Konflikt Iran kontra Izrael. Relacja na żywo

W Teheranie trwa antyizraelski wiec po tym, jak Iran przeprowadził ataki na Izrael
W Teheranie trwa antyizraelski wiec po tym, jak Iran przeprowadził ataki na Izrael PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Wieczorem w sobotę 13 kwietnia 2024 roku Iran rozpoczął ofensywę przeciwko Izraelowi. W stronę państwa żydowskiego wystrzelono drony oraz pociski. W różnych częściach Izraela, w tym w Jerozolimie, słychać było odgłosy eksplozji.

Konflikt Iran kontra Izrael

Trwa atak Iranu na Izrael, rozpoczęty 13 kwietnia 2024 roku.
14:1614.04.2024

13:5014.04.2024

Iran: Nie mamy zamiaru kontynuować naszych operacji obronnych

Iran nie ma zamiaru kontynuować prowadzenia swoich operacji obronnych - napisał w niedzielę na platformie X irański minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahian.

"Korzystanie z prawa do uzasadnionej obrony pokazuje odpowiedzialne podejście Iranu do regionalnego i międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Na tym etapie Islamska Republika Iranu nie ma zamiaru kontynuować działań obronnych, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, nie zawaha się chronić swoich uzasadnionych interesów przed jakąkolwiek nową agresją" - oświadczył szef irańskiej dyplomacji.

11:3114.04.2024

Gen. Skrzypczak: nocny atak na Izrael jest kompromitującą klęską Iranu

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak nazwał nocny atak na Izrael kompromitującą klęską Iranu. Dodał, że Iran w razie odwetu Izraela nie będzie w stanie się obronić ani kolejny raz zaatakować.

11:3014.04.2024

Reuters: większość irańskich dronów zestrzeliły nad Syrią myśliwce Izraela i USA

Większość irańskich dronów i rakiet przelatujących nad Syrią podczas nocnych ataków Teheranu na Izrael została zestrzelona przez izraelskie i amerykańskie myśliwce - podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na zachodnie źródła wywiadowcze.

Irańskie drony nie zdążyły dotrzeć do celów w Izraelu - zaznaczył Reuters. Źródła agencji poinformowały, że irańskie drony i pociski przeleciały nad południową Syrią w prowincji Deraa, nad Wzgórzami Golan i w kilku miejscach we wschodniej Syrii, wzdłuż granicy z Irakiem.

11:1814.04.2024

M. Paprocka: obawiam się, że w najbliższych dniach nie będzie spotkania Rady Gabinetowej lub RBN

W najbliższych dniach nie będzie przestrzeni do spotkania Rady Gabinetowej lub RBN ze względu na wtorkową wizytę prezydenta w USA i Kanadzie - poinformowała minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Podkreśliła, że prezydent jest w stałym kontakcie z premierem i szefem MON.

10:3814.04.2024

Szejna: jesteśmy gotowi w każdej chwili do ewakuacji polskich obywateli

Gdyby doszło do eskalacji konfliktu, to jesteśmy w każdej chwili gotowi do ewakuacji polskich obywateli – zapewnił w niedzielę w TVP Info wiceminister MSZ Andrzej Szejna.

Szejna zapewnił i uspokoił rodziny bliskich mieszkających w Izraelu, że nikt nie zginął w wyniku sobotniego ataku przeprowadzonego przez Iran.

Zapytany o możliwość przeprowadzenia ewakuacji polskich obywateli przebywających w Izraelu zapewnił, że "jesteśmy gotowi w każdej chwili do ewakuacji polskich obywateli przybywających w Izraelu". Nie wykluczył również możliwości dalszej eskalacji konfliktu i odpowiedzi Izraela na przeprowadzony przez Iran atak.

10:1314.04.2024

Szef MSZ: brawo dla Izraela za odparcie irańskiej napaści powietrznej z kilku kierunków

Brawo dla Izraela za odparcie irańskiej napaści powietrznej z kilku kierunków - napisał w niedzielę na platformie X minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jego zdaniem teraz przydałoby się wzmocnienie izraelskiej obrony przeciwrakietowej oraz wyposażenie w podobne systemy Ukrainy.

