Jak poinformował jaworznicki magistrat, przy okazji wsiedlania gryzoni, grupa wolontariuszy przeczesała również pola w okolicy Wilkoszyna oraz Cezarówki na których wypuszczane są gryzonie. Ich zadaniem była inwentaryzacja chomiczych nor.
Przypomnijmy, że chomik europejski wcześniej traktowany był jako szkodnik. Jak wyjaśnia jaworznicki magistrat: „To zaszeregowanie pojawia się w jednym z opracowań przyrodniczych z 1866 r. gdzie został sklasyfikowany jako „szkodnik średnio znaczący”. Po latach okazało się jednak, że jego populacja jest zagrożona.
Zobacz zdjęcia:
Nie przeocz
Chomik europejski objęty jest ścisłą ochroną
Dziś przyjmuje się, że chomik europejski to „gatunek parasolowy”. Warto dodać, że 1995 roku został on uznany za gatunek chroniony w Polsce, a w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt zaznaczono, że objęty jest ścisłą ochroną.
Jaworzno zdecydowało się objąć gatunek szczególną ochroną i od lat dba o liczebność chomików w mieście. Jak pisaliśmy na łamach „Dziennika Zachodniego” w 2020, już w 2014 roku podpisało w tej sprawie list intencyjny z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 2015 roku zainaugurowano program ratowania populacji chomika europejskiego na terenie miasta. W październiku 2020 roku w Jaworznie odbyło się nawet spotkanie Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Chomików, które co roku organizowane jest w innym kraju.
Program ochrony chomika europejskiego w Jaworznie jest pierwszym w Polsce projektem tego typu, a realizowany jest we współpracy i pod nadzorem Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Musisz to wiedzieć
- Psiaki na wesoło. Oto NAJLEPSZE MEMY o psach. Zobaczcie koniecznie!
- Katowice. Supersam zmienia się nie do poznania. Ma być gotowy jeszcze w tym roku
- Różańce, butelki na wodę święconą i chińskie zabawki. Handel pod Jasną Górą umiera?
- Chorzów. Co z kamienicą, gdzie mieścił się klub Kocynder? Jest w fatalnym stanie
