Senat przyjął w piątek po godz. 17 ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Za przyjęciem ustawy głosowało 74 senatorów, żaden nie był przeciw, a dziewięciu wstrzymało się od głosu.
Przypomnijmy, że w poniedziałek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę, mającą usprawnić prewencję i zwalczanie chorób zakaźnych, m.in. koronawirusa z Chin. Ordynacja zawiera przepisy mówiące jak postępować w sytuacjach kryzysowych, aby zminimalizować zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Za przyjęciem ustawy głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.
Co zawiera specustawa dot. koronawirusa?
Ustawa zawiera m.in. zalecenia dla pracodawców. Mówi ona, że pracodawca, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu.
Rodzice zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, będą mogli otrzymać dodatkowy zasiłek, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.
Ustawa wprowadza także zwolnienie z kontroli na lotniskach dla służb medycznych oraz wprowadza możliwość wyłączenia prawa zamówień publicznych w odniesieniu do zamówień niezbędnych do przeciwdziałania wirusowi z Chin.
Jeden z zapisów nowej ustawy mówi, że "w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na choroby zakaźne mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji".
Na wniosek ministra zdrowia szef rządu uzyska możliwość nałożenia obowiązków na spółki lecznicze i samorządy, a także wydawania poleceń innym podmiotom w tym przedsiębiorcom.
Inny z zapisów ustawy daje prezesowi Rady Ministrów możliwość wydawania poleceń osobom prawnym, przedsiębiorcom oraz jednostkom organizacyjnym, które osobowości prawnej nie posiadają.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski, po głosowaniu powiedział dziennikarzom, uchwalona ustawa daje jedynie narzędzia.
- Spać spokojnie Polacy będą mogli, kiedy my je wykorzystamy, kiedy będziemy wykonywali to, do czego w tej ustawie jesteśmy zobligowani (...) Pracowaliśmy przez długie dni i tygodnie wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, z Ministerstwem Zdrowia i z innymi resortami po to, żeby już wdrożyć pewne procedury – mówił szef resortu zdrowia.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?