- Z 10 powiatów, trzech ze strefy czerwonej i siedmiu ze strefy żółtej, dzisiaj mamy trzy powiaty i to trzy powiaty w strefie żółtej – oznajmił Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej.
Jak dodał „jeżeli chodzi o alerty, bo także kilka powiatów jest pod tą granicą, jeżeli nie będzie przestrzegany reżim sanitarny w tych powiatach, być może w następnym tygodniu znajdą się te powiaty w strefie żółtej lub czerwonej”. - To są powiaty w województwie opolskim, powiat kluczborski, nowotarski w Małopolsce, aleksandrowski województwo kujawsko-pomorskie, głubczycki w opolskim i powiat myślenicki w województwie małopolskim – sprecyzował.
Jak dodał wiceminister na liście ostrzegawczej – która obejmuje miejsca, gdzie prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest znaczne, jeśli utrzyma się obecny trend epidemiczny - znalazły się powiaty: kluczborski (woj. opolskie), nowotarski (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie) oraz myślenicki (woj. małopolskie).
Wiceszef resortu mówił również, że Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło wysyłkę testów antygenowych do szpitalnych oddziałów ratunkowych i do największych izb przyjęć. - W tym tygodniu trafi tam w sumie 500 tys. testów pozwalających na szybką diagnostykę w kierunku koronawirusa – mówił Kraska.
- Poszerzamy sieć punktów drive thru, do których powinien udać się pacjent po zleceniu testu przez lekarza POZ. Wydłużamy również godziny ich pracy. Chcemy, by taki punkt był w każdym powiecie – podkreślił wiceminister.
Kary za brak maseczki
Kraska pytany był także o doniesienia, że przepisy prawa są na tyle nieprecyzyjne, iż często osoby - np. w sklepach - zwracające uwagę klientom bez maseczki, ponoszą prawne konsekwencje.
Wiceminister odpowiedział, że być może przepisy wymagają doprecyzowania. Zapytany przez dziennikarza, kiedy można spodziewać się zmian w tym zakresie, odpowiedział, że prawnicy resortu już na tym pracują.