07:4514.04.2024

Iran grozi kolejnymi atakami

Władze Iranu zagroziły w niedzielę, że użyją większej siły, jeśli Izrael dokona odwetu za sobotni atak dronami i pociskami – przekazała stacja CNN. Islamska Republika Iranu nie zawaha się skorzystać ze swojego niezbywalnego prawa do samoobrony, jeśli zajdzie taka potrzeba" – napisał w oświadczeniu stały przedstawiciel Iranu przy ONZ Amir Saeid Irawani.

06:5514.04.2024

06:4314.04.2024

03:0214.04.2024

Skutki irańskiego ostrzału: ranna 7-letnia dziewczynka, uszkodzona baza wojskowa

Większość irańskich pocisków została przechwycona przez obronę przeciwlotniczą, ale jeden z ataków ranił w Izraelu siedmioletnią dziewczynkę, a inny lekko uszkodził bazę wojskową – ogłosił w nocy z soboty na niedzielę rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

Według rzecznika Iran wystrzelił w kierunku Izraela łącznie ponad 200 obiektów, w tym dziesiątki pocisków balistycznych. Izraelskie myśliwce strąciły też dziesiątki pocisków manewrujących i dronów. Atak wciąż trwa – zaznaczył Hagari.

Rzecznik powiedział, że większość pocisków balistycznych zostało strąconych poza przestrzenią powietrzną Izraela. W wyniku ataku na pustyni Negew w południowej części Izraela ranna została jednak siedmioletnia dziewczynka.

W innym przypadku odnotowano „lekkie uszkodzenia infrastruktury” bazy wojskowej, również na południu Izraela – przekazał portal Times of Israel.

02:5514.04.2024

Polskie MSZ potępiło ataki na Izrael rozpoczęte przez Iran

MSZ RP oświadczyło w nocy z sobotę na niedzielę, że Polska z całą mocą potępia ataki na Izrael rozpoczęte przez Iran.

 "Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych" - oznajmiło.

02:4614.04.2024

10-latek pierwszą osobą ranną w wyniku irańskiego ataku. Jest w ciężkim stanie

Izraelskie służby medyczne poinformowały w nocy z soboty na niedzielę o pierwszej osobie poszkodowanej z powodu trwającego ataku Iranu. Raniony odłamkiem 10-letni chłopiec ze wsi Beduinów w pobliżu miasta Arad na południu Izraela jest w ciężkim stanie – podał portal Times of Israel.

Portal powiadomił również o syrenach alarmu przeciwlotniczego i odgłosach wybuchów, słyszanych w różnych częściach Izraela, w tym w Jerozolimie. Odgłosy eksplozji słyszeli również w Jerozolimie dziennikarze Sky News.

Izraelska Czerwona Gwiazda Dawida podała, że jej lekarze zajmują się 10-latkiem, który został uderzony odłamkiem po przechwyceniu irańskiego drona przez obronę przeciwlotniczą. Chłopiec trafił do szpitala, a jego stan określono jako ciężki.

02:4114.04.2024

Biden: Nasze zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela jest żelazne

"Spotkałem się z moim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego, by uzyskać informacje na temat ataków Iranu przeciwko Izraelowi. Nasze zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela wobec zagrożeń z Iranu i jego pomocników jest żelazne" -  napisał w sobotę prezydent USA Joe Biden na portalu X.

W naradzie uczestniczyli wszyscy najważniejsi przedstawiciele administracji, w tym szef Pentagonu Lloyd Austin, sekretarz stanu Antony Blinken, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, najwyższy rangą dowódca wojskowy gen. C.Q. Brown jr. oraz dyrektor CIA Bill Burns.

02:2214.04.2024

W świetle irańskiego ataku na Izrael, Izba Reprezentantów zmieni plan prac, by zająć się ustawą wspierającą Izrael

01:4014.04.2024

Ponad 100 irańskich dronów zostało zestrzelonych przez USA i Wielką Brytanię poza Izraelem

Rzecznik izraelskiego Ministerstwa Obrony powiedział Army Radio, że ponad 100 irańskich dronów z setek wystrzelonych w kierunku Izraela zostało już przechwyconych poza izraelską przestrzenią powietrzną.

Z raportu wynika, że drony zostały zestrzelone przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

01:3214.04.2024

Brytyjskie samoloty wojskowe uczestniczą w zestrzeliwaniu irańskich dronów

Brytyjski premier Rishi Sunak potępił w nocy z soboty na niedzielę irański atak na Izrael i zapewnił, że Wielka Brytania będzie bronić Izraela. Stacja Sky News podała, że brytyjskie samoloty wojskowe uczestniczą w zestrzeliwaniu irańskich dronów.

"Z całą mocą potępiam lekkomyślny atak irańskiego reżimu na Izrael. Ataki te grożą zaognieniem napięć i destabilizacją regionu. Iran po raz kolejny pokazał, że zamierza siać chaos na własnym podwórku" - napisał Sunak w wydanym oświadczeniu.

"Wielka Brytania będzie nadal bronić bezpieczeństwa Izraela i wszystkich naszych regionalnych partnerów, w tym Jordanii i Iraku. Wraz z naszymi sojusznikami pilnie pracujemy nad ustabilizowaniem sytuacji i zapobieganiem dalszej eskalacji. Nikt nie chce dalszego rozlewu krwi" - dodał brytyjski premier.

01:2814.04.2024

Teheran świętuje atak na Izrael

W Teheranie trwa antyizraelski wiec po tym, jak Iran przeprowadził ataki na Izrael.

01:1614.04.2024

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: Sobotni odwet na Izrael kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Atak Iranu na Izrael był odpowiedzią na izraelski atak na placówkę dyplomatyczną w Damaszku i sprawa może zostać uznana za zakończoną - poinformowało na portalu X w sobotę stałe przedstawicielstwo Iranu przy ONZ. Jednocześnie Iran przestrzegł Izrael i USA przed "kolejnym błędem".

"Przeprowadzony na mocy Artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, odnoszącego się do uzasadnionej obrony, działania wojskowe Iranu była odpowiedzią na agresję reżimu syjonistycznego na naszą placówkę dyplomatyczną w Damaszku. Sprawę można uznać za zakończoną. Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza. Jest to konflikt pomiędzy Iranem a podłym reżimem izraelskim, od którego USA MUSZĄ TRZYMAĆ SIĘ Z DALA!" - poinformowała misja dyplomatyczna Iranu przy ONZ.

01:0514.04.2024

W Izraelu znów zawyły syreny

Niebo nad Jerozolimą zrobiło się jasne od irańskich pocisków. W mieście słychać alarmy przeciwbombowe.

00:5714.04.2024

Jak podają media, izraelska Żelazna Kopuła rozpoczęła zestrzeliwanie irańskich dronów nad Jerozolimą

00:5014.04.2024

Przedstawiciele USA potwierdzają, że zestrzelili część irańskich dronów

Amerykańscy urzędnicy potwierdzili, że siły USA zestrzeliły część irańskich dronów lecących w stronę Izraela - podały telewizje CNN i ABC. W Białym Domu trwa spotkanie prezydenta Bidena z doradcami i szefami służb. Nie podano jednak ani liczby, ani sposobu zestrzelenia bezzałogowców.

Pentagon odmawiał dotąd ujawnienia, jakie siły skierowano do regionu, lecz z danych publicznych wynika, że w czasie ataku nad Irakiem był powietrzny tankowiec KC-135, co sugeruje obecność amerykańskich myśliwców w pobliżu.

Biały Dom podał tymczasem, że trwa obecnie spotkanie prezydenta Bidena z jego zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego, w tym szefami Pentagonu, Departamentu Stanu, CIA i innych służb. Przekazano jednocześnie, że publiczne wystąpienie prezydenta nie jest dziś przewidziane.

00:4214.04.2024

Iran zagroził, że podejmie działania przeciwko państwom, które pozwolą Izraelowi na zaatakowanie Iranu przez swoje terytorium

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl