pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego. Prowadzi je zespół wiceminister Marii Ejchart. Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych i naradzie zespół ma wyłonić jednego z kandydatów.

Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone jeszcze w poniedziałek.

Kandydatami na prokuratora krajowego są:

  • zastępca prokuratora krajowego Dariusz Korneluk;
  • prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowana do Prokuratury Krajowej Katarzyna Kwiatkowska;
  • prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Leszczyńska;
  • prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Krajowej Jacek Skała;
  • prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa–Mokotów Ewa Wrzosek.

O kolejności, w jakiej odbędą się te rozmowy, zdecyduje losowanie.

Jak wyglądają rozmowy?

Według planowanego przebiegu konkursu każdy z kandydatów będzie miał około 15 minut na "skrótową prezentację swojego doświadczenia zawodowego oraz najważniejszych założeń koncepcji funkcjonowania prokuratury działającej w oparciu o przepisy ustawy z 26 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania".

"Po prezentacji przewidziano czas na pytania członków zespołu. Na wysłuchanie każdego z kandydatów przewidziano około godziny" - szacuje MS. Po południu - po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych - zespół odbędzie naradę, by wyłonić kandydata na prokuratora krajowego o najwyższych kwalifikacjach. Rozmowy będą miały charakter jawny i będą transmitowane online. Link do transmisji dostępny jest na stronie resortu sprawiedliwości.

Zgodnie z ustalonymi wymogami kandydaci posiadają co najmniej 15-letni okres pracy na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawili opis drogi zawodowej, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec nich postępowań dyscyplinarnych, przedstawili też koncepcję funkcjonowania prokuratury w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania.

Kto będzie oceniał kandydatów?

Kandydaci przedłożyli również listy poparcia swojej kandydatury podpisane przez co najmniej 50 prokuratorów pozostających w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.

Kandydatów oceniał będzie zespół pod przewodnictwem wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar do tego zespołu wskazał dwóch doradców społecznych Prokuratora Generalnego - prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz adwokata Radosława Baszuka; dwóch przedstawicieli Krajowej Rady Prokuratorów przy PG - dr Małgorzatę Szeroczyńską i Seweryna Borka oraz dwie osoby "o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa" - prof. Ewę Gruzę i Stanisława Iwanickiego.

W skład zespołu wchodzi także, wskazany przez Krajową Izbę Radców Prawnych radca prawny Zbigniew Tur, a także sekretarz – Anna Chomiuk-Żywalewska z Biura Ministra.

Dariusz Barski: to działanie bezprawne!

„Działalność jako Prokuratora Krajowego osoby wyłonionej w „konkursie” ogłoszonym przez PG będzie rodziła zagrożenia dla sytuacji prawnej obywateli, a skala tych zagrożeń jest trudna” - oświadczył Dariusz Barski, obecny Prokurator Krajowy, który uważa swoje odwołanie przez Adama Bodnara za bezprawne. Oświadczenie Barskiego odczytali na konferencji prasowej przed Prokuraturą Krajową zastępcy Prokuratora Generalnego - Robert Hernand i Michał Ostrowski.

"Konkurs mający na celu wyłonić kandydata na Prokuratora Krajowego, przeprowadzony przez zespół powołany przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, jest w mojej ocenie pozbawiony podstawy prawnej i nie może wywoływać skutków prawnych" - pisze prokurator Barski, podkreślając, że to on sam jest wciąż pierwszym zastępcą PG, czyli Prokuratorem Krajowym.

Źródła: PAP, wPolityce.pl

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl