Spis treści
Po godzinie 11:30 premier Polski Donald Tusk oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz wystąpili na konferencji prasowej.
Konferencja prasowa Donalda Tuska i Olafa Scholza
Szef polskiego rzędu podkreślił, że wspólną intencją było nadanie nowego impetu i nowych impulsów do współpracy polsko-niemieckiej.
Premier podkreślił, że dla niego priorytetem jest bezpieczeństwo.
– Cała Europa, w tym Niemcy, ale Polska szczególnie narażona jest na pewne ryzyka wynikające z geografii i faktu, że mamy granice z Rosją, Białorusią i walczącą Ukrainą. I to stwarza poważne i niespotykane wcześniej problemy dla państwa polskiego – powiedział premier.
Bezpieczeństwo priorytetem współpracy polsko-niemieckiej
Dodał, że Polska ma też zwiększone zagrożenie aktami dywersji i sabotażu wewnątrz kraju.
– Szeroko pojęte bezpieczeństwo, współpraca militarna, a także współpraca dot. nielegalnej migracji, wspólna praca na rzecz bezpiecznej zewnętrznej granicy UE to są tematy, na których mi szczególnie zależy – przekazał premier.
Szef polskiego rządu zapowiedział dalszą współpracę na rzecz ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej, a także europejskiej tarczy powietrznej, określanej jako Żelazna Kopuła.
– Nasz projekt zwany Tarczą Wschód wspólnie z projektem państw bałtyckich jest projektem infrastrukturalnym, który ma wzmocnić bezpieczeństwo granicy europejskiej. I nie ma żadnych wątpliwości, że w interesie także państwa niemieckiego jest, żeby ta granica była strzeżona w sposób bardzo efektywny i żeby Polska, Niemcy, Europa były bezpieczne także w przypadku agresji od strony granicy wschodniej – powiedział Tusk.
– Nie mamy wątpliwości i tutaj też z dużą satysfakcją tę deklarację usłyszałem, że Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz bilateralnych rozwiązań, ale też na rzecz Europejskiej Tarczy Powietrznej. Co to znaczy w szczegółach, o tym będziemy rozmawiać, nad tym będziemy pracować – przekazał premier.
Relacje polsko-niemieckie
Tusk mówił też o relacjach między naszymi krajami, które – jak zaznaczył – historycznie „przechodziły różne fazy”.
– Wydaje się, że obaj jesteśmy we właściwym miejscu, dbając o to, by te relacje znowu były relacjami nacechowanymi wzajemnym zaufaniem, cierpliwością kiedy trzeba i jesteśmy na dobrej drodze, aby znów z pełnym przekonaniem mówić o przyjaźni polsko-niemieckiej w tych bardzo trudnych czasach – powiedział szef rządu.
Tusk podkreślił, że także inne państwa, w tym Ukraina, czekają na taki komunikat.
– Wszyscy patrzą na nasze relacje z dużą nadzieją, bo mogą one otworzyć wiele różnych ciekawych możliwości dla całej Europy, Ukrainy, Niemiec i przede wszystkim z mojego punktu widzenia dla Polski – dodał.
Co z reparacjami?
Kanclerz Niemiec podkreślił, że stanowisko rządu federalnego w sprawie reparacji wojennych nie uległo zmianie.
– Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji – zadeklarował Scholz.
Podkreślił, że Niemcy są świadome swojej historycznej odpowiedzialności.
– Dlatego rząd Niemiec stoi w bliskim kontakcie z rządem Polski. Pracujemy wspólnie nad tym, aby uzyskać poprawę w tym kontekście – zapewnił Scholz.
– Proponujemy działania, to są nasze inicjatywy. Na przykład wsparcie osób starszych, ocalałych jest dla nas bardzo ważne i w tej dziedzinie będziemy działać – zadeklarował kanclerz Niemiec.
Kanclerz zapowiada wsparcie dla osób ocalałych z okupacji
Scholz przypomniał, że w tym roku wypada 80. rocznica Powstania Warszawskiego i 85. rocznica wybuchu II wojny światowej.
– My – Niemcy – podczas II wojny światowej przysporzyliśmy Polsce niezmierzone cierpienia, jesteśmy świadomi swojej winy i odpowiedzialności za miliony ofiar niemieckiej okupacji – zapewnił.
– Dlatego Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji – podkreślił.
Kanclerz Niemiec poinformował, że „w tym celu gabinet federalny podjął decyzję o utworzeniu w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar II WŚ i nazistowskiej okupacji”. Jak zapowiedział, „Dom Polsko-Niemiecki”, będzie „widocznym znakiem przeciwko zapomnieniu oraz przestrogą na przyszłość”.
Ponadto Scholz podkreślił, że bezpieczeństwo Niemiec i Polski są nierozłącznie ze sobą powiązane.
– Bezpieczeństwo Polski to także bezpieczeństwo Niemiec – tym się kierujemy jako sąsiedzi, sojusznicy w ramach NATO oraz partnerzy w UE – oświadczył.
Konsultacje międzyrządowe Polski i Niemiec
Szef niemieckiego rządu przybył we wtorek do Warszawy. Przywitał go premier Donald Tusk.
„Znów idzie ku dobremu” – tak zdaniem niemieckiej gazety powinno brzmieć przesłanie wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza i jego ministrów.
„Sueddeutsche Zeitung” przypomniała, że od grudnia w Polsce znów rządzi liberalno-konserwatywna, proeuropejska koalicja kierowana przez Donalda Tuska, której zależy na „odtruciu” relacji z Niemcami. „Nowy rząd nie może jednak zignorować i nie zignoruje silnego w Polsce poczucia, że Niemcy nie odpowiedziały właściwie na kwestię zbrodni popełnionych (przez hitlerowskie Niemcy) podczas okupacji w Polsce” – czytamy.
– W sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu, (ale) kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia nigdy nie została zrealizowana – powiedział premier Donald Tusk podczas inauguracyjnej wizyty w Berlinie w lutym.
Zdaniem „Sueddeutsche Zeitung” celem wtorkowych konsultacji polsko-niemieckich jest „wyeliminowanie tego »ale«”. Gazeta podkreśla, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w Warszawie ma zostać sfinalizowany trzyczęściowy pakiet o wartości kilkuset milionów euro, obejmujący działania mające poprawić dwustronne relacje.
Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie
Niemiecki rząd zainicjował już część pierwszą – w ubiegłym tygodniu zatwierdził projekt utworzenia Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie, który m.in. ma edukować niemieckie społeczeństwo o losach Polaków pod hitlerowską okupacją. Część druga przewiduje wykonanie przez niemieckie władze gestu finansowego wobec żyjących polskich ofiar narodowego socjalizmu, podczas gdy część trzecia „koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości: Niemcy mają przyczynić się do obrony wschodniej flanki Polski”.
„Wczorajszy wróg ma stanąć po stronie Polski przeciwko dzisiejszemu i jutrzejszemu zagrożeniu ze strony Rosji. Od tego, jak przekonująca okaże się (realizacja tej części pakietu), prawdopodobnie będzie zależeć odbiór jego całości w Polsce” – wskazuje gazeta.
Podkreśla, że „strona polska zasygnalizowała wyraźne oczekiwanie, że osiągnie coś namacalnego dla ocalałych ofiar narodowego socjalizmu”.
Ostatnie rozmowy w tym formacie odbyły się w 2018 roku z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego. Była to 15. tura polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: