- Liczba zakażeń koronawirusem spada wszędzie poza województwem śląskim
- Dynamika wzrostu zakażeń wyraźnie spada. To powoduje tzw. "wypłaszczanie krzywej"
- Sytuacja na Górnym Śląsku jest spowodowana ogniskami wirusa SARS-CoV-2, które pojawiły się w kopalniach
Kiedy skończy się pandemia COVID-19 w Polsce?
Platforma Ex Metrix opublikowała nową analizę dotyczącą pandemii COVID-19 w Polsce. Wykresy, które zamieściliśmy również w galerii zdjęć, wyraźnie pokazują, że dynamika wzrostu zakażeń wyraźnie spada. To powoduje tzw. "wypłaszczanie krzywej", co jak mantrę powtarza Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
- Obecnie w województwie śląskim wykrywa się więcej zakażeń niż w reszcie Polski. Co więcej - dynamika w tym województwie , jako jedynym, wzrasta. (...) Niestety sytuacja ta bardzo zaburza cały model dla Polski - informuje Ex Metrix.
Zobacz najnowsze wykresy i prognozę w galerii
Sytuacja na Górnym Śląsku jest spowodowana ogniskami wirusa SARS-CoV-2, które pojawiły się w kopalniach. Niestety specyfika pracy górników nie pozwala na zachowanie odpowiednio bezpiecznych zasad sanitarnych. 14 maja aż 73 proc. nowych zakażeń wykryto w naszym regionie.
- Liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła już z 19 do 30 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń), co na razie jest chyba jedyną dobrą informacją - dodaje Ex Metrix.
Eksperci obawiają się wybuchu ognisk koronawirusa na Dolnym Śląsku
ExMetrix opublikował również nową prognozę dotyczącą rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. Nowy model przewiduje, że w najbliższych dniach utrzyma się dynamika wzrostu zakażeń w województwie śląskim. Jednocześnie eksperci obawiają się, że nowe ogniska mogą wybuchnąć na Dolnym Śląsku.
- Obecnie najlepiej prezentują się województwa: lubuskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie , wielkopolskie, gdzie pierwsza fala epidemii praktycznie gaśnie. Na drugim biegunie jest obecnie województwo śląskie, ale nasze obawy dotyczą też dolnośląskiego, gdzie znajdują sie głębinowe kopalnie miedzi.
Co prawda jony miedzi działają wirusobójczo, a na powierzchni czystej miedzi wirus utrzymuje się dość krótko (około 4 godzin), ale w kopalniach mamy do czynienia z niewielką koncentracją związków miedzi w skałach, a z drugiej strony ograniczona przestrzeń i sztuczna wentylacja są analogiczne jak w głębinowych kopalniach węgla kamiennego - pisze ExMetrix.
Prognoza ExMetrix na najbliższe dni:
- 15 maja: 16 tys. 967
- 16 maja: 17 tys. 164
- 17 maja: 17 tys. 356
- 18 maja: 17 tys. 542
- 19 maja: 17 tys. 904
Kiedy skończy się pandemia COVID-19 w Polsce? Oto najnowsza ...
Obejrzyj dokładnie
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
