
Grzegorz Braun ukarany przez komisję etyki poselskiej
Komisja etyki poselskiej zajęła się sprawą dotyczącą incydentu z udziałem posła Grzegorza Brauna w gmachu Sejmu w dniu 12 grudnia 2023 roku z własnej inicjatywy, a także na wniosek klubu Polska 2050-TD i Fundacji Basta.
Posłanka Schädler poinformowała PAP, że komisja ukarała Grzegorza Brauna naganą. Jednocześnie dodała, że poseł Konfederacji ma prawo się odwołać.
– Podjęliśmy inicjatywę, żeby ukarać posła Brauna naganą, ale on ma prawo odwoławcze (w ciągu) dwóch tygodni, więc po tym okresie decyzja o naganie będzie prawomocna, nabierze mocy sprawczej. Ale my już tę decyzję podjęliśmy o udzieleniu nagany
– powiedziała Schädler.
Zgodnie z regulaminem komisji etyki, nagana to najwyższa kara, której komisja może udzielić posłowi. Posłowi przysługuje odwołanie od decyzji komisji etyki w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały dotyczącej nałożonej kary.
Incydent z udziałem Grzegorza Brauna
12 grudnia poseł Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił świece chanukowe, zapalone podczas odbywającej się w Sejmie uroczystości. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji.
Prowadzenie posiedzenia przejął marszałek Szymon Hołownia, który wykluczył Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. w sprawie zakłócania obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku.
Grzegorz Braun został też zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji. Objęty jest też zakazem wystąpień z mównicy sejmowej. Część polityków uważa działania Konfederacji za niewystarczające i domaga się wykluczenia Brauna z klubu Konfederacji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
jg
Źródło: