W Warszawie trwa dwudniowa konwencja "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości". Biorą w niej udział najważniejsi politycy tej partii, na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim, a także liczni eksperci. Celem wydarzenia jest przygotowanie propozycji programowych partii na zbliżające się wybory. Z tego właśnie względu konwencja została podzielona na panele. Pierwszy dotyczył gospodarki i tu wiodącą rolę odegrał szef rządu.
Beata Szydło na konwencji PiS: My wyborców nie okłamujemy, jak nasi poprzednicy
Druga część została poświęcona rodzinie. Tu głos zabrała była premier Beata Szydło. – Chcemy, żeby wszyscy Polacy tworzyli z nami program dla Polski. W naszym "programowym ulu" jest miejsce dla każdego. Porozmawiamy o tym, jakiej Polski chcemy dla dzieci, ludzi młodych i seniorów – powiedziała polityk.
W swoim wystąpieniu europosłanka nawiązała do wypowiedzi lidera największej partii opozycyjnej.
– My tworzymy program dla wszystkich. Dużo będziemy rozmawiać o rodzinie, w którą uderza Donald Tusk - on krytykuje nasze programy, a poprzez to każdego Polaka, który z tych programów korzysta – podkreśliła.
Szydło o "500 Plus": Ten program dał poczucie godności polskim rodzinom
Beata Szydło wskazała też na różnicę pomiędzy obozem Zjednoczonej Prawicy a jego oponentami. – My wyborców nie okłamujemy, jak nasi poprzednicy, którzy podnieśli wiek emerytalny – mówiła. Przypomniała tu o obiecanej i zrealizowanej przez PiS obietnicy zakładającej wprowadzenie programu "Rodzina 500 Plus".
– 500 plus jest już siedmiolatkiem. I zapewne każdy z nas ma takie skojarzenie, że nasz siedmiolatek idzie do szkoły i rodzice się zastanawiają jaka będzie jego przyszłość, co będzie dalej. Wiem, że w przestrzeni publicznej dyskusja o 500 plus, naszym siedmiolatku jest bardzo często prowadzona. Warto o tym rozmawiać, bo ten program dał przede wszystkim poczucie godności polskim rodzinom i pokazał, że polskie państwo w centrum swojego zainteresowania stawia rodzinę – powiedziała Szydło.
Zaznaczyła, że polityka prorodzinna to nie tylko wsparcie dla dzieci, ale także pomoc wielopokoleniowa. – Seniorzy - to jest również grupa, która była zapomniana i pomijana – powiedziała Szydło.
Przypomniała, że jedną z pierwszych decyzji rządu PiS było przywrócenie wieku emerytalnego. Była premier wspomniała także o wprowadzeniu 13. i 14. emerytury.
Przyznała jednocześnie, że "przed nami kolejne wyzwania". – Wiele projektów, które zapowiedzieliśmy już zrealizowaliśmy, ale chcemy też wprowadzać nowe rozwiązania. I tak jak poprzednio, ruszamy w trasę po Polsce. (...) Chcemy, tak jak poprzednio przygotować program, który będzie wypełniał państwa oczekiwania, da szansę rozwoju naszej ojczyzny – powiedziała Szydło.
Szydło o rządach PO-PSL: Wykluczenie komunikacyjne i brak perspektyw dla rodzin
W ocenie byłej premier, rządy PO-PSL były czasem wykluczenia komunikacyjnego i braku perspektyw dla rodzin. – My stworzyliśmy nasz program razem z Polakami i go realizujemy – powiedziała.
– Mamy różne poglądy, jesteśmy z różnych środowisk(...). Taka jest demokracja. My nie wykluczamy nikogo. My nie mówimy: jesteście źli, nie lubimy was – mówiła dalej Szydło, zapraszając wszystkich Polaków do współpracy. – Dziś mamy trudny czas na świecie, dlatego musimy zrobić wszystko, aby Polska rodzina czuła się bezpiecznie. Polska to nasz wspólny dom, dlatego zapraszamy wszystkich do rozmów o polskich rodzinach – podsumowała.
Minister Maląg: Inwestycja w rodzinę to nasz obowiązek
W debacie na temat rodziny głos zabrała Marlena Maląg. Minister podkreśliła, że "inwestycja w rodzinę to nasz obowiązek". – Abyśmy mogli budować silne, niezależne, dynamicznie rozwijające się państwo. – Rodzina jest fundamentem i to fundamentem zbudowanym na skale, nie na piasku. Dlatego rodzinę trzeba pielęgnować, dbać o nią – powiedziała.
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wyraziła pogląd, że Program "Rodzina 500 Plus" zmienił filozofię myślenia, podejścia do spraw społecznych, wsparcia rodzin. – To dobry czas dla polskich rodzin – dodała.
Podkreślała, że programy rządu kierowane są do wszystkich Polaków. Wyliczyła podejmowane działania m.in. program "Dobry Start", program "Mama 4+", rozwój programu "Maluch plus" oraz rodzinny kapitał opiekuńczy.
– Do tych wsparć będziemy kolejne komponenty wprowadzali, bo to bardzo ważne – zapowiedziała minister.
i.pl, PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!