Koronacja Karola III. Następca Elżbiety II obejmuje panowanie nad Zjednoczonym Królestwem – relacja na żywo
Plany obchodów koronacji Króla Karola III. Co wydarzy się w niedzielę i poniedziałek?
Niedziela 7 maja
W niedzielę, 7 maja, zaplanowano Wielki Obiad Koronacyjny. Inicjatywa "Big Lunch" została zorganizowana przez Eden Project. Królowa Camilla patronuje inicjatywie od 2013 roku.
W niedzielę wieczorem odbędzie się główny punkt niedzieli - Koncert Koronacyjny w zamku Windsor. To pierwszy raz, gdy na terenie zamku odbędzie się koncert. Na scenie pojawią się:
Katy Perry, Lionel Richie, Andrea Bocelli, brytyjska grupa Take That, Bryn Terfel i Freya Ridings. Na koncert sprzedano 10 tys. biletów, a wydarzenie pokaże aż 57 stacji telewizyjnych.
Poniedziałek 8 maja
W tym dniu, Brytyjczycy nie pójdą do pracy. Ten dzień został ustanowiony jako święto państwowe. Odbędzie się inicjatywa The Big Help Out. Tego dnia wolontariusze będą zachęcać ludzi do wspierania lokalnej społeczności. Cała inicjatywa jest hołdem dla Karola III.
Polska para prezydencka była na koronacji Karola III. Odwiedzili też Ognisko Polskie w Londynie
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w uroczystościach koronacyjnych króla Karola III oraz królowej Camilli, które odbyły się w Opactwie Westminsterskim - przekazała Kancelaria Prezydenta.
Na zaproszenie króla Karola III - uczestniczyli w przyjęciu w Pałacu Buckingham odbywającym się przed uroczystościami koronacyjnymi. Jak informowała również prezydencka kancelaria, później Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odwiedzili Ognisko Polskie w Londynie.
To ostatnie wyjście Karola III na balkon, aby pozdrowić ludzi
Jak długo będą bić dzwony w Cambridge Surprise Royal?
Dzwonnicy wybijają pełny dźwięk Cambridge Surprise Royal. Potrwa ponad trzy godziny.
Kto jeszcze zawitał na balkon?
Byli też chociażby: Książe William, księżna Kate, ich dzieci, czyli wnuki Karola III. Były też wnuki królowej.
Kto był na balkonie Pałacu Buckingham z Karolem III?
Książę i księżna Gloucester wraz z księciem Kentu i księżniczką Aleksandrą także byli na balkonie z Karolem III i królową Camillą
Kto był na balkonie razem z Karolem III?
Książę Louis i księżniczka Charlotte na balkonie Pałacu Buckingham
Salut lotniczy się odbył. Para królewska wyszła kilka razy na balkon
Trwa właśnie przywitanie. Na niebie widać także myśliwce. Mimo trudnej pogody, przelot maszyn się udał. To salut lotniczy Brytyjskich Sił Zbrojnych. Przelot samolotów nad Pałacem Buckingham został skrócony z powodu złej pogody Odśpiewany został po raz kolejny "God Save the King".
Karol III i Camilla wyszli na balkon. Wśród rodziny na balkonie nie ma księcia Harry'ego
Karol III wraz z królową Camillą i rodziną wyszli na balkon. Co powiedzą? Co ciekawe, na balkonie nie ma księcia Andrzeja i syna króla księcia Harry'ego. Młodszy syn monarchy prawdopodobnie wrócił do rodziny. 6 maja są czwarte urodziny księcia Archiego, syna Harry'ego.
Co się stało w momencie włożenia korony na głowę Karola III?
W chwili, gdy korona została umieszczona na głowie króla w Opactwie Westminsterskim, Królewska Artyleria Konna Oddziału Królewskiego wystrzeliła sześć salw armatnich podczas Parady Gwardii Konnej.
Rozradowany tłum oczekuje na swojego króla przed Pałacem Buckingham
Tłumy gromadzą się teraz przed balkonem Pałacu Buckingham. Oczekują na jeszcze na swojego króla. Tłum liczony jest w dziesiątkach tysięcy.
Polska kompozytor Roxanna Panufnik napisała pieśń "Sanctus" na koronację Karola III
Podczas mszy koronacyjnej zabrzmiał utwór brytyjsko-polskiej kompozytorki. Roxanna Panufnik została poproszona przez króla Karola III, by napisać "Sanctus".
Król Karol III i królowa Camilla pojawili w Pałacu Buckingham
Wybrzmiał hymn Wielkiej Brytanii i Zjednoczonego Królestwa "God Save The King". Wojskowi składają hołd królowi głośnymi okrzykami. To był salut wojskowy.
Brytyjczycy oczekują na pojawienie się Karola III w balkonie Pałacu Buckingham
Osoby biorące udział w procesji koronacyjnej gromadzą się w ogrodach Pałacu Buckingham, gdzie wkrótce pojawi się Król, aby złożyć salut.
Król Karol III i królowa Camilla machają do tłumu. Kto jedzie w kolejnych karocach?
Książę i księżna Edynburga również biorą udział w procesji koronacyjnej, podobnie jak Lady Louise Mountbatten-Windsor i hrabia Wessex. W tkolejnym powozie jest książę i księżna Gloucester. Dołącza do nich mąż księżnej Anny, Sir Tim Laurence. Księżniczka Anna nie jest w powozie i zdecydowała się pojechać konno do Pałacu Buckingham. Czterech konnych z Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej bierze udział w procesji koronacyjnej. Książę Louis z pewnością cieszy się z procesji koronacyjnej, gdy entuzjastycznie krzyczy do tłumu.
Trwa podróż powrotna Króla do Pałacu Buckingham
Nadchodzą Król i Królowa! Trwa procesja koronacyjna. To największa procesja wojskowa w Wielkiej Brytanii od 70 lat. Już za chwilę królewska para wyjdzie na balkon Pałacu Buckingham.
Tak wygląda procesja powrotna do Pałacu Buckingham
Procesja koronacyjna maszeruje wzdłuż The Mall w drodze do Pałacu Buckingham.
Procesja powrotna Karola II
To absolutnie ogromna procesja, w którą zaangażowanych jest 4000 żołnierzy sił zbrojnych. Obok powozu idzie dziewięciu stajennych, sześciu lokajów i czterech Yeomen of Guard, a także członkowie Royal Watermen.
Para królewska ruszają w drogę powrotną. Nie wszyscy są zachwyceni tym wydarzeniem
Król Karol III i królowa Camilla wkrótce rozpoczną podróż powrotną do Pałacu Buckingham podróżując Gold State Coach (złotą karocą).
Spodziewany się również pojawienia się członków rodziny królewskiej na balkonie Pałacu Buckingham. Planowany jest też wojskowy przelot. Ze względu na padający deszcz, nie wiadomo, czy się on odbędzie.
Na pobliskim Trafalgar Square trwają protesty – tłumy skandują „nie mój król”.
Złota karoca już czeka na królewską parę
Gold State Coach właśnie zatrzymała się przed Opactwem Westminsterskim.
Karoca w rzeczywistości jest pokryta złotymi liśćmi. Pierwszym królem, który użył powozu podczas koronacji, był Wilhelm IV w 1831 roku i od tego czasu jest on używany podczas każdej koronacji.
Zebrani w Opactwie śpiewają na cały głos „Boże, chroń króla”
Karol III powoli opuszcza Opactwo. Rodzina króla i zaproszeni śpiewają hymn Wielkiej Brytanii „Boże, chroń króla”.
Król i królowa ruszą za chwilę w procesji do Pałacu Buckingham
Król i królowa schodzą teraz z tronów i wchodzą do kaplicy św. Edwarda za głównym ołtarzem. Przygotowują się do procesji koronacyjnej, która zabierze ich z powrotem do Pałacu Buckingham.
Król i królowa już nie mają koron na głowach
Król Karol III i królowa Camilla nie noszą już swoich koron. Za chwilę przyjmą Komunię Świętą.
Królewskie Mości Król Karol III i Królowa Camilla
Ich Królewskie Mości Król Karol III i Królowa Camilla
Królewski korespondent: Żyjemy w czasach króla Karola i królowej Camilli!
Królewski korespondent Sean Coughlan napisał:
Chociaż przeznaczeniem Karola było zawsze zostać królem i nosić koronę, kto kiedyś byłby tak pewien, że będziemy tutaj, obserwując koronację Camilli? To już nie będzie Królowa Małżonka.
Żyjemy w czasach króla Karola i królowej Camilli.
Czas na królową Camillę. Władczyni także włożyła koronę
Camilla, małżonka Karola III jest mianowana królową. Przyjęła pierścień, berło, laskę miłości i sprawiedliwości. Na jej głowę została włożona korona. Zarówno Karol III, jak i królowa tylko podczas uroczystości będą ją nosić na głowie.