Kiedy środki dla Polski z Funduszu Odbudowy? Niepokojące ustalenia "Der Spiegel"

amp
Flagi UE, zdjęcie ilustracyjne
Flagi UE, zdjęcie ilustracyjne Fot. Flickr/ verkeorg/ CC BY-SA 2.0
Jest „wysoce nieprawdopodobne”, że Polska i Węgry jeszcze w tym roku otrzymają część środków z Funduszu Odbudowy – pisze „Der Spiegel”.

Niemiecki tygodnik nawiązuje do listów skierowanych w miniony piątek do rządów w Warszawie i Budapeszcie przez Komisję Europejską. „Czyta się je jak akty oskarżenia” – wskazuje „Spiegel” i podkreśla, że pisma te wysłano po to, aby zasygnalizować rozważanie przez Komisję uruchomienia tzw. mechanizmu praworządności wobec obu państw. „Na dziesięciu ciasno zadrukowanych stronach Komisja podsumowuje zarzuty przeciwko Polsce. Chodzi przede wszystkim o to, że podkopana została niezawisłość sądownictwa” – dodaje gazeta.

Według autora artykułu, jest „niemal wykluczone”, aby rządy Polski i Węgier mogły choć w pewnym stopniu wyjaśnić to, na co wskazała Bruksela, bo od wielu lat poruszone w listach sprawy są przedmiotem ich sporu z Unią Europejską.

"Bolesne konsekwencje"

„Teraz Polsce i Węgrom grożą bolesne konsekwencje finansowe, i to od razu podwójne. Z jednej strony, zainicjowany przez listy mechanizm praworządności po raz pierwszy umożliwia UE ograniczenie środków wsparcia dla krajów, których rządy podkopują państwo prawa i tym samym zagrażają właściwemu wykorzystaniu środków z budżetu UE” – pisze „Spiegel”.

Dalej tygodnik pisze o „drugiej stronie”, a więc o wartym 750 miliardów euro Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc gospodarki państw członkowskich po pandemii koronawirusa. „Technicznie wypłaty nie mają wprawdzie nic wspólnego z mechanizmem praworządności, ale politycznie są bardzo powiązane. W obliczu stałych prowokacji z Warszawy i Budapesztu, uważa się, że byłoby nie do pomyślenia, by Komisja otworzy drogę do wypłaty miliardów z Funduszu Odbudowy” – czytamy.

„Spiegel” przypomina, że zarówno Polska, jak i Węgry chciały jeszcze w tym roku otrzymać 13 proc. z wnioskowanych kwot. Tymczasem, jak podkreśla tygodnik powołując się na swoje źródła w KE, „jest niemal pewne, że Węgry i Polska nie dostaną już tych szybkich pieniędzy”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl