Kościół za szczepieniami. Jest oficjalne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski. Abp Gądecki: "Kościół wspiera chętnych do zaszczepienia"
Kościół oficjalnie zajął stanowisko w sprawie szczepień na koronawirusa. W oświadczeniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw.
- Kościół ‒ będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi ‒ wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień - oświadczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Przyznaje, że kościół od zawsze popierał wynalazek szczepionek, jako szczególnego daru pochodzącego od Boga.
- Wynalezienie szczepionek może być uznane ‒ z perspektywy medycyny prewencyjnej ‒ za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi - wyjaśnia abp Gądecki.
W oświadczeniu KEP, abp Gądecki zaznacza jednak dobrowolność szczepień.
- Decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne - tłumaczy arcybiskup, powołując się na Notę Kongregacji Nauki Wiary, mówiącą, że szczepienie nie jest, co do zasady obowiązkiem moralnym.
Dodaje, że kościół będzie wspierał tych, którzy podejmą decyzję o zaszczepieniu się.
- Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się. Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne - zauważa abp Gądecki.
Jednocześnie abp Gądecki zauważa, że zaszczepienie się nie powinno być równoznaczne z zerwaniem z pozostałymi elementami zapobiegającymi przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, między innymi: dbałości o higienę, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich oraz dostępności do świadczeń ochrony zdrowia.
To pierwsze od czasu wprowadzenia szczepionek na COVID-19 tak wyraźne stanowisko kościoła w tej sprawie. Dotychczas poglądy kleru na ten temat nie były znane. Władze kościoła stroniły od poparcia, ale też zanegowania stosowności wykonywania szczepień.
Kościół nie odpowiedział nawet na rządowe prośby o wsparcie Narodowego Programu Szczepień. Dopiero przed kilkoma dniami metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz zachęcił proboszczów, by ci wprost opowiedzieli się za szczepieniami.
Musisz to wiedzieć
