Zdaniem KE, nasz kraj naruszył unijne prawo gwarantujące niezależność krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji, gdy polski rząd przedwcześnie odwołał prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
„W trybie pilnym w maju 2020 r. Polska zmieniła niektóre przepisy polskiej ustawy Prawo telekomunikacyjne dotyczące powoływania i odwoływania prezesa polskiego krajowego organu regulacyjnego - Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na podstawie tych samych przepisów zmieniających polski rząd przedwcześnie odwołał - ze skutkiem od maja 2020 r. - prezesa polskiego organu regulacyjnego, którego kadencja powinna była trwać do września 2021 r." - tłumaczono w komunikacie.
KE zaznaczyła także, że niezależność krajowego organu regulacyjnego jest kluczową zasadą unijnych ram prawnych w zakresie telekomunikacji. „Celem tej zasady jest zagwarantowanie, by organ mógł podejmować obiektywne decyzje i działać bezstronnie zarówno względem przedsiębiorstw podlegających regulacji, jak i w obliczu nacisków politycznych” - wskazała KE.
Ostatecznie Komisja, po trwających od ubiegłego roku negocjacjach z polskim rządem (którego wyjaśnienia uznała za niewystarczające), poinformowała, że podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Cieszyński: Stanowczo nie zgadzam się z zarzutami KE
- Stanowczo nie zgadzam się z zarzutami Komisji Europejskiej, która atakuje Polskę za działania, których celem była implementacja wytycznych zawartych w Europejskim Kodeksie Łączności Elektronicznej – powiedział, Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach.
Dodał, że kwestia niezależności krajowego organu regulacyjnego jest „traktowana przez nas bardzo poważnie, ponieważ niezależność Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania rynku, na którym mamy dziś jedne z najniższych w Europie ceny usług”.
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wskazał, że rządowy projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej dodatkowo wspiera tę niezależność poprzez wprowadzenie stabilnego mechanizmu finansowania urzędu. - Pragnę jednocześnie podkreślić, że instytucjonalna pozycja obecnego Prezesa UKE jest niepodważalna. Został wybrany w pełni legalnie, a podejmowane przez niego decyzje są i będą ważne – mówił Cieszyński.
