Czesław Mroczek zaatakował Dorotę Kanię
Cała sytuacja miała miejsce na początku kwietnia podczas rozmowy dla Polskiego Radia 24. Gościem Doroty Kani, dziennikarki oraz m.in. członka zarządu Polska Press, był Czesław Mroczek. Polityk Platformy Obywatelskiej starł się w dyskusji w sprawie słów generała Mirosława Różańskiego.
W pewnym momencie polityk odszedł od merytorycznej dyskusji i przeszedł w stronę ataków. Najpierw w kierunku prowadzącej rozmowę.
"Pani należy do orlenowskiego jakiegoś imperium, które kłamie Polakom [...] Pani sobie pozwala na wycieczki, a mnie pani knebluje w tym programie" – powiedział poseł.
W dalszej części ataków przedstawiciel PO przeszedł do gróźb, zapowiadając "rozliczenie".
"Pani się wydaje, że jest pani w radiu, które jest finansowane z pieniędzy Polaków i może pani mówić takie rzeczy? Rozliczymy przecież panią za to, co pani robi i w tym imperium obajtkowym i w tym, co robi pani w Polskim Radiu" – groził.
Wniosek do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej
Członkowie zarządu Polska Press nie zostali obojętni na skandaliczne zachowanie posła w rozmowie w radiu i postanowili złożyć wniosek do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej.
W piśmie skierowanym do sejmowego organu znalazło się szerokie wyjaśnienie sytuacji i zwrócenie uwagi na rzetelność dziennikarzy, a także na szerzenie bezpodstawnych kłamstw i groźby polityka.
"Należy wskazać, że Polska Press Grupa to jedna z największych spółek medialno-technologicznych w Polsce, która w swoich tytułach dostarcza najnowsze i przede wszystkim oparte na zasadzie rzetelności dziennikarskiej informacje z Polski oraz zagranicy. Ową rzetelność, nawiązując do Spółki, w której Pani Redaktor Dorota Kania jest Członkiem Zarządu, Poseł zakwestionował, wprost oskarżając Panią Dorotę Kanię i media, z którymi współpracuje, w tym również Polskie Radio, o szerzenie kłamstw. Jednocześnie wypowiedział wobec prowadzącej dziennikarki słowa, które należy jednoznacznie uznać jako groźby" - czytamy we wniosku.
Decyzja Komisji Etyki Poselskiej
Komisja Etyki Poselskiej wydała już pierwszą decyzję w sprawie zachowania Czesława Mroczka. Sprawa będzie miała swój dalszy ciąg.
"Komisja Etyki Poselskiej na posiedzeniu w dniu 14 kwietnia 2023 r., na podstawie art. 3 ust. 3 Regulaminu Komisji Etyki Poselskiej - Uchwała Komisji Etyki Poselskiej z dnia 23 kwietnia 2009 r., podjęła inicjatywę rozpatrzenia sprawy dotyczącej posła Czesława Mroczka" - napisała Komisja w odpowiedzi do prezes zarządu Polskiego Radia, Agnieszki Kamińskiej.
Jak wynika z art. 4 ust. 5 regulaminu, na który powołano się w odpowiedzi, po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia "Zasad etyki poselskiej" przez posła, Komisja w drodze uchwały, ma trzy możliwości:
- zwrócić posłowi uwagę,
- udzielić posłowi upomnienia,
- udzielić posłowi nagany.

rs