W Warszawie odbywa się dwudniowa konwencja "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" z udziałem liderów formacji z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Celem wydarzenia jest przygotowanie propozycji programowych partii na zbliżające się wybory.
Minister Telus: PiS wspiera rolników
Konwencja została podzielona na panele. Po tych dotyczących rodziny i gospodarki, przyszedł czas na rolnictwo. Tu głos zabrał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
– Prawo i Sprawiedliwości wspiera rolników. Pierwszą zrealizowaną ustawą w 2016 r. była ustawa o ochronie polskiej ziemi – zaczął minister. Przypomniał tu o podwyższeniu przez obóz rządzący emerytur dla rolników. Podkreślił też, że dziś nie muszą oni rezygnować z posiadania gospodarstwa, by przejść na emeryturę.
– Polscy rolnicy produkują najlepszą żywność, dlatego wspieramy rolników w ich pracy – powiedział.
"Opozycja próbuje oszukać rolników"
Szef resortu rolnictwa odniósł się też do trudności, z którymi polskie rolnictwo musi się mierzyć. Jak podkreślił, rząd doskonale wie, że na kryzysy musi reagować szybko.
– Teraz jest trudny moment dla Polski, Europy, ale szczególnie dla Ukrainy. Putin rozpoczął wojnę, ale PiS nie ucieka. Obowiązkiem każdego odpowiedzialnego rządu jest bycie z Polakami i polskimi rolnikami – mówił.
Według ministra, opozycja kłamie i próbuje oszukać polskiego rolnika. – Dlatego nie wierzymy w to, co oni mówią – apelował.
Telus zapowiedział też odbudowę polskiego przetwórstwa i podkreślał jego wagę. – Wieś ma być dla polskiego rolnika i oni muszą mieć komfort pracy na swoich gospodarstwach – dodał.
Emerytura dla rolników
Minister zaznaczył również, że emerytura rolnicza nie może być niższa niż najniższa emerytura ZUS-owska.
- Najczęściej, jeżeli rolnik pracował 25 lat i miał składkowego, to ta emerytura jest wyższa od najniższej ZUS-owskiej. To trzeba tłumaczyć, bo były fake newsy tylko po to, by zrobić zamieszanie wśród rolników - zaznaczył Telus.
Szef resortu odniósł się również do sytuacji z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- Jest wielu polityków w sejmie, którzy mówią głośno, że KRUS trzeba zlikwidować. My, dopóki będziemy rządzić, na to nie pozwolimy. Dokąd my będziemy sprawować władzę, to KRUS będzie istniał i będzie w tym systemie funkcjonować, bo to ubezpieczenie społeczne jest ważne dla rolników - dodał.
Na konwencji prezes KRUS Aleksandra Hadzik zapowiedziała również wprowadzenie niebawem dodatku dla sołtysa. Dla osób, które pełniły tę funkcję przez minimum dwie kadencje - osiem lat - przeznaczone zostanie 300 zł miesięcznie.
Dodatek dla ochotników strażaków
Minister zapewnił również, że Prawo i Sprawiedliwość zajmuje się dodatkami finansowymi do emerytur dla druhów z ochotniczej straży pożarnej.
- Wiele partii robiło sobie kampanię wyborczą na dodatkach ochotników-strażaków, a myśmy to wprowadzili - dodatek do emerytury dla ochotników-strażaków. To jest kolejna rzecz, że jeśli się ze społeczeństwem umawiamy, to po prostu to realizujemy - oznajmił Telus.
Bezpieczeństwo żywności
Kolejno głos zabrała profesor Bożena Łozowicka, która odniosła się do bezpieczeństwa żywności i dostępu.
"Gdy pojawiła się pandemia, gdy pojawił się COVID, nagle zerwały się łańcuchy dostaw i tutaj trzeba było poczynić szereg działań, żeby zapewnić społeczeństwu dostęp do żywności. [...] Bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce jest zapewnione. Polskie rolnictwo zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe" - zapewniła.
Profesor zaznaczyła, że to nie tylko rolnik zapewnia bezpieczeństwo, ale "cały system naczyń połączonych". wymieniając m.in. dostawców technologii czy urządzeń.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!