Wielu z nas, mimo że dostępne są materiały podpowiadające, jak postępować z różnymi rodzajami odpadów, wciąż ma różne wątpliwości dotyczące segregacji. Klasyczny przykład to kubeczek po jogurcie. Myć czy nie myć? Gdzie wyrzucić?
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że część osób myje surowce wtórne. Nie jest to jednak konieczne – odpowiada Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy krakowskiego MPO. Warunek jest taki, aby kubeczki po jogurcie nie zawierały jogurtu.
Nie trzeba ich dodatkowo myć. Jeżeli są w nich jakieś resztki, które można wybrać łyżeczką, to wystarczy opróżnić do końca opakowanie i wrzucić do żółtego pojemnika (w blokach) lub worka (w domach jednorodzinnych). Surowce zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu. Natomiast opakowania z zawartością należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane (czyli niebieskich).
Sporo osób zastanawia się też, co robić z paragonami ze sklepu. Przedstawiciel MPO odpowiada: paragony powinno się wrzucać do pojemników na selektywną zbiórkę. Tymczasem internet jest pełen informacji, że papieru termicznego, a więc m.in. paragonów, nie należy wrzucać do żółtego pojemnika, bo papier tego rodzaju nie podlega procesowi recyklingu.
- Faktycznie jest tak, że gdyby przywieźć do papierni ciężarówkę paragonów, to nie zostałyby one przyjęte, bo mogą zanieczyścić produkcję papieru. W rzeczywistości nigdy tak się przecież nie dzieje, a paragony stanowią promil wagowy w zbieranej i oddawanej do recyklingu makulaturze. Chodzi o to, by system segregacji był możliwie prosty, bez wielkiej liczby wyjątków i odstępstw od reguł. W strumieniu makulatury, którą oddajemy do recyklingu, znajdują się również paragony i nigdy nie zdarzyło się, żeby papiernia nie przyjęła ładunku ze względu na zbyt dużą ilość paragonów - tłumaczy jednak rzecznik MPO.
Generalnie co do papieru rzecznik wskazuje jeszcze, że jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy dany materiał faktycznie jest papierowy i czy nadaje się do recyklingu, wystarczy że spróbuje go przerwać. - Jeżeli się to uda, to zawartość papieru w papierowym odpadzie jest wystarczająca do tego, aby go recyklować. Jeśli przerwać się nie da, to nie jest to materiał nadający się do recyklingu - mówi Piotr Odorczuk.
Sprawdź, gdzie wrzucać inne odpady, które przy segregowaniu budzą wątpliwości.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku, odc. 9
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Follow https://twitter.com/dziennipolski