Koniec smogu w Wielkopolsce. Będzie zakaz stosowania gorszej jakości paliw

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Radni sejmiku wielkopolskiego w poniedziałek przyjęli ustawę antysmogową dla Wielkopolski. Uchwała miałaby wejść w życie od 1 maja 2018 roku. Zakazuje ona stosowania gorszej jakości paliw.

Jeszcze w tym roku jest szansa, że radni sejmiku województwa wielkopolskiego przyjmą ustawę antysmogową dla Wielkopolski, ale także inne dla Kalisza i Poznania - czyli najbardziej zanieczyszczonych miast w województwie. Zaczęłaby ona obowiązywać od maja 2018 roku. W poniedziałek ma zapaść decyzja w tej sprawie. To duży krok w walce ze smogiem. Do tej pory tylko straż miejska mogła skutecznie walczyć z tymi, którzy zatruwają środowisko. Zdarzało się jednak, że nie zawsze.

- Oczywiście są przypadki, że nasza kontrola okazuje się bezskuteczna, bo ktoś dymi, ale pali kiepskiej jakości węglem. Na to nic nie możemy poradzić. Lub nie jesteśmy w stanie od razu podjąć interwencji w budynkach wielorodzinnych, bo nie wiadomo jak poprowadzone są przewody kominowe - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej w Poznaniu.

Ustawa antysmogowa ma ten stan zmienić. Nad jej końcowym efektem pracował specjalny zespół ekspercki powołany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jej głosowanie poprzedziły także konsultacje z mieszkańcami i samorządami.

To tylko część artykułu. W serwisie Plus wyjaśniamy, jakie dokładnie zapisy pojawią się w ustawie. Co czeka mieszkańców Poznania i regionu?

Zobacz też:

Jak wybrać maskę antysmogową?
\
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koniec smogu w Wielkopolsce. Będzie zakaz stosowania gorszej jakości paliw - Głos Wielkopolski

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
BOLEK
NIE ŚMIECI SĄ PRZYCZYNĄ SMOGU U NAS WĘGLEM MUSIMY PALIĆ BO CZYM, GAZEM KTÓREGO NIE MAMY, ROPĄ KTÓREJ NIE MAMY CZY MOŻE PRĄDEM PROBLEM TKWI W TYM ŻE NIKT NIE INFORMUJE JAK NALEŻY PALIĆ I JAKIMI PIECAMI , SPALANIE WĘGLA W PIECACH NA EKOGROSZEK EMITUJE JEDNĄ PIĄTĄ DYMU DO ATMOSFERY ALE NIKT O TYM NIE MÓWI ,KTOŚ ZROBIŁ NAGONKĘ NA WĘGIEL, BRUNATNYM WĘGLEM NIE BĘDZIE WOLNO PALIĆ A NIEMCY CAŁĄ PRODUKCJE Z CZESKICH KOPALŃ ZABIERAJĄ I CO Z NIM ROBIĄ PALĄ A NIBY SĄ TACY EKOLOGICZNI, .JESTEM ZA WYELIMINOWANIEM KIEPSKIEJ JAKOŚCI MIAŁÓW BŁOTA I FLOTÓW ALE PRZY WĘGLU MUSIMY ZOSTAĆ TYLKO TRZEBA GO INACZEJ SPALAĆ MOŻEMY UZALEŻNIĆ SIĘ OD ROSJAN I SPALAĆ GAZ ALE BĘDZIEMY MIEĆ INNE PROBLEMY
P
Poznaniak
Super. Ważne, żeby straż miejska miała dużo determinacji i była skuteczna. Zero tolerancji dla trucicieli. Ps. Szkoda tylko, że wchodzi w życie dopiero w maju.
N
Nie prawda!
Palenie śmieciami to obecnie epizod. Ile "na rynku" jest tych "starych desek"? A chyba "stara deska" lepsza do palenia od węgla nawet dobrej jakości! Więc nie obrażaj właścicieli domków jednorodzinnych!
t
taksówkarz
Mój stary Passat rocznik 1997 1,9TDI to super maszyna. Na liczniku ma 590 tys. km.Trochę smrodzi, ale jedzie. Po co inwestować w lepszy samochód. Klient pojedzie byle czym byle było tanio. Zamawiając taksówkę przez telefon przecież nie wie jaka taksówka po niego przyjedzie. Koledzy mają młodsze roczniki aut po przejściach i tak nie zarobią więcej. Jeszcze muszą zapłacić za wycięcie filtrów cząstek stałych. Mam w tyłku smog!
44
Smog coraz większy, a średnia życia coraz dłuższa. Dziwne. A ile tych śmieci trzeba spalić, żeby ogrzać w sezonie dom 110 m2.Pusta 1,5 l butelka po wodzie waży ok.3,5 dekagramów.Domów w Poznaniu dużo, pewnie śmieci nie starcza i trzeba sprowadzać.
M
Mariusz
Mieszkaniec osiedla - płacze i płaci za nieemisyjne* ogrzewanie. Mieszkaniec domu jednorodzinnego** - ma w d... zdrowie innych i pali czym popadnie (np. śmieciami).

* - tzn. emisyjne, ale nie obciążające środowiska tak, jak rozproszone kopciuchy.
** - nie wszyscy mieszkańcy domów jednorodzinnych smrodzą - ale wystarczy, że co drugi właściciel wrzuci do pieca stare deski czy butelki PET aby powstał toksyczny smog.
G
Gall Anonim
Dwie uwagi, po pierwsze nie ma już miejskiego cieplika, ten cieplik należy do francuskiej firmy Veolia której akcje są notowane na giełdzie paryskiej (na warszawskiej, w przeciwieństwie do Orange już nie), po wtóre w znacznej części Poznania problem jest dokładnie odwrotny, to znaczy Veolia nie chce podłączać budynków do cieplika lub daje cenę tak zaporową, że nikt nawet nie myśli o podłączeniu, Tak się stało w przypadku moich znajomych z Podolan (co ciekawe rury ciepłownicze przechodzą jakieś 10 metrów od posesji, najdosłowniej pod płotem - odmowa przyłączenia przez Veolię) i poznańskiej części Kiekrza (rury w odległości około 150 metrów, Veolia koszt podłączenia wyliczyła na 47 tysięcy złotych). W jednym i drugim przypadku nie jest to aż takie dramatyczne, bo w pierwszym przypadku piec jest gazowy, a w drugim na pelety, ale pokazuje to że wcale nie jest tak, że "mieszkańcy źli".
P
Poznaniak
Najwięcej szkody czyni palenie śmieciami. To znaczy: tworzywami sztucznymi, gumą, starymi, lakierowanymi meblami. W ogóle - dostęp do miejskiego cieplika powinien być powszechny i obowiązkowy. Z wyjątkiem sytuacji, gdy można przyłączyć się do sieci gazowej lub "siły" elektrycznej. Inna sprawa, że nawet gdy nie ma dojścia do sieci gazowej to można kupić (wynająć) zbiornik na propan-butan lub mazut. Reasumując - jedynym realnym sposobem na poprawę jakości powietrza jest wprowadzenie zakazu UŻYWANIA pieców wielopaliwowych. Dlaczego biedniejsi ludzie, mieszkający w osiedlowych blokach, są w stanie przestrzegać zasad ekologii i płacą wyższe czynsze, a bogatsi -właściciele willi - oszczędzają kosztem zdrowia innych ludzi (paląc syfem)?
Wróć na i.pl Portal i.pl