Spis treści
- Co się zmieniło w ochronie pracowników od września 2023?
- Kogo nie można zwolnić z pracy?
- Choroba i L4 - czy ochroni przed zwolnieniem z pracy?
- Ochrona przed zwolnieniem z pracy w czasie urlopu
- Zwolnienie z pracy – kobiety są pod szczególną ochroną
- Ochrona przed zwolnieniem z pracy osób w wieku przedemerytalnym
- Przynależność do organizacji związkowej uniemożliwia zwolnienie?
- Zwolnienie z pracy – jak wygląda ochrona radnych?
- Terytorialsi chronieni są przed zwolnieniem z pracy
Co się zmieniło w ochronie pracowników od września 2023?
Od 22 września 2023 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Pewnych pracowników jest trudniej odwołać z pracy. Zgodnie z procedurą, aby ich zwolnić, trzeba będzie czekać do uprawomocnienia się wyroku sądowego.
Kogo nie można zwolnić z pracy?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy na szczególną ochronę mogą liczyć:
- kobiety w ciąży;
- pracujący rodzice;
- pracownicy na urlopie rodzicielskim, macierzyńskim, ojcowskim, wychowawczym i wypoczynkowym;
- pracownicy w wieku przedemerytalnym;
- działacze związkowi;
- pracownicy na zwolnieniu lekarskim;
- pracownicy przebywający na urlopie wypoczynkowym.
Wyjątkiem jest zwolnienie dyscyplinarne z winy pracownicy, likwidacja zakładu pracy lub ogłoszenie jego upadłości. Ochroną będą objęci jedynie ci zatrudnieni, którzy pracują w parciu o umowę o pracę. Od 22 września zmieniła się także procedura związania z postępowaniem administracyjnym.
Sądy mają odmawiać udzielenia omawianego zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne. Z kolei pracodawca będzie mógł domagać się uchylenia takiego zabezpieczenia tylko w przypadku, gdy wykaże, że już po jego udzieleniu zaistniały okoliczności uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika, czyli w praktyce np. ponownie ciężko naruszył on obowiązki pracownicze – podaje Business Insider Polska.
Choroba i L4 - czy ochroni przed zwolnieniem z pracy?
Szef nie może zwolnić z pracy osoby, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dopóki pracownik nie wróci do zdrowia, nie będzie mu można wręczyć wypowiedzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż trzy miesiące, a u pracodawcy zatrudniony jest krócej niż pół roku. L-4 chroni więc przed zwolnieniem, ale do czasu.
Kogo NIE można zwolnić z pracy? Sprawdź, czy znasz te wyjątki
Ochrona przed zwolnieniem z pracy w czasie urlopu
Jeśli jesteśmy na urlopie wypoczynkowym, w trakcie jego trwania pracodawca również nie może wręczyć nam wypowiedzenia i zwolnić z pracy. Szef może to jednak zrobić zaraz po powrocie z urlopu, a także przed jego rozpoczęciem.
Zwolnienie z pracy – kobiety są pod szczególną ochroną
Szczególną ochroną na rynku pracy mogą cieszyć się zatrudnione kobiety, które planują urodzenie i wychowywanie dziecka. Kiedy nie można rozwiązać z nimi umowy o pracę?
Zwolnienie pracownika. Kiedy pracodawca może zakończyć współ...
Gdy kobieta jest w ciąży, jest szczególnie chroniona na rynku pracy i nie można jej zwolnić z pracy. Ten medal ma jednak dwie strony. Z jednej zapewnia kobietom spokojne macierzyństwo i regularną pensję co miesiąc. Z drugiej dla wielu małych firm, które zatrudniają zaledwie kilka osób, strata jednego pracownika może być bardzo kłopotliwa i prowadząca do problemów finansowych. Stąd pewna niechęć do zatrudniania młodych kobiet wśród niektórych pracodawców. Nie można również zwolnić z pracy kobiety przebywającej na urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym. W niektórych przypadkach to ojciec dziecka przejmuje część urlopu wychowawczego – wtedy również i on podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy.
Ochrona przed zwolnieniem z pracy osób w wieku przedemerytalnym
Duża grupa osób, których nie można zwolnić, to pracownicy, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego. Oni również są pod ochroną – wystarczy, że do osiągnięcia wieku emerytalnego (przypomnijmy obecnie do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) brakuje im nie więcej niż cztery lata. Jeszcze niedawno część pracodawców – bojąc się, że będą związani koniecznością zatrudniania takiego pracownika przez kolejne lata – na wszelki wypadek rozwiązywała z nimi umowę o pracę tuż przed ich wejściem w wiek ochronny.
Biura, w których aż chce się pracować. Zobacz najlepsze miej...
Dziś do tego typu sytuacji dochodzi niezwykle rzadko. Pracownicy w dojrzałym wieku są poszukiwaniu na rynku pracy, docenia się ich zaangażowanie, lojalność, doświadczenie i nabyte umiejętności. Wraz z nadejściem rynku pracownika, to pracodawcy starają się zatrzymać dojrzałych fachowców w firmach, często oferując im współpracę nawet po wejściu ich w wiek emerytalny.
Pracowników zaliczających do ochrony przedemerytalnej można zwolnić tylko w szczególnych, określonych wypadkach. Może nastąpić to, gdy sama firma została postawiona w stan upadłości bądź likwidacji, a także gdy zatrudniony naruszył przepisy na tyle, by uzasadniało to rozwiązanie umowy o pracę z winy samego pracownika.
Przynależność do organizacji związkowej uniemożliwia zwolnienie?
Wbrew powszechnej opinii sama przynależność do zakładowej organizacji związkowej nie zapewnia ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę. Zawsze jednak pracodawca będzie musiał zapytać organizację związkową, czy ta reprezentuje interesy pracownika (ten nie musi być de facto nawet członkiem związku – związek zawodowy bowiem reprezentuje interesy wszystkich zatrudnionych w firmie). Tak zwana ochrona związkowa dotyczy głównie aktywistów związkowych. Intencją ustawodawcy było zapewnienie im takiej ochrony, by bez obaw o zatrudnienie bądź przesunięcie na niższe, gorzej płatne stanowiska mogli walczyć o interesy pracowników.
Warto jednak wiedzieć, że bez zgody związku zawodowego działającego na terenie firmy pracodawca nie ma możliwości:
- zmienić warunków pracy na mniej korzystne wypowiedzeniem zmieniającym,
- wypowiedzieć umowy o pracę,
- rozwiązać stosunku pracy w jakikolwiek sposób.
Osobną sprawą jest ochrona działaczy związkowych, którzy są wpisani na specjalną listę (ta może być uaktualniania i zmieniana, jednak o zmianach trzeba informować pracodawcę). To zwykle działacze funkcyjni w związku zawodowym, a zwłaszcza przewodniczący związku lub jego komitetu założycielskiego. Zasadą jest, że im związek liczniejszy, tym lista pracowników objętych szczególną ochroną może być dłuższa.
Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...
Zwolnienie z pracy – jak wygląda ochrona radnych?
Radni wszystkich szczebli samorządu to potężna grupa społeczna, która liczy około 50 tysięcy osób. W jej skład wchodzą radni gmin, miast, powiatów i sejmików. Najczęściej wykonują już pracę zawodową, którą chcą łączyć z wykonywaniem mandatu radnego. Nie wszystkim pracodawcom się to podoba. Niektórzy są ustawowo zmuszeni do wysłania takich radnych na urlop bezpłatny (wraz z obowiązkiem przyjęcia ich do pracy z powrotem po wygaśnięciu mandatu), inni mogliby chcieć rozwiązać z nimi umowę o pracę.
Dlaczego? Bo praca radnego jest bardzo angażująca – to nie tylko posiedzenia rad gmin, ale również praca w komisjach, spotkania z mieszkańcami i wiele innych. Na każde takie spotkanie pracodawca ma obowiązek zwolnić radnego z zajęć zawodowych. Co więcej, szef nie może zwolnić z pracy takiej osoby bez zgody rady gminy. Zazwyczaj radni stoją jednak murem za swoim kolegą, bez względu na partyjne pochodzenie i na zwolnienie z pracy się nie godzą.
Terytorialsi chronieni są przed zwolnieniem z pracy
Terytorialsi, czyli członkowie ochotniczej formacji – Wojsk Obrony Terytorialnej, również są chronieni przed utratą pracy. Formacja ta liczy kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym wiele kobiet. Regularnie ćwiczą, przechodzą kursy i szkolenia. Choć szefowie formacji starają się, by odbywały się one w weekendy i nie kolidowały z obowiązkami pracowniczymi, to konfliktu interesów często nie daje się uniknąć. Pracodawcy z tytułu szkolenia pracownika w WOT przysługuje rekompensata, ale jej uzyskanie nie jest łatwe. Dlatego żołnierzom zapewniono ochronę przed zwolnieniem z pracy zawodowej.
„W okresie od dnia doręczenia pracownikowi karty powołania do terytorialnej służby wojskowej, a przed jej zakończeniem – pracodawca nie może zwolnić ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę. Ochrona ta nie przysługuje jednak pracownikowi, jeżeli pracodawca ma podstawy, by rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy – informuje w swoim poradniku dla pracodawców Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gdańsku.”
