Po kilku miesiącach budowy można już korzystać z odnowionej kładki na rozlewiskach Narwi. To kładka unikalna w skali kraju, gdyż w kilku miejscach trzeba przeprawić się specjalnymi platformami. To wspaniała atrakcja zarówno dla dzieci , jak i dorosłych.
Kładka, która łączy miejscowości Waniewo i Śliwno, umożliwia podziwianie piękna podlaskiej przyrody. Nietrudno tu zobaczyć gęsi, kaczki, łabędzie, kruki a szczęśliwcy może nawet wypatrzą łosia.
Prace modernizacyjne kosztowały ponad 3 miliony złotych.
Zmodernizowana kładka skonstruowana jest tak, aby ułatwić korzystanie z niej nawet przy bardzo niskich poziomach wód. Pojawiły się 3 nowe przejścia dla zwierząt i dostrzegalnie ornitologiczne.
Kładka ma długość 1250 m. Obecna zrobiona jest z desek dębowych. Gdyby tak ułożyć wszystkie deski użyte przy budowie w jednej linii, ta linia miałaby długość 120 km.
Od strony miejscowości Śliwno na kładkę wchodzi się bezpośrednio. Od strony Waniewa trzeba skorzystać z infrastruktury będącej własnością gminy Sokoły. Przy obecnych stanach wód wejście od strony Waniewa jest możliwe wyłącznie przez teren Centrum Informacji Turystycznej (należy przejść przez bramkę prowadzącą na posesję) i dalej przez fragment kładki należący do gminy Sokoły.
Przy niskim poziomie wody dojście możliwe jest również przez łąkę nad brzegiem rzeki od strony nieczynnej wieży widokowej. Przypominamy, że gminna wieża widokowa oraz wejście na kładkę od strony przystani w Waniewie są zamknięte.
Elementy konstrukcji pływających pomostów są nowe i jeszcze nie wyrobione, więc korzystanie z nich w pojedynkę może być trochę utrudnione.
Pływające pomosty są samoobsługowe. Podchodząc do przeprawy trzeba poszukać łańcucha przypiętego do podłoża kładki, a z drugiej do pontonu. Przyciągamy ponton do siebie i wsiadamy na pokład.
Następnie, za pomocą stalowych lin znajdujących się nad barierkami przeciągamy się na drugi brzeg.
Dzieci i młodzież do lat 15 mogą korzystać z przeprawy wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Nie wolno przywiązywać pontonów łańcuchami do kładki. Na większych pomostach może przebywać jednorazowo 15 osób, na małym maksymalnie 10.
Przy wieżach i dostrzegalniach umieszczone są kosze, do których należy wrzucać zużyte opakowania, aby nie zanieczyszczać terenu Parku Narodowego.
Na kładce Waniewo - Śliwno obowiązują bilety wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego w cenie 5 zł/osobę/dzień (normalny) lub 2,5 zł/osobę/dzień (ulgowy - uczniowie, studenci, emeryci, renciści). Dzieci do lat 7, posiadacze Karty Dużej Rodziny i mieszkańcy gmin: Choroszcz, Turośń Kościelna, Suraż, Łapy, Tykocin, Sokoły i Kobylin Borzymy są zwolnieni z opłat.
Zakupu biletów można dokonać w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie oraz on-line poprzez stronę NPN. Od kwietnia sprzedaż biletów będzie prowadzona również przy kładce.
TOP 20. Najlepsze restauracje w woj. podlaskim dla rodzin z ...
Ceny w regionie ponad 20 lat temu. Nie do uwierzenia! Za 10 ...
Podlaska wieś sprzed lat. Tyle wspomnień! Mieszkańcy wsi i m...
Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 6.03.2019
