- Zawsze czytam umowy, które podpisuję i nie inaczej było, gdy cztery lata temu brałam 15 tys. złotych kredytu w banku, te pieniądze były mi wtedy pilnie potrzebne - wspomina pani Jolanta z Bydgoszczy. - Jednak spodziewałam się większej gotówki w najbliższych miesiącach, więc zapytałam czy będę mogła wcześniej spłacić kredyt. Pani w banku powiedziała, że tak. Ale ja znalazłam w umowie punkt, że w razie wcześniejszej spłaty bankowi należy się specjalna prowizja i wynegocjowałam zmianę. Udało się i wcześniej uregulować kredyt, i nie ponosić z tego tytułu wydatków. Niestety, inne koszty obsługi kredytu nie zostały mi wtedy obniżone.
Polecamy: Tydzień przedsiębiorcy w naszym regionie [bezpłatne szkolenia i porady ekspertów]
Przypomnijmy, że banki otrzymały prawo pobierania prowizji za nadpłatę lub wcześniejszą spłatę rat w 2011 roku na podstawie nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim.
Tę prowizję płacimy na początku
Teraz ich plany finansowe może pokrzyżować wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Według informacji „Rzeczpospolitej”, przepis unijnej dyrektywy w sprawie umów o kredyt konsumencki należy tak interpretować, że prawo do obniżki jego kosztu po wcześniejszej spłacie obejmuje wszystkie wydatki, które zostały nałożone na klienta. Czyli, dotyczy nie tylko tych związanych z trwaniem umowy, ale i jednorazowej, płaconej na zaraz po podpisaniu umowy prowizji. W praktyce orzeczenie TS częściowo obniża koszty spłaconego wcześniej kredytu.
W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego kredytodawca powinien proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie koszty - tak zinterpretowali ustawę również Rzecznik Finansowy i prezes UOKiK.
IT Conference to pierwsza w Bydgoszczy typowo techniczna konferencja IT [szczegóły]
- Klienci, którzy przed terminem spłacili raty skarżą się do nas, że nie dostają proporcjonalnego zwrotu kosztów początkowych, np. opłat administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie - mówiła Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy. - To zła praktyka naruszająca przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. W przypadku wcześniejszej spłaty bank powinien obniżyć i zwrócić wszystkie koszty kredytu, niezależnie od ich charakteru. Oczywiście, zwrot powinien być proporcjonalny, tzn. obejmować okres od dnia faktycznej spłaty do określonej w umowie.
Banki zmienią praktyki
Wyrok unijnego TSUE to potwierdził.
„Może okazać się niezwykle istotny dla kredytobiorców spierających się z bankami” - ocenia Michał Kisiel w Bankier.pl. „Stanowi jasną wskazówkę dla polskich sądów rozstrzygających takie spory. Interpretacja jest zdecydowanie prokonsumencka, a dla banków może oznaczać konieczność nie tylko zmiany obecnych praktyk, ale również wyraźne osłabienie w sporach toczących się w sądach”.
Ponadto banki mniej zarobią.
