Kto zostanie nowym prokuratorem krajowym? W ministerstwie rozpoczęły się wysłuchania kandydatów

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych i naradzie zespół ma wyłonić jednego z kandydatów.
Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych i naradzie zespół ma wyłonić jednego z kandydatów. fot. adam jankowski
W poniedziałek po godz. 10 w siedzibie resortu sprawiedliwości rozpoczęły się przesłuchania pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego. Prowadzi je zespół wiceminister Marii Ejchart. Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych i naradzie zespół ma wyłonić jednego z kandydatów.

Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone jeszcze w poniedziałek.

Kandydatami na prokuratora krajowego są:

  • zastępca prokuratora krajowego Dariusz Korneluk;
  • prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowana do Prokuratury Krajowej Katarzyna Kwiatkowska;
  • prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Leszczyńska;
  • prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Krajowej Jacek Skała;
  • prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa–Mokotów Ewa Wrzosek.

O kolejności, w jakiej odbędą się te rozmowy, zdecyduje losowanie.

Jak wyglądają rozmowy?

Według planowanego przebiegu konkursu każdy z kandydatów będzie miał około 15 minut na "skrótową prezentację swojego doświadczenia zawodowego oraz najważniejszych założeń koncepcji funkcjonowania prokuratury działającej w oparciu o przepisy ustawy z 26 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania".

"Po prezentacji przewidziano czas na pytania członków zespołu. Na wysłuchanie każdego z kandydatów przewidziano około godziny" - szacuje MS. Po południu - po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych - zespół odbędzie naradę, by wyłonić kandydata na prokuratora krajowego o najwyższych kwalifikacjach. Rozmowy będą miały charakter jawny i będą transmitowane online. Link do transmisji dostępny jest na stronie resortu sprawiedliwości.

Zgodnie z ustalonymi wymogami kandydaci posiadają co najmniej 15-letni okres pracy na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawili opis drogi zawodowej, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec nich postępowań dyscyplinarnych, przedstawili też koncepcję funkcjonowania prokuratury w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania.

Kto będzie oceniał kandydatów?

Kandydaci przedłożyli również listy poparcia swojej kandydatury podpisane przez co najmniej 50 prokuratorów pozostających w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.

Kandydatów oceniał będzie zespół pod przewodnictwem wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar do tego zespołu wskazał dwóch doradców społecznych Prokuratora Generalnego - prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz adwokata Radosława Baszuka; dwóch przedstawicieli Krajowej Rady Prokuratorów przy PG - dr Małgorzatę Szeroczyńską i Seweryna Borka oraz dwie osoby "o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa" - prof. Ewę Gruzę i Stanisława Iwanickiego.

W skład zespołu wchodzi także, wskazany przez Krajową Izbę Radców Prawnych radca prawny Zbigniew Tur, a także sekretarz – Anna Chomiuk-Żywalewska z Biura Ministra.

Dariusz Barski: to działanie bezprawne!

„Działalność jako Prokuratora Krajowego osoby wyłonionej w „konkursie” ogłoszonym przez PG będzie rodziła zagrożenia dla sytuacji prawnej obywateli, a skala tych zagrożeń jest trudna” - oświadczył Dariusz Barski, obecny Prokurator Krajowy, który uważa swoje odwołanie przez Adama Bodnara za bezprawne. Oświadczenie Barskiego odczytali na konferencji prasowej przed Prokuraturą Krajową zastępcy Prokuratora Generalnego - Robert Hernand i Michał Ostrowski.

"Konkurs mający na celu wyłonić kandydata na Prokuratora Krajowego, przeprowadzony przez zespół powołany przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, jest w mojej ocenie pozbawiony podstawy prawnej i nie może wywoływać skutków prawnych" - pisze prokurator Barski, podkreślając, że to on sam jest wciąż pierwszym zastępcą PG, czyli Prokuratorem Krajowym.

Źródła: PAP, wPolityce.pl

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl