Komisja ds. rosyjskich wpływów. Podpis prezydenta
„Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o komisji do zbadania wpływów Rosji na bezpieczeństwo Polski” – czytamy na Twitterze KPRP.
W piątek, 28 lipca, Sejm odrzucił weto Senatu do ustawy. Prezydent zgłosił projekt nowelizacji powołującej tę komisję 2 czerwca, po tym, jak 31 maja podpisał pierwotny projekt legislacji.
Nowelizacja ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów
Zgodnie z prezydencką nowelą, w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Pomysł powołania komisji był szeroko krytykowany przez opozycję oraz niektóre organizacje pozarządowe. Zarzucano mu, że jego celem jest walka polityczna i dyskredytacja oponentów. Ustawa zyskała publicystyczną nazwę „Lex Tusk”, gdyż zdaniem jej przeciwników komisja miała przede wszystkim uderzyć w lidera Platformy Obywatelskiej.
Prezydencka minister Małgorzata Paprocka wyjaśniała - m.in. na forum Senatu - że ustawa nie zawiera wielu wykluczeń i nakazów ujawniania tajemnic zawodowych, o czym wspominała opozycja.
Minister przypomniała, że zdaniem prezydenta komisja ds. badania rosyjskich wpływów powinna w Polsce powstać ze względu na to, jaką politykę prowadzi Rosja, a także z uwagi na obecną rolę Polski w regionie. Wskazywała przy tym, że są dowody m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Francji, czy Niemiec, że Rosja próbowała różnymi metodami wywierać wpływ na demokratyczne procesy.
- Jakąś naiwnością byłoby myślenie, że Rosja swoich działań nie próbowała na terenie naszego kraju - dodała.
Źródła: i.pl, PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
rs